• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
miercuri, 21 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
miercuri, 21 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » De la Facerea lumii, la nasterea lui Iisus

De la Facerea lumii, la nasterea lui Iisus

22 aprilie 2004
in Stiinta
A A

          Dupa publicarea ipotezelor formulate de ing. Gheorghe Jalba (v.

          Dupa publicarea ipotezelor formulate de ing. Gheorghe Jalba (v. Enigma celei de-a treia zile, in „Magazin” nr.6/12.02.2004 si Miracolul fecioarelor care nasc, in „Magazin” nr.7/19.02.2004), am primit un punct de vedere la fel de interesant, din partea d-lui Vasile Anton, din Iasi.
          
          In tratarea problemei aparitiei plantelor pe Terra inainte de a se forma Soarele, s-a eludat o informatie din Biblie, si anume ca lumina a creat-o Dumnezeu in ziua a doua, când Pamântul era pustiu si gol; abia dupa aceea, in ziua a treia a Creatiei, a decis ca pamântul sa dea „iarba si samânta dupa soiul ei”. Asadar, daca urmarim tot scenariul biblic, vom vedea ca el este mult mai evolutionist decât transformismul lui Darwin, intrucât pastreaza o succesiune logica in aparitia vietii pe planeta noastra. Ideea d-lui Jalba nu tine cont de faptul ca, totusi, mai intâi s-a format Galaxia, apoi sistemele stelare, ca lumina putea veni foarte bine de la bulbul galactic, ca structurile vii se puteau forma chiar si in acele conditii, având in vedere faptul ca au fost gasite bacterii traind in conditii extreme. Apoi, legat de energia purtatoare de informatie, apare o ciudatenie biblica: oare cum de s-a format Soarele abia in ziua a patra, cu mult dupa formarea Pamântului si aparitia „verdetii”. Faptul ca Pamântul s-a format inaintea Soarelui poate fi explicat stiintific prin aceea ca, din norul de hidrogen ce a generat Sistemul Solar, unele planete se formasera in vârtejul cosmic, in timp ce Soarele s-ar fi putut afla in stadiul de protostea si s-a aprins mai târziu. Ramâne totusi o intrebare: in ziua a treia, Pamântul era in stare solida sau in stare gazoasa? Apoi – ce anume a determinat solidificarea materiei primelor patru planete si de ce planetele de dincolo de ecosfera au ramas in stare gazoasa? Pentru acestea si inca alte intrebari, dl. Anton ofera un posibil raspuns: viata a aparut mai intâi la marginea Galaxiei. Dar marea enigma ramâne cine a creat informatia materiei: chiar materia in sine, cum sustin materialistii, sau aceste programe informational-logice reprezinta opera unui Creator-Programator? Problema nasterilor din fecioare este mult mai complexa decât varianta fenomenului de biosimpatie (transmiterea la distanta a informatiei similare). Dl. Vasile Anton porneste de la ideea ca aspectul fizic al lui Iisus nu se cunoaste cu precizie, totusi multi artisti l-au reprezentat ca pe o persoana cu trasaturi efeminate.
          
          Psihismul feminin al Mântuitorului
          
          Apoi, Mântuitorul a avut un psihism corespunzator in general celui feminin: iubire, milostenie, smerenie, iertare, non-violenta, ca si capacitatea de a sonda inconstientul si gândurile ascunse, asemanatoare asa-numitei intuitii feminine. El a fost filosoful si martirul iubirii, asa cum Socrate a fost filosoful si martirul ratiunii. Comportamentul masculin il arata doar rareori, de pilda când ii alunga pe negustori din casa Tatalui Sau. (Aici, ne permitem sa introducem un amendament la demersul cititorului nostru. Daca luam in seama si relatarile evangheliilor apocrife, reperam in copilul Iisus o serie de insusiri care nu au nimic comun cu trasaturile psihice feminine.)
          Bazându-se pe succintele argumente de mai sus, dl. Anton conchide ca Iisus „a intruchipat ceea ce e mai moral si mai spiritual in fiinta umana – Iubirea. Sa amintim ca Iisus a localizat sufletul in inima, asa cum Socrate l-a localizat in creier. De aceea, credem ca El a fost intrupat prin „auto-clonare”, din Fecioara Maria, comanda-semnal venind de la Cel de Sus. A fost mai usor ca in locul celor 23 de cromozomi din ovul, sa fie transferati cei 46, adica intregul genom din chiar informatia genetica a Fecioarei. Aceasta se putea face printr-o simpla comanda informational-energetica, transmisa asa cum ne spune Evanghelia dupa Ioan: „Si cuvântul (informatia-semnal) s-a facut trup si a locuit plin de har si de adevar.”” O ipoteza cu adevarat indrazneata, care va genera probabil alte controverse.
          

ShareTweet
Articolul precedent

1) Aladin si cele 40 de galaxii hoate

Urmatorul Articol

Rapiti de OZN-uri

Articole Similare

Spectacolul cunoasterii

Incalzirea globala poate declansa o noua era glaciara

19 ianuarie 2026

Un studiu publicat de cercetatori de la Universitatea California – Riverside sugereaza...

Spectacolul cunoasterii

Oaza vibranta

13 ianuarie 2026

Oamenii de stiinta chinezi care s-au scufundat la adâncimi uluitoare în doua...

Spectacolul cunoasterii

Un an al premierelor

28 decembrie 2025

Anul 2025 a adus o serie de evenimente fara precedent, iar momentele...

Spectacolul cunoasterii

NASA a identificat „steaua de la Betleem”?

22 decembrie 2025

De mii de ani, misterioasa „stea de la Betleem” îi fascineaza pe...

Spectacolul cunoasterii

Furnicile se sacrifica pentru a-si salva colonia

15 decembrie 2025

O echipa de cercetatori de la Institutul de Stiinta si Tehnologie din...

Spectacolul cunoasterii

Grasimea viscerala îmbatrâneste creierul!

8 decembrie 2025

Un studiu prezentat recent la congresul anual al Societatii Radiologice din America...

Urmatorul Articol

Pasta de scrumbie afumata

Pasta de lapti de peste

Piftie de pasare

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

15 ianuarie 69 d.Hr. – Otho se proclama împarat al Imperiului Roman

19 ianuarie 2026

La 15 ianuarie 69 d.Hr., Imperiul Roman a fost aruncat într-o noua...

Citeste mai departe
Blitz

Cele mai asteptate filme ale anului 2026

19 ianuarie 2026

Anul 2026 se anunta a fi unul de exceptie pentru pasionatii de...

Citeste mai departe
Blitz

Ziua Culturii Nationale

19 ianuarie 2026

Institutiile publice de cultura din subordinea Ministerului Culturii deschid larg usile pentru...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

De ce sunt bune grasimile naturale?

19 ianuarie 2026

Numeroase alimente consumate zi de zi de contin grasimi de diverse tipuri,...

Citeste mai departe
Femina Club

Remedii utile

19 ianuarie 2026

De regula frigul iernii îsi pune amprenta în mod nefavorabil asupra tenului....

Citeste mai departe
Femina Club

Pulpe de pui în sos de smântâna

19 ianuarie 2026

600 g pulpe de pui dezosate, o ceapa, 3 catei usturoi, 50...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.