Elementul de ajutor in efectuarea exercitiilor de gimnastica propuse este… trunchiul unui copac. Secventa de gimnastica va va asigura „plinul” de oxigen si va va ajuta la tonifierea musculaturii.
1) Culcata pe spate, cu bratele intinse pe lânga corp. Picioarele, departate la câtiva centimetri, unul de celalalt, flexati la 90s se sprijina pe trunchiul copacului. Fara a forta spatele, ridicati bazinul cât mai sus posibil si pastrati pozitia timp de 3 secunde. Repetati de 10 ori.
2) Asezati-va cu spatele la aproximativ 1 m de copac. Ridicati bratele deasupra capului, bine intinse si incercati sa atingeti copacul mentinând spatele drept. Pastrati pozitia timp de 3 secunde si repetati de 5 ori. Exercitiul va va asigura o tinuta si un mers de regina.
3) Stând pe vârful picioarelor, cu bratele intinse, indoiti mâinile cât mai mult, sprijinindu-va de trunchi. Ramâneti asa 5 secunde, apoi reveniti lent la pozitia initiala. Repetati de 10 ori.
4) Exercitiul pe care vi-l propunem va va ajuta sa dobânditi o talie de viespe. Arborele se afla in stânga dumneavoastra, bratul stâng intins, cu palma sprijinindu-se pe trunchi. Piciorul stâng sta incrucisat peste dreptul. Usor indoit bratul stâng, apropiati soldurile cât mai mult posibil de arbore si pastrati pozitia 3 secunde. Repetati, cu fiecare parte, stânga si dreapta, de câte 5 ori.
ECATERINA BATRANEANU
Comentarii