• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
miercuri, 19 noiembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
miercuri, 19 noiembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Exista si alte inteligente în Cosmos?

Exista si alte inteligente în Cosmos?

7 ianuarie 2009
in Se petrec intre cer si pamant
A A

Am creionat, în episodul precedent, dimensiunile universurilor în care am putea presupune ca exista fiinte ganditoare. În aceasta imensitate, aproape inimaginabila, este practic imposibil sa nu se fi nascut nenumarate civilizatii capabile de zboruri cosmice. Vor fi ajuns ele pana la noi? Ar putea avea vreo legatura cu fenomenul OZN?

În spiritul stiintei, trebuie sa împartim întrebarea în altele mai mici. Prima va fi calcularea sansei ca în Univers sa mai existe viata în afara Pamantului. La randul ei, aceasta implica sa spunem ce fel de viata. La ora actuala, stiinta asociaza notiunea de fiinta vie unor molecule foarte mari, foarte complexe si cu o imensa varietate, avand drept componenta principala carbonul, singurul element care permite crearea unor lanturi stabile de sute sau mii de atomi. Se pare ca numai astfel de molecule pot asigura trasaturile fundamentale care definesc viata: metabolismul, cresterea, înmultirea, intentia de a se misca etc.

Astronomii au identificat, înca de mult, în Cosmos – prin spectroscopie – zeci de tipuri de molecule care pe Pamant sunt caramizile de baza ale vietii: apa, dioxid de carbon, formaldehida, amoniac, acetaldehida, alcool metilic, benzen etc. S-a identificat si un prim aminoacid: glicina. Daca acesti compusi au fost detectati de la o asemenea distanta, înseamna ca ei exista acolo în cantitati enorme.

Dar exista ipoteze si privitor la alte tipuri de viata, de pilda cea care se putea dezvolta în oceane de amoniac în loc de apa, la temperaturi mult mai mici decat cele pamantesti. S-a speculat mult si pe marginea ipotezei vietii bazata pe siliciu (în loc de carbon), întrucat siliciul este – pe langa carbon – singurul element chimic capabil sa formeze lanturi lungi si molecule complexe. Daca însa oxigenul, combinat cu carbonul da dioxid de carbon, aceeasi reactie cu siliciul duce la dioxid de siliciu, deci vietatile din siliciu ar trebui sa expire… nisip. La temperatura la care dioxidul de siliciu devine gaz, lanturile lungi de siliciu se destrama. În plus, în Cosmos nu s-au descoperit compusi ai siliciului asemanatori în complexitate cu cei ai carbonului.

Un alt argument este ca, aparent, viata carbonica este mai eficienta. Înlantuirea a doi atomi de siliciu înmagazineaza (si elibereaza la nevoie) de doua ori mai putina energie decat legatura a doi atomi de carbon, ceea ce ar duce la miscari de doua ori mai lente; deci viata bazata pe siliciu, chiar daca ar exista, ar evolua probabil mult mai încet decat cea carbonica. De la nasterea planetei noastre, ea n-ar fi avut timp sa faca nici primii pasi, în timp ce noi am si ajuns sa ne gandim la zborul spre astre.

E bine sa mai reamintim si faptul ca daca exista undeva în Univers o planeta din siliciu, aceasta este chiar Pamantul (carbon avem mult mai putin). În istoria sa geologica au existat si toate conditiile de temperatura si presiune favorabile unei vieti „siliconice”, dar, din pacate, nicaieri nu s-a gasit vreun semn al acestei forme ipotetice de viata.

Leon Lederman, laureat al premiului Nobel pentru fizica, specula, în anul 2000, ca viata sau inteligenta ar mai putea exista si în unele zone speciale ale Universului, cum ar fi stelele neutronice, miezurile extrem de dense ale unor foste stele. În astfel de locuri procesele se petrec de milioane de ori mai repede decat în lumea biologica. N-ar fi de neconceput, spunea el, ca reactiile din aceste stele sa dea nastere la structuri complexe, dotate cu inteligenta, o inteligenta cu care greu am putea intra în legatura, între altele deoarece într-o ora pamanteasca la ei s-ar scurge echivalentul a mii de ani. O astfel de inteligenta, o data nascuta, ne-ar putea-o lua deci înainte într-un timp foarte scurt.

Dar, mergand pe acelasi fir al rationamentului, de ce n-ar putea exista viata (si chiar o inteligenta capabila sa ne trimita emisari sub forma de OZN-uri) bazata pe cu totul alte forme de agregare a materiei decat cele pe care le cunoastem? Sa zicem, de pilda, structurata pe vibratii insesizabile ale „substratului eteric” al Universului? Desigur, astfel de ipoteze par azi nebunesti si stiinta actuala nu le poate accepta. Dar ele pot fi un îndemn sa încercam sa gandim si dincolo de banal si de palpabil.

DAN D. FARCAS

ShareTweet
Articolul precedent

Amanunte

Urmatorul Articol

Printul Rupert – ultimul cavaler

Articole Similare

Paranormal

NASA – agentie de „intelligence”

18 noiembrie 2025

Pe 28 august 2025 Donald Trump, presedintele SUA, a emis un Ordin...

Paranormal

Un nou videoclip controversat

11 noiembrie 2025

În timpul audierii privind Fenomenele Anomale Neidentificate (UAP) din 9 septembrie 2025,...

Paranormal

Audiere OZN în Congresul SUA

11 noiembrie 2025

Pe 9 septembrie 2025, la ora 10.00, în sala HVC-210 a Centrului...

Paranormal

Stiri OZN din Africa

27 octombrie 2025

Un articol din Paris Match al jurnalistului David Ramasseul, ne reaminteste de...

Paranormal

Opiniile unui detectiv ufolog

27 octombrie 2025

Pe 27 iulie 2025, în publicatia The Sun a aparut un interesant...

Paranormal

Lumea nu este pregatita

15 octombrie 2025

Christopher Mellon este fost secretar adjunct al Apararii pentru Informatii sub presedintii...

Urmatorul Articol

Printul Rupert - ultimul cavaler

Mecanismele magice ale creierului

Un pas spre nemurire?

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

13 noiembrie 1002 – Masacrul din ziua Sfântului Brice

18 noiembrie 2025

13 noiembrie 1002 a devenit o zi întunecata în istoria Angliei medievale,...

Citeste mai departe
Blitz

Când rolurile devin o eticheta: actori care au definit un singur gen

18 noiembrie 2025

Într-o lume cinematografica obsedata de versatilitate, exista actori care si-au construit maretia...

Citeste mai departe
Blitz

Cetatea Alba Carolina

18 noiembrie 2025

În urma cu 310 ani, în 4 noiembrie 1715, a fost pusa...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Stop cardiac sau atac de cord?

18 noiembrie 2025

Relativ frecvent între cele doua probleme de sanatate mentionate se pune semnul...

Citeste mai departe
Femina Club

Remedii rapide

18 noiembrie 2025

Ideal ar fi ca îngrijirea cotidiana sa confere tenului dumneavoastra hidratare suficienta,...

Citeste mai departe
Femina Club

Budinca de ciuperci

18 noiembrie 2025

500 g ciuperci, 100 g margarina sau unt, 50 g faina (2...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.