Pe 12 august 2005, cu 20 de minute dupa miezul noptii, Emma Whitley era în locuinta ei din Westwood, Nottinghamshire, Regatul Unit, când a vazut ceva straniu apropiindu-se din directia sud-vest. Asa cum a raportat ulterior, „sedeam în camera de zi, când am auzit un bâzâit. Am privit pe geam sa vad ce se întâmpla. Am vazut un obiect triunghiular zburând încet deasupra casei. Avea trei lumini albe, plasate pe cele trei vârfuri si o lumina rosie pe centru”.
„Am iesit în curte de unde puteam sa-l vad mai bine. Au trecut cam cinci minute pâna a disparut complet din raza vizuala. Poate a fost un avion, dar nu am vazut niciodata înainte ceva sa zboare atât de încet”.
Martorul Tim Francis raporta: „Ieri seara, (sâmbata, 13 august 2005), în jurul orei 22.30, a trecut o serie de lumini portocalii stralucitoare pe cer, în împrejurimile casei mele”, din Smithleigh, lânga Plympton, Devon, Regatul Unit.
„Se îndreptau catre apus, venind dinspre Smithleigh. La început au zburat mai multe lumini laolalta, într-un soi de formatie. Parea o constelatie de stele, pâna când am vazut ca luminile vin spre noi, unele fiind mult prea puternice si prea portocalii pentru a fi stele”.
„Pe masura ce trecea pe de-asupra capului nostru, configuratia si-a schimbat forma, una dintre lumini mergând ceva mai repede decât celelalte. Nu se auzea nici un sunet dinspre straniile obiecte; e drept, percepeam zgomotul autostrazii din preajma, ceea ce ar fi putut acoperi sunetele mai slabe”.
„Dupa ce prima formatie a disparut, s-au ivit, pe parcursul urmatoarelor zece minute, si alte obiecte. Cred ca au fost doua perechi de lumini, dupa care au urmat alte doua lumini singure. Ultimul obiect parea sa fie mai jos decât celelalte. Când a trecut deasupra capului, parea sa aiba forma rectangulara si dadea impresia de fluid. Prietenul meu (eram trei persoane de fata) a spus ca semana cu o meduza. Cred ca i s-a parut astfel, deoarece forma obiectului era în permanenta schimbare”.
„Toate obiectele pareau sa aiba câte o lumina portocalie stralucitoare în fata si în spate, sau poate deasupra, astfel încât sa poti vedea lumina când obiectul venea spre tine sau se îndeparta. Dar lumina nu era vizibila când obiectele erau deasupra capului”.
Duminica 21 august 2005, la ora 12.45, Louise Jackson era iesit din casa, pentru a se bucura de „ziua însorita” din Northwood Hills, Middlesex, Regatul Unit, când a observat „o sfera micuta alba, stralucitoare, apropiindu-se dinspre sud-sud-est”.
Asa cum a raportat ea mai târziu, „sfera se misca extrem de încet si de uniform. E posibil sa mai fi fost si alte doua obiecte – lungi, stralucitoare – miscându-se rapid pe partea de nord-vest si de sud-est a cerului. Obiectul sferic a virat apoi brusc, dupa care a disparut”.
Mai târziu, în aceeasi duminica, la ora 18.35, martorul S.B. se afla în Wakefield, West Yorkshire, Regatul Unit, când a zarit un OZN venind din directia sud.
„Era o seara de vara relativ senina; am privit în sus si am vazut un obiect negru care îsi schimba permanent forma. Parea sa se rasuceasca peste sine. Aparent era la mare înaltime, deplasându-se lent. N-am putut estima dimensiunile sale. Nu se auzea nici un zgomot”.
„Am intrat în casa pentru a lua un binoclu. Când am iesit, am regasit usor obiectul, întrucât nu se miscase prea mult pe cer, dar n-a fost prea simplu sa-l prind în vizor, deoarece îmi tremurau mâinile”.
„Forma obiectului nu era rotunda sau cilindrica ci mai degraba triunghiulara. Am urmarit aparitia între cinci si opt minute si în acest interval a emis de mai multe ori impulsuri luminoase stralucitoare. Nu este însa exclus ca acestea sa fi fost doar reflectii ale luminii solare… Schimbarea de forma constatata la început putea fi cauzata de faptul ca obiectul se dadea peste cap”.
Dan D. Farcas
Comentarii