• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 10 iulie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 10 iulie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Un tehnopolis in Valea Jiului

Un tehnopolis in Valea Jiului

27 iulie 2000
in Glob
A A

(interviu cu Ambasadorul SUA, James Rosapepe)
     
      Alexandru Mironov: Domnule Ambasador, îmi pare bine sa va vad aici. Voi încerca sa va provoc la o poveste despre viitor: Valea Jiului.
(interviu cu Ambasadorul SUA, James Rosapepe)
     
      Alexandru Mironov: Domnule Ambasador, îmi pare bine sa va vad aici. Voi încerca sa va provoc la o poveste despre viitor: Valea Jiului. Ati petrecut deja trei ani în România si cunoasteti multe despre români. Cum credeti ca va fi acolo, în vale, viitorul?
     
      James Rosapepe: Eu cred ca provocarea pe care o reprezinta reconstructia Vaii Jiului este ceva ce poate fi întâlnit în multe alte tari cu regiuni miniere. Exista si în SUA, în muntii Apalasi, regiuni miniere, cu aceleasi probleme, cu industrii care se transforma si unde numarul de locuri de munca în minerit se reduce. Parte a raspunsului consta în ceea ce Guvernul României deja face: proiectele de uz public, propuneri pentru autostrazi noi, cai ferate noi, din Ungaria pâna în Bulgaria. Aceasta este o parte importanta a problemei. O alta ar fi sa se identifice – ceea ce nu va fi usor – domenii industriale potrivite cu competentele oamenilor din Valea Jiului sau pentru topografia locului. Un domeniu pe care îl vad este turismul, care însa este legat tot de infrastructura: sosele, cai ferate etc. Se stie ca Valea Jiului este foarte frumoasa – la fel, ca si în SUA, în locurile unde minele au fost închise, în zonele muntoase, s-a trecut la utilizarea potentialului turistic.
     
      Al.M.: Acum voi încerca sa aduc în discutie un concept: educatia. Ce credeti, s-ar putea „împinge” un proiect Internet în Valea Jiului, mai repede decât în alte zone ale României? Va aduce un asemenea proiect mai repede viitorul catre noi?
     
      J.R.: Este o idee îndrazneata. Cred ca, în general, unul dintre punctele forte ale României este calitatea educatiei, realizarile deosebite în acest domeniu. Acesta este un avantaj pentru români, cu atât mai mult în zone ca a Vaii Jiului, unde oamenii au avut ca principala activitate mineritul. Valentele economice ale educatiei pot fi folosite, utilizând Internet-ul, asigurându-ne ca nivelul educatiei tinerilor ramâne foarte ridicat. Exact aici se afla oportunitatile urmatorilor zece ani: în cunoastere, în profesiuni cu instruire înalta.
     
      Al.M.: Oamenii din aceasta zona chiar au un înalt nivel de instruire tehnica – de aceea va întreb: credeti posibila implementarea în Valea Jiului a unui parc industrial?
     
      J.R.: Sincer, nu cunosc raspunsul exact la întrebare. Cred ca el depinde de felul în care industriile vor fi atragatoare pentru investitori – dar tinând seama de potentialul profesional al oamenilor si de infrastructura. Repet: pentru dezvoltarea industriala aveti nevoie de transport rapid, de legaturi la Internet. Încurajator, pentru ultimii doi ani, este faptul ca industriile manufacturiere realmente s-au dezvoltat în Vestul României, regiune relativ mai apropiata de piata mare a Europei Occidentale. Evident, cu profesionisti în industrii exista viitor.
     
      Al.M.: Sa tinem cont ca, alaturi de potentialul politehnistilor, al industriilor, exista si posibilitatea dezvoltarii turismului, a lucrului la infrastructura, unde vor munci constructori civili. Dar sa ne gândim ca si un tehnopolis poate fi proiectat în viitor, pe lânga Universitatea din Petrosani.
     
      J.R.: Universitatea este chiar un punct critic în proces, în aceasta economie bazata pe cunoastere. România are acest atu, repet, datorita calitatii educatiei. Recent, firma Motorola s-a instalat la Timisoara si Bucuresti. În acest context Universitatea din Petrosani este importanta.
     
      Al.M.: Sper ca Valea Jiului sa fie un punct Internet în anii ce vin…
     
      J.R.: Vedeti, unul dintre avantajele Internet-ului este ca are „autonomie” informationala, prin el se comunica, circula bitii de informatie, care pot ajunge si în punctele izolate, unde oamenii pot beneficia de serviciile Internet-ului. Tinerii, dar si oamenii de vârsta mijlocie, ca noi, sa fie legati de lumea întreaga, fizic. Da, cred ca Internet-ul poate fi o solutie pentru Valea Jiului.
     
      Al.M.: Ultima întrebare: daca ati fi guvernatorul Vaii Jiului, ce hotarâri ati lua si ati pune în aplicare? Veti spune: iata cum vom construi viitorul nostru, peste 3-4-5 ani…
     
      J.R.: Sincer, nu stiu ce as face… Acesta este si motivul vizitei mele în Valea Jiului. Dar cred ca, tehnic vorbind, importanta este atitudinea oamenilor – harnici, calificati, competenti. Daca Guvernul si oamenii de afaceri, muncitorii din zona lucreaza împreuna, focalizând actiunea asupra gasirii oportunitatilor si le folosesc constructiv, se poate câstiga. Economia se schimba, lumea se schimba, este greu pentru oameni – iar locuitorii Vaii Jiului, fara discutie, au platit deja din greu pentru tranzitia din România.
     

ShareTweet
Articolul precedent

Supa-crema de carote

Urmatorul Articol

Salata de vara cu masline

Articole Similare

Glob

Frica de zbor

7 iulie 2025

Un ofiter în retragere din Fortele Aeriene indiene, Dinesh K., a constatat...

Glob

Hiperimunitate la serpi

30 iunie 2025

Tim Friede avea moralul la pamânt dupa atacurile teroriste din 11 septembrie...

Glob

Pariu „nebunesc”

23 iunie 2025

Construirea unei capele romanice, a unui claustru si, apoi, a unei mari...

Glob

Pâine straveche

16 iunie 2025

O pâine a carei vechime a fost estimata la aproximativ 5.000 de...

Glob

De ce dintii umani sunt sensibili la frig si la durere?

9 iunie 2025

Poate pentru ca ei sunt mostenirea unor organe senzoriale care aveau, la...

Glob

Copiii, rol esential în societatile preistorice

2 iunie 2025

Un nou studiu realizat de o echipa de cercetatori israelieni a ajuns...

Urmatorul Articol

Salata de vara cu masline

Prajitura cu caise

Ghiveci vegetarian

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

3 iulie 1423 – S-a nascut regele Ludovic al XI-lea al Frantei

7 iulie 2025

Supranumit „Regele Paianjen” pentru firea sa vicleana si reteaua de aliante si...

Citeste mai departe
Blitz

„Schema feniciana” – o comedie neagra pentru zile albe

7 iulie 2025

Cunoscutul, dar si controversatul regizor Wes Anderson revine în atentia publicului cu...

Citeste mai departe
Blitz

Colectie vestimentara

7 iulie 2025

Expozitia ROYAL, care include lucrari inspirate din viata si activitatea Reginei Maria,...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Sa întelegem acneea

7 iulie 2025

În general, la un nivel precar de informare si de educatie sanitara,...

Citeste mai departe
Femina Club

Remedii simple

7 iulie 2025

Mai ales vara, multe femei se plâng de senzatia de picioare obosite...

Citeste mai departe
Femina Club

Telina cu sos de smântâna

7 iulie 2025

1,5 kg telina, 50 g unt, 50 g faina, o cana lapte,...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.