• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
miercuri, 16 iulie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
miercuri, 16 iulie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Consumul excesiv de sare dauneaza grav?…

Consumul excesiv de sare dauneaza grav?…

8 august 2018
in Consultatii fara plata
A A

Unii zic ca da, altii sustin ca nu. Mai mult decât atât, cum România pare a fi un poligon medical în care sarea este o „arma” prezentata drept binefacere, dar numai daca e iodata (altfel, ne paste o sanctiune usturatoare!), exista chiar medici care se opun vehement acestei practice, aducând argumente credibile în sprijinul pozitiei lor. Deocamdata însa, vrând-nevrând, trebuie sa ne supunem versiunilor oficiale, luând drept litera de lege ceea ce ne spun specialistii în nutritie; si în alte probleme de sanatate, cum ar fi unele afectiuni ale inimii si circulatiei sangvine, ale rinichilor si asa mai departe.

Un risc asumat?

 Daca e sa spunem pe scurt o realitate cu care toti medicii sunt de acord, sarea nu trebuie folosita suplimentar în alimente. Este suficient ca aceasta este continuta în multe produse, precum si în legumele întregi; e de preferat totusi sa ne gândim la ceea ce este natural, caci produsele industrializate, cum sunt cele din carne ori conservele, „gem” de sare!

 Daca aveti unele îndoieli în acest sens, masurati nivelul de sodiu (natriu) din sânge… Caci formula chimica a sarii este NaCl (deci, sodiu plus clor). În luna martie a avut loc cea de-a unsprezecea saptamâna de atentie asupra sarii „11-th World Salt Awareness Week” (12-18 martie 2018). OMS îsi propune sa reduca consumul de sare în lume cu 30% pâna în 2025. E doar o propunere, deocamdata, dar… Milenii întregi oameni au pretuit sarea uneori mai mult decât aurul. Ce s-a schimbat atât de drastic, între timp?

…Sau „sarea din bucate”?

 Sarea este un factor de risc independent de obezitate si sindrom metabolic, hipertensiune arteriala si alte boli. În plus, ea stimuleaza activitatea sistemului imunitar la toate nivelurile – de la diferentierea limfocitelor T la activitatea macrofagelor.

 Acumularea de sodiu în tesutul subcutanat este o componenta adaptiva importanta a reactiei de stres. Prin urmare, nu este surprinzator faptul ca o concentratie mai mare de sodiu constituie un activator al sistemului imunitar. La om, concentratia de sare din piele creste ca raspuns la amenintarea cu contaminare bacteriana. Probabil, un astfel de raspuns a avut o semnificatie evolutiva. Deficitul de sodiu poate slabi sistemul imunitar. În studiul eficacitatii raspunsului imunitar la soareci, s-a constatat ca macrofagele „sarate” distrug bacteriile mai activ decât cele „desarate”. Acolo unde exista inflamatie, nivelul de sodiu creste.

Etichetarea „tip semafor” a alimentelor

 Altfel spus: rosu – pericol pentru sanatate; verde – numai bun de mâncat. În 2017, revista Nature a publicat trei articole cu o prezentare generala a actiunii sarii, fiind demonstrat ca excesul acesteia creste riscul de aparitie a sclerozei multiple. Sarea stimuleaza productia excesiva de celule TH17, limfocite T secretoare de citocina proinflamatoare IL-17. Acest fapt creste riscul bolilor autoimune. Dieta (prea) bogata în sare creste si expresia genelor proinflamatorii în macrofage. Sodiul poate întari raspunsul imunitar prin intermediul receptorilor Toll-like.

 Excesul de sare este asociat cu riscul crescut de cancer de stomac (în combinatie cu Helicobacter pylori) si cancer de colon. Excesul de sare din dieta provoaca o crestere excesiva a Helicobacter pylori si stimuleaza efectul lui procanceros. Aceasta înseamna ca aportul excesiv de sodiu poate provoca dezvoltarea problemelor autoimune. Este un motiv serios pentru moderarea consumului de sare, care este deosebit de importanta în cazul în care exista o tendinta spre astfel de boli.

 Produsele alimentare din majoritatea supermarketurilor britanice sunt supuse unei etichetari care respecta cele trei culori ale semaforului – verde, galben, rosu – în functie de cât de bune sunt pentru sanatate. Potrivit Agentiei britanice pentru Securitate Alimentara (FSA), când cumparatorul vede eticheta rosie, trebuie sa se gândeasca de doua ori înainte sa aleaga produsul. Acest sistem de etichetare a suscitat însa o polemica dincolo de frontierele britanice. Unele produse, precum uleiul de masline, fructele uscate sau produsele din carne – etichetate cu rosu – ar putea reduce consumul lor. Guvernul britanic si cei care sunt de acord cu aceasta metoda sustin ca este singura cale pentru a lupta împotriva obezitatii, în timp ce industria alimentara europeana si alti experti considera ca „sistemul semaforului” penalizeaza un produs fara sa aiba în vedere, de exemplu, dieta mediteraneana.

Si, totusi, bolile…

 În consecinta, sa, reamintim cauzele importante ale tulburarilor de imunitate:

 – sterilitate excesiva;

 – abuzul de lapte, zahar si de proteine;

 – lipsa soarelui (expunerea redusa, insuficienta la soare);

 – consumul unei cantitati mari de sare.

 Toti acesti factori sunt usor de gestionat si corectarea lor nu necesita nici eforturi de vointa mari, nici cheltuieli semnificative.

ADRIAN-NICOLAE POPESCU

ShareTweet
Articolul precedent

Machiavelli, pe urmele familiei Borgia

Urmatorul Articol

Misterul castii grecesti din Haifa

Articole Similare

Consultatii fara plata

Cancerul de tiroida si sarea iodata

14 iulie 2025

Proprietatile si efectele folosirii unor preparate si produse nu se limiteaza niciodata...

Consultatii fara plata

Sa întelegem acneea

7 iulie 2025

În general, la un nivel precar de informare si de educatie sanitara,...

Consultatii fara plata

Rujeola, o boala cu potential letal

30 iunie 2025

Cunoscuta ca una dintre infectiile virale relativ frecvente în copilarie, în primul...

Consultatii fara plata

Urgente pe canicula

23 iunie 2025

Este foarte limpede ca transformarile climatice anuntate de meteorologi au si o...

Consultatii fara plata

Carnea rosie si riscul de cancer

16 iunie 2025

Alimentatia, respectiv calitatea hranei de fiecare zi este frecvent „surclasata” de interese...

Consultatii fara plata

Longevitatea la îndemâna noastra

9 iunie 2025

Medicii si cercetatorii afirma ca, pe masura ce speranta de viata creste,...

Urmatorul Articol

Misterul castii grecesti din Haifa

Desprafuind o inscriptie

Manastirea Ieronimilor

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

10 iulie 138 d.Hr. – A murit împaratul roman Hadrian

14 iulie 2025

Pe 10 iulie 138 d.Hr., la vârsta de 62 de ani, împaratul...

Citeste mai departe
Blitz

Pedro Pascal – gloria nu vine niciodata prea târziu

14 iulie 2025

Pedro Pascal este astazi una dintre cele mai iubite si respectate figuri...

Citeste mai departe
Blitz

Povestea Trovantilor

14 iulie 2025

Formarea Trovantilor de la Ulmet si Ciupercile de la Odaile pot fi...

Citeste mai departe
Femina Club

Riscurile ultravioletelor

14 iulie 2025

Agresivitatea si nocivitatea razelor ultraviolete impun prudenta din partea dumneavoastra. Se stie...

Citeste mai departe
Femina Club

Piept de pui în sos

14 iulie 2025

1 piept de pui mare, 5 ml ulei de masline, 3 catei...

Citeste mai departe
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 14-20 iulie 2025

14 iulie 2025

BERBEC 21.03-20.04: In aceste zile va puteti distra, pentru ca va simtiti...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.