• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 18 decembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 18 decembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Vânator de meteoriti!

Vânator de meteoriti!

28 iunie 2006
in Stiinta
A A

Nu sunt din categoria celor care "nu trebuie contrazisi", si nici nu par, in rest, sa aiba lipsa vreo rotita, in schimb pasiunea ce-i uneste i-a determinat pe toti cei din jurul lor sa-i considere "trasniti". Care este aceasta stranie pasiune? Colectionarea de fragmente meteoritice, bucati din "bolovani cosmici" prabusiti odinioara pe Terra. Printre acesti vânatori de meteoriti care nu precupetesc nici bani si nici eforturi, ba isi mai si primejduiesc viata ratacind prin locuri neumblate in cautarea câtorva grame de "materie cosmica", ne face placere sa-l includem si pe compatriotul nostru, Razvan Andrei. Pasionat de Cosmos inca din copilarie, barbatul, originar din Târgu Jiu, este, dupa stiinta noastra singurul colectionar de meteoriti din România. Colectia lui numara la ora actuala peste o mie de fragmente meteoritice, fiind considerata una dintre cele mai complete de pe mapamond.

Sa precizam ca primul colectionar de meteoriti a fost americanul H. H. Nininger (1887-1986), care a pus totodata la punct un program de educare a populatiei asupra acestor corpuri celeste. De-a lungul indelungatei sale vieti, Nininger a strâns mii de fragmente meteoritice, a pus bazele unei societati care se ocupa cu studiul lor si a intemeiat un muzeu, unde astazi vasta lui colectie poate fi admirata. In ultimele decenii, cel mai faimos vânator de meteoriti din lume este tot un american, Robert Haag, care a cutreierat intreaga lume pentru a descoperi "pietrele cazute din cer".

Sâmbata, 24 iunie, in cadrul unei conferinte gazduite de Observatorul Astronomic "Amiral Vasile Urseanu" si desfasurate sub patronajul Comisiei Nationale a României pentru UNESCO, domnul Andrei a vorbit despre meteoriti, prezentând numerosului public prezent la eveniment si câteva dintre piesele impresionantei sale colectii. Domnia sa a tinut sa precizeze mai ales valoarea stiintifica a acestor fragmente de roci provenite de pe alte corpuri ceresti, care pot explica multe lucruri legate de formarea si evolutia Universului.

 Totusi, cum traim intr-o epoca in care, vrem sau nu vrem, mercantilismul face parte mai mult ca oricând din natura umana, distinsul conferentiar a explicat ca proverbul "a scoate bani din piatra seaca" este cum nu se poate mai valabil, in cazul meteoritilor. Exemplul cel mai concludent pare sa fie chiar al mai sus amintitului Robert Haag, care a devenit milionar din vânzarea fragmentelor meteoritice. Ca sa ne faca o idee despre pretul acestor bulgari metalici, domnul Andrei a tinut sa precizeze ca "exista fragmente meteoritice care costa un euro pe gram, dar sunt unele al caror pret este de câteva sute  sau mii de euro pe gram". Asadar, daca aveti norocul sa gasiti un asemenea fragment, va puteti considera bogat…

"Oricine este inzestrat cu rabdare si tenacitate poate aduna meteoriti, de oriunde, chiar si de la noi din tara, desi sansele sunt mai reduse, intrucât in desert ei s-au conservat cel mai bine", a declarat conferentiarul, care a tinut sa aminteasca faptul ca majoritatea pieselor din colectia sa le-a cules personal, in expeditiile desfasurate in Sahara sau desertul Arabiei, infruntând temperaturi de cosmar, creaturi periculoase, de la paianjeni la scorpioni si nu in ultimul rând ostilitatea triburilor locale.

Unele expeditii si le-a finantat singur, vânzând meteoriti altor colectionari din lume, altele au fost sponsorizate de NASA, compatriotul nostru colaborând in dese rânduri cu aceasta agentie spatiala. De altfel specialistilor NASA trebuie sa va adresati daca gasiti un fragment meteoritic – le veti trimite o mostra din el, care va fi cercetata si veti primi un buletin de analiza, unde se precizeaza natura meteoritului si, functie de aceasta, valoarea lui pe piata.

GABRIEL TUDOR

ShareTweet
Articolul precedent

Un proiect ambitios: „Fântâna magica”

Urmatorul Articol

Tema saptamanii: Culoarea violet

Articole Similare

Spectacolul cunoasterii

Furnicile se sacrifica pentru a-si salva colonia

15 decembrie 2025

O echipa de cercetatori de la Institutul de Stiinta si Tehnologie din...

Spectacolul cunoasterii

Grasimea viscerala îmbatrâneste creierul!

8 decembrie 2025

Un studiu prezentat recent la congresul anual al Societatii Radiologice din America...

Spectacolul cunoasterii

Colonii umane în tuburile de lava ale Lunii

3 decembrie 2025

Dezvoltarea unor baze umane pe Luna sau pe Marte, a devenit o...

Spectacolul cunoasterii

Imn din Babilon reconstituit dupa 3.000 de ani

23 noiembrie 2025

Un proiect international realizat în colaborare de experti de la Universitatea Ludwig-Maximilians...

Spectacolul cunoasterii

„Carnea” din seminte de floarea-soarelui

18 noiembrie 2025

Un deseu banal din industria uleiului se transforma într-un burger vegan care...

Spectacolul cunoasterii

Limbajul secret al plantelor

11 noiembrie 2025

Pentru mult timp, plantele au fost considerate organisme tacute si pasive. Le...

Urmatorul Articol

Tema saptamanii: Culoarea violet

6 iulie 1415 - Jan Hus este ars pe rug

HOROSCOPUL realizat dupa astrograma saptamânii 10-16 iulie

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

11 decembrie 969 – Asasinarea împaratului bizantin Nicefor al II-lea

15 decembrie 2025

Nicefor al IIlea Focas (Nikeforos Fokas) a domnit ca împarat bizantin între...

Citeste mai departe
Blitz

Cele mai bune filme despre Frankenstein

15 decembrie 2025

Savantul Frankenstein si creatura sa monstruoasa au captivat generatii întregi, dand nastere...

Citeste mai departe
Blitz

Enciclopedie a provinciei

15 decembrie 2025

Primul volum al trilogiei „Encyclopaedia Bannatica”, semnat de medicul timisorean Adrian Badescu,...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Alimente sanatoase pentru vasele de sânge

15 decembrie 2025

Consumul excesiv de alimente procesate sau de grasimi nesanatoase poate duce la...

Citeste mai departe
Femina Club

Stralucire si luminozitate

15 decembrie 2025

Exista multiple „trucuri” la care e bine sa apelati pentru a da...

Citeste mai departe
Femina Club

Legume cu smantana

15 decembrie 2025

1 kg legume fierte, 250 ml smantana, 30 g faina, sare, 50...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.