• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 26 martie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 26 martie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Poveste din Africa de Sud

Poveste din Africa de Sud

7 martie 2018
in Blitz
A A

La editura Humanitas Fiction a aparut o reeditare a romanului lui J. M. Coetzee, Dezonoare, în traducerea Feliciei Mardare. El a fost publicat în 1999, dar este considerat capodopera scriitorului sud-african de pana acum, fiind ecranizat în 2008, în regia lui Steve Jacobs, cu John Malkovich în rolul principal, un film pe care l-am vazut si care mi-a si placut.

 Pe scurt, este vorba despre profesorul David Lurie care, „dupa doua casnicii esuate si o cariera stagnanta la Universitatea din Cape Town, comite un gest necugetat: are o aventura cu o studenta. Odata descoperit, refuza sa-si asume calvarul caintei publice pentru a-si pastra postul si accepta cu seninatate, ba chiar cu sfidare, sa fie concediat. Planuieste un nou început: sa se retraga la ferma fiicei lui, Lucy, un paradis bucolic sud-african unde-si va putea scrie opera. Nimic mai simplu, crede David.

 Însa în Africa de Sud post-apartheid lucrurile sunt, de fapt, foarte complicate si, mai ales, periculoase. La scurt timp dupa ce se stabileste la tara si încearca sa-si regaseasca echilibrul, ferma este atacata de trei tineri de culoare care îi violeaza fiica. Incapabil sa-si protejeze fiica împotriva atacatorilor, David se simte coplesit a doua oara de dezonoare. Dar suferinta lui nu se poate compara cu încercarile prin care va fi nevoita sa treaca Lucy”. În finalul filmului el isi cere iertare în genunchi familiei studentei cu care traise aventura amoroasa.

 Iata si o scurta mostra de stil: Fiindca Soraya îi ofera placere, si fiindca nu-i însala niciodata asteptarile, a-nceput sa simta un soi de afectiune pentru ea. Pentru o sedinta de nouazeci de minute, îi plateste 400 de ranzi (moneda sud-africana, n.t.), din care jumatate îi revine Agentiei Discreet Escorts. A cochetat cu ideea de a o ruga sa se întalneasca în timpul ei liber. I-ar placea sa-si petreaca o seara în compania ei, poate chiar o noapte întreaga. Însa nu si dimineata urmatoare. Se cunoaste prea bine pe sine pentru a o supune experientei din dimineata urmatoare, cand este rece, ursuz si abia asteapta sa ramana singur.

 John Maxwell Coetzee s-a nascut pe 9 februarie 1940 la Cape Town, în Africa de Sud, iar în 1961 se muta în Anglia, unde lucreaza ca programator. Debuteaza cu romanul Dusklands (1974), urmat de In the Heart of the Country (1977) si Asteptandu-i pe barbari (Waiting for the Barbarians, 1980; Humanitas Fiction, 2014), Foe (1987; Humanitas Fiction, 2016), Epoca de fier (The Age of Iron, 1990, Humanitas Fiction, 2010, 2016) si Maestrul din Petersburg (The Master of Petersburg, 1994, Humanitas Fiction, 2008, 2015). Romanele Copilarie (Boyhood, 1997; Humanitas Fiction, 2010), Tinerete (Youth, 2002; Humanitas Fiction, 2011) si Miezul verii  (Summertime, 2009; Humanitas Fiction, 2012) fac parte din ciclul autobiografic Scene de viata provinciala (Scenes from Provincial Life). Din 2002 traieste în Australia, fiind profesor emerit la University of Adelaide, iar în 2003 primeste Premiul Nobel pentru literatura.

GEORGE CUSNARENCU

ShareTweet
Articolul precedent

Filme tocmai bune de Ziua Femeii!

Urmatorul Articol

Ce puteti face, daca…

Articole Similare

Blitz

O batalie câstigata: Triumf la Oscaruri pentru „O lupta dupa alta”

23 martie 2026

Gala Premiilor Oscar 2026 a reprezentat momentul de vârf al sezonului de...

Blitz

Bisericile Timisoarei

23 martie 2026

O expozitie vernisata la Galeria Rotonda din Timisoara (str. Miron Costin, nr....

Blitz

„Cu ochii larg închisi”

16 martie 2026

Când Stanley Kubrick a lansat „Cu ochii larg închisi” în 1999, filmul...

Blitz

Mysteria Residentiae Rhédey

16 martie 2026

Asociatia de promovare a judetului Mures ca destinatie turistica, Visit Mures, a...

Blitz

Actori care si-au dat afara colegii de pe platourile de filmare!

9 martie 2026

În lumea plina de paiete sclipitoare a Hollywood-ului si a televiziunii, chimia...

Blitz

Autobuzul „MARTA”

9 martie 2026

Initiatorii proiectului de construire a replicii autobuzului etajat „MARTA”, fabricat la Arad...

Urmatorul Articol

Ce puteti face, daca...

Raceala sau gripa?

Mandria “Marelui Urs”

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

19 martie 1945 – Adolf Hitler emite „decretul Nero”

23 martie 2026

La 19 martie 1945, în plin colaps militar al Germaniei naziste, liderul...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Postul si longevitatea

23 martie 2026

Ne aflam în perioada celui mai lung post religios din an –...

Citeste mai departe
Femina Club

Ingrijiri speciale

23 martie 2026

Este bine cunoscut faptul ca pielea din jurul ochilor, mult mai subtire...

Citeste mai departe
Femina Club

Tarta cu mazare

23 martie 2026

175 g faina, 100 g malai grisat, o lingura praf de copt,...

Citeste mai departe
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 23-29 martie 2026

23 martie 2026

BERBEC 21.03-20.04: Este momentul prielnic sa va împacati cu o persoana (fost...

Citeste mai departe
Istorii

Brânza care a cucerit Casa Alba

23 martie 2026

În anul 1802, locuitorii din mica localitate Cheshire, Massachusetts, au creat unul...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.