• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 30 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 30 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » 1) Consimtim cu totii sa fim aserviti

1) Consimtim cu totii sa fim aserviti

11 noiembrie 2004
in Blitz
A A

          Sa vedem cum mai respira filmul european. Ca o imagine este ultimul film al cineastei d’Agnès Jaoui.

          Sa vedem cum mai respira filmul european. Ca o imagine este ultimul film al cineastei d’Agnès Jaoui. O poveste cu ton acid si muscator la adresa puterii si celebritatii care a obtinut premiul pentru scenariu la Cannes. Agnès Jaoui si Jean-Pierre Bacri, supranumiti „JaBa” au scris la patru mâini acest film-coral cu dialoguri cizelate, în care si joaca alaturi de debutanta Marilou Berry, fiica Josianei Balasko. În epoca infantilismului generalizat, unde proportiile unui trup care depasesc normele obisnuite sunt socotite un delict, iar celebritatea o virtute, Jaoui pune punctul pe i: avem tiranii si tiraniile pe care le meritam. În spiritul filmului Gustul altora, dar mai sumbru decât acesta, evidentiaza cusururile celor din anturajul unui scriitor celebru, tiranic si egoist, Etienne Cassard (Bacri). În timp ce Cassard este de o mojicie extrema, ceilalti sunt împiedicati de îndoieli, de lasitati sau de nevoia de recunostinta, care-i obliga sa întreprinda orice. Astfel, Lolita (Marilou Berry), fiica sa de 20 de ani, care n-are nici o legatura cu Lolita lui Nabokov, e grasa, complexata, dornica sa fie admirata de tatal ei care n-a avut niciodata un cuvânt bun pentru ea. Plânge, se smiorcaie, dar se supune tatalui ei, din frica de a nu-i displacea. Este la cheremul lui si cea mai buna atasata de presa a sa. Îsi doreste sa cucereasca lumea, desi nu duce lipsa de flatari: de îndata ce se afla ca e fiica scriitorului, atitudinea celor din jur se schimba. La fel reactioneaza fata de ea si profesoara ei de canto (Agnès Jaoui, care a visat ca filmul sa se numeasca Lamentatiile Lolitei sau Cosi fan tute), sotia lui Pierre (Laurent Grévil), un romancier exigent, lipsit de succes, care vrea sa intre în lumea buna literara. Întâlnirea lui Pierre cu Etienne Cassard si o critica favorabila dintr-un cotidian îl scot din situatia insuportabila de ratat. Se învârte roata, succesul îl zapaceste. „Succesul denatureaza relatiile si confera putere”, afirma regizoarea. În Gustul celorlalti, primul ei lung metraj, era vorba de lumea teatrului, iar aici „JaBa”-ii îsi directioneaza proiectoarele pe un mic cerc de oameni afectati de „buba”, care evolueaza în lumea editurilor, cu obisnuitele ei gelozii si împunsaturi. Filmul este istoria unor oameni care stiu foarte bine ce-ar face daca ar fi în locul altora, dar care nu se prea descurca în propriile situatii. Laitmotivul este „consimtim cu totii sa fim niste aserviti”, sa fim robiti în raporturile noastre private, robiti dictatelor culturale. Filmul Ca o imagine face si o trimitere la emisiuni teve din Franta cum e cea a lui Thierry Ardisson în care fete pe jumatate dezbracate sunt puse sa faca si sa cânte tot felul de nazbâtii si ele fac toate astea fara sa crâcneasca. Interesant! Din pacate, un film care nu va ajunge la noi.
          
          2) „Sex in the city” dar sa stim si noi!
          
          Serialul a facut furori si pe la televiziunile noastre, asa cum e el, ca o ilustratie filmata a revistelor ilustrate pentru femei, dar nu e de mirare de vreme ce pâna si un canal de televiziune ca Discovery Channel are o emisiune cam la fel de educativa ca si „Sex in the city”, intitulata „Sex sense”. Dar sa trecem peste asta, nu de alta, dar am aflat mai bine zis presa americana a aflat, ca una dintre protagoniste, cea mai nesarata, pe nume Cynthia Nixon, are o relatie amoroasa sustinuta si de mai lunga durata cu o alta femeie. Ziarele newyorkeze vorbesc despre faptul ca actrita se întâlneste cu partenera sa de mai bine de 10 luni si ca este „foarte fericita”. Nixon, azi în vârsta de 38 de ani, a avut aventuri si cu barbatii, practic ea s-a despartit de sotul ei anul trecut, dar nu înainte de a avea doi copii cu el. Întrebata de ziaristi despre relatia homosexuala, Nixon a spus ca viata ei ramâne viata ei si nu are de gând sa dea amanunte. Cu toate astea, ziaristii au aflat ca partenera ei secreta nu este din domeniul showbiz-ului si ca partenerele nu locuiesc deocamdata împreuna. E ca în bancul acela: „nu ne deranjeaza ca e lesbiana, dar de ce joaca atât de prost?”
          
          3) Deva, fata Monicai Bellucci
          
          Frumosul nume al orasului transilvan a fost dat de actrita italiana Monica Bellucci (35 de ani), iubita lui Vincent Cassel, fetitei pe care a nascut-o recent la Roma. Parintii s-au cunoscut în 1996, la turnarea filmului Apartamentul si de atunci au fost mereu împreuna, nu doar în viata, ci si în filme. Astfel, cea mai recenta aparitie a Monicai Bellucci si a lui Vincent Cassel pe ecrane a fost în filmul Agenti secreti, a opta colaborare a cuplului dupa filmele Ireversibil, Pactul lupilor, Dobermann, Apartamentul, Saruta-ma, Pasqualino, Placerea si micile ei neplaceri si Mediterana care înca n-a aparut pe piata. Monica Belluci va putea fi vazuta în Fratii Grimm. Lordul razboiului si Ma uraste, filme pe care le-a terminat, în plus ea a fost anuntata pentru vizionarea la filmul Cât câstigi?, filmul lui Bertrand Blier în care proaspata mamica va juca alaturi de Bernard Campan.
          

ShareTweet
Articolul precedent

Panteon crestin

Urmatorul Articol

404

Articole Similare

Blitz

Umorul care a facut istorie

26 ianuarie 2026

Comedia a fost dintotdeauna unul dintre cele mai universale genuri cinematografice, capabil...

Blitz

Expozitie dedicata Unirii Principatelor Române

26 ianuarie 2026

Muzeul National Cotroceni (Bd Geniului nr.1 Bucuresti) va fi deschis pentru public...

Blitz

Cele mai asteptate filme ale anului 2026

19 ianuarie 2026

Anul 2026 se anunta a fi unul de exceptie pentru pasionatii de...

Blitz

Ziua Culturii Nationale

19 ianuarie 2026

Institutiile publice de cultura din subordinea Ministerului Culturii deschid larg usile pentru...

Blitz

Woody Allen, un „Sagetator” prins între comedie si filosofie

13 ianuarie 2026

Woody Allen este una dintre cele mai prolifice si fascinante figuri din...

Blitz

Muzeul virtual al Sudanului

13 ianuarie 2026

Devastat si jefuit în primele luni ale razboiului care face ravagii în...

Urmatorul Articol

404

Omleta cu verdeata

Spaghete à la jardinière

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

22 ianuarie 613 – Încoronarea împaratului bizantin Heraclius Constantin

26 ianuarie 2026

La începutul secolului al VII-lea, Imperiul Bizantin trecea printr-o criza profunda. Împaratul...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

În caz de hipotermie si degeraturi…

26 ianuarie 2026

A venit gerul? Specialistii recomanda oamenilor ca în zilele cu temperaturi foarte...

Citeste mai departe
Femina Club

Masti „miraculoase”

26 ianuarie 2026

Continuam seria mastilor „miraculoase” de saptamâna trecuta cu alte sugestii capabile sa...

Citeste mai departe
Femina Club

Sos de lamâie cu unt

26 ianuarie 2026

30 g unt (82% grasime), 30 g faina, sare, 360 ml lapte...

Citeste mai departe
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 26 ianuarie – 1 februarie 2026

26 ianuarie 2026

BERBEC 21.03-20.04: Saptamâna aceasta veti lua în serios îndatoririle, responsabilitatile si faceti...

Citeste mai departe
Istorii

„Iubita luptatoare”, un tanc pentru razbunare

26 ianuarie 2026

În anul 1941, când armatele naziste au invadat Uniunea Sovietica, milioane de...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.