• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 9 decembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 9 decembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Câte ceva despre condimente

Câte ceva despre condimente

29 noiembrie 1999
in Frumusete
A A

Arta condimentarii este o „arta" foarte veche, datând din epoca paleolitica. Mâncarea era condimentata cu usturoi, chimen, mustar si alte plante aromate. Rolul lor este important mai ales în alimentatia dietetica dând savoare unor mâncaruri lipsite de sapiditate.

    La sfârsitul secolului al XV-lea marile descoperiri geografice au deschis „drumul mirodeniilor" care costau foarte scump putând fi cumparate numai de cei bogati. La început saracia mâncarurilor era „marcata" prin utilizarea diferitelor condimente locale. Ba mai mult unele fripturi de carne sau peste erau stropite cu anumite esente de parfum. Cu timpul s-a observat rolul condimentelor ca fiind considerate valoroase în alimentatie.    
     Trebuie subliniat faptul ca abuzul de condimente (naturale sau sintetice) poate avea efecte nocive asupra organismului, de pilda: iritarea tractului gastrointestinal, ducând pâna la ulceratii ale mucoasei prin abuzul de ardei iute care are un puternic efect iritant. De asemenea, consumarea unor condimente împreuna cu bauturile alcoolice ale caror efecte iritant si deshidratant sunt binecunoscute.    
     În unele boli hepatice, cardiorenale, gastrointestinale se stie ca nu trebuie consumat orice condiment având consecinte negative.    
     Stresul – inclusiv alimentar – poate fi „piperul vietii sau sarutul mortii". Din aceasta afirmatie a fiziologilor se subliniaza faptul ca valoarea psihologica si biologica a condimentelor poate prezenta un pericol prin utilizarea lor nejudicioasa.    
     Originea cuvântului „condiment" este din limba latina, de la verbul condire, ceea ce se traduce prin a adauga sau a drege. Condimentele nu au valoare nutritiva, fiind întrebuintate pentru a da gust placut si apetisant mâncarii, stimulând, totodata, secretia sucurilor digestive. Sunt utile într-o alimentatie dietetica întrucât dau o savoare deosebita mâncarurilor lipsite de sapiditate.    
     Exemplele condimentelor care pot înlocui sarea sunt multiple. Am ales numai o parte dintre ele care pot fi folosite cu usurinta si în gospodaria noastra. Acestea sunt de mare folos pentru realizarea celor mai dificile regimuri fara sare.    
         
     OTETUL poate fi adaugat în diferite salate (de ardei copti, de castraveti), sosuri (marinate), ciorbe (de fasole verde) etc.    
     SUCUL DE LAMÂIE se poate adauga în supe, ciorbe (greceasca), salate (de cruditati, de conopida etc.).    
     BORSUL adaugat în ciorbe, pe lânga gustul agreabil, aduce o cantitate importanta de vitamine din complexul B.    
     USTUROIUL a ajuns sa fie cunoscut cu trei secole înaintea erei noastre. În antichitate, egiptenii cultivau usturoiul, iar grecii aveau o repulsie pentru el datorita mirosului puternic, în schimb romanii erau mari consumatori de usturoi. În evul mediu, usturoiul era considerat ca o planta ce avea proprietatea de a distruge duhurile rele! Astazi proprietatile lui dietetice si efectele binefacatoare (fortificant, laxativ, diuretic, antiseptic etc.) sunt mult apreciate. De asemenea, contribuie la prevenirea sclerozei, având un efect salutar asupra circulatiei sângelui.    

ShareTweet
Articolul precedent

Kismet, robotul…

Urmatorul Articol

Alchimia vinului

Articole Similare

Femina Club

Greseli de evitat

8 decembrie 2025

Acneea, problema medicala frecventa, care afecteaza una din zece persoane din lume,...

Femina Club

Ridurile pot fi estompate

3 decembrie 2025

O îngrijire atenta a tenului va poate salva de obsesia trecerii anilor...

Femina Club

Agresiunile sezonului rece

23 noiembrie 2025

Iarna, când temperaturile scad si aerul devine din ce în ce mai...

Femina Club

Remedii rapide

18 noiembrie 2025

Ideal ar fi ca îngrijirea cotidiana sa confere tenului dumneavoastra hidratare suficienta,...

Femina Club

Pasi esentiali

11 noiembrie 2025

Un adevar ce nu poate fi ignorat este acela ca pielea din...

Femina Club

Recomandari utile

11 noiembrie 2025

Saptamâna trecuta am mentionat câteva uleiuri esentiale cu efecte benefice asupra pielii,...

Urmatorul Articol

Supa germana cu galuste de gris

Cotlete cu sos picant

Budinca de varza cu mezeluri (sau resturi de rasol sau friptura)

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

4 decembrie 1872 – Descoperirea „corabiei-fantoma” Mary Celeste

8 decembrie 2025

Pe 4 decembrie 1872, oceanul Atlantic a oferit lumii una dintre cele...

Citeste mai departe
Blitz

Pelicule despre armatele care au dominat Antichitatea

8 decembrie 2025

Civilizatia romana a exercitat dintotdeauna o fascinatie aparte asupra lumii moderne. Ordinea...

Citeste mai departe
Blitz

Descoperiri de exceptie la Dobrovat

8 decembrie 2025

În spatiile Muzeului de Istorie a Moldovei va fi deschisa publicului, la...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Autofagia si postul intermitent

8 decembrie 2025

Ideea de post alimentar s-a imprimat în mentalul colectiv ca o practica...

Citeste mai departe
Femina Club

Pui caramelizat

8 decembrie 2025

1 pui grill dezosat, 50 ml ulei de masline, 3 linguri miere,...

Citeste mai departe
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 8-14 decembrie 2025

8 decembrie 2025

BERBEC 21.03-20.04: In aceste zile sunt favorabile încheierea unor proiecte legate de...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.