• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
sâmbătă, 19 iulie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
sâmbătă, 19 iulie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Industria ezoterismului miraculos

Industria ezoterismului miraculos

26 octombrie 1999
in Se petrec intre cer si pamant
A A

    
     S-a instaurat si s-a întarit o practica necunoscuta în România la amploarea actuala. Este vorba despre sutele si miile de modalitati oculte prin care se promite omului ajuns în pragul disperarii tot ce-si doreste el mai mult si nu poate dobândi altfel decât printr-un miracol.
    
     S-a instaurat si s-a întarit o practica necunoscuta în România la amploarea actuala. Este vorba despre sutele si miile de modalitati oculte prin care se promite omului ajuns în pragul disperarii tot ce-si doreste el mai mult si nu poate dobândi altfel decât printr-un miracol.    
     Nu putem nega miracolul ca atare, minunea, misterul, probabilitatea unei solutii ideale care nu este efectul unei realitati, ci a unui concurs de împrejurari care justifica în totul calificativul metapsihic. Pe nesimtite, lent si tenace, iata ca ne aflam azi în situatia de a contabiliza în plan social o adevarata industrie ezoterica a interventiei minunii!    
         
     Un „loc de munca” fara profesie    
         
     Încercând sa ma scolesc în domeniul misterului vindecatorilor, am observat ca ei sunt atât de numerosi, încât nu ajunge un singur an de zile ca sa-i vezi la lucru si sa asculti despre harul lor declarat pe-un ton categoric. E greu sa rezisti tentatiei de a vedea lucrarea unor terapeuti spirituali, asa zis, care pentru „locul lor de munca” si-au întocmit spatii adecvate.    
     Iata, la un moment dat m-am aflat într-o camera transformata într-un minialtar. Nu lipsesc icoanele, sunt prezente lumânarile, se afla în camera bine aranjate simbolurile sacrului si, dupa ce vindecatorii au luat contact cu practicile yoghine, si-au însusit de la ritualul oriental gama mirosurilor de plante, de esente legate de sacralitate, adica tamâie si alte substante mirositoare. Se creeaza asadar o atmosfera. Dupa care creatorul sau creatoarea de atmosfera îsi confectioneaza o masca cvasi mistica. Regia merge struna. Climatul o data preparat, începe practica rituala sau cultuala sustinuta de texte. Textele sunt îndeobste copiate din Psalmi sau dintr-o traditie religioasa ne-ortodoxa. Orientul Îndepartat prin religiile, doctrinele si ritualurile sale a început sa faca ravagii în România. Daca vrei sa patrunzi în continutul cultual traditional-oriental, îti dai seama ca vindecatoarele si vindecatorii sunt perfect ignoranti! Si nici nu se poate altfel, pentru ca accesul la filozofiile si doctrinele spirituale sau religioase ale Orientului cere o scolarizare sustinuta si vocatie, precum la medicina sau la politehnica. Or, din „altitudinea” bacalaureatului si a necunoasterii elementare a amplorii si profunzimii filozofiei initiatice, nu pot rezulta performante de nici un fel, fara a mai vorbi de cele terapeutice…    
         
     Boli, bani si blamari    
         
     Bolnavul se supune asadar procedurilor pe care i le aplica vindecatoarea (mai numeroase sunt femeile în aceasta practica). Si, unele contacte ale bolnavului cu vindecatoarea dau rezultate reale pe termen scurt. Este vorba de puternica autosugestionare a bolnavului, creata de o falsa autoritate a vindecatoarei si de atmosfera construita pentru a induce autosugestia.    
     Cu cât „vindecatoarea” este mai iresponsabila si mai incompetenta, cu atât repertoriul maladiilor pe care promite ca le sterge de pe fata pamântului este mai mare. Am cunoscut vindecatoare care „vindeca” SIDA, cancer, osteoporoza, malformatii congenitale, destinul impur, esecuri în afaceri, nereusite sentimentale si multe altele (am trecut aici si situatii care nu sunt propriu-zis maladii, pentru a evidentia escrocheria!). Se creeaza astfel o situatie paradoxala. Nu putini pacienti ai vindecatoarelor, intervievati la câteva zile dupa „tratament” declara ca se simt excelent! Dar dupa câteva saptamâni boala se reinstaleaza. În acel scurt moment când autosugestia afirma „vindecarea” si se platisera deja vindecatoarei câteva sute de mii de lei, lucrurile nu aveau nimic vulnerabil. Iar dupa revenirea bolii, bolnavul cere explicatii vindecatoarei pentru revenirea starii de boala. Aici intervine smecheria agramata: vindecatoarea face apel la structura karmatica! A avut bolnavul care a platit sute de mii sau milioane pentru însanatosire, ceva de platit dintr-o existenta anterioara, de aceea vindecarea nu a reusit complet, asa ca nu se mai poate face nimic (cu banii dati), deoarece a intervenit … karma!    
     Vindecarile paranormale precum si capacitatile extrasenzoriale sunt foarte adevarate si foarte eficiente, dar acestea nu se afla în câmpul demografic chiar pe kilometrul patrat!    
     Vindecatori, vrajitori, magicieni eficienti exista. Dar ei sunt acoperiti de masa irelevanta de impostori, si chiar de aceasta industrie a facatorilor de minuni!

ShareTweet
Articolul precedent

Omleta cu mere

Urmatorul Articol

Cartofi cu ciuperci

Articole Similare

Paranormal

Organizatia Skywatcher

14 iulie 2025

Un articol al jurnalistului Christopher Sharp de la Liberation Times dezvaluia în...

Paranormal

Denuntatori luati în serios

7 iulie 2025

Daniel Sheehan este un jurist si activist de interes public, absolvent al...

Paranormal

Elizondo si Mellon la Congresul SUA

30 iunie 2025

Brandi Vincent este corespondenta publicatiei DefenseScoop la Pentagon. Într-un articol din 31...

Paranormal

Problema dronelor

23 iunie 2025

La sfârsitul anului 2024, locuitorii din New Jersey si din statele vecine...

Paranormal

Ziua Europeana UAP

16 iunie 2025

Mai nou, documentele oficiale, dar si media folosesc, în loc de OZN,...

Paranormal

Învatatii vor noi metode pentru a studia OZN-urile

9 iunie 2025

Scriam în numarul trecut ca treizeci si trei de renumiti universitari si...

Urmatorul Articol

Cartofi cu ciuperci

Fidea cu ciuperci

Mâncare somesana de cartofi

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

10 iulie 138 d.Hr. – A murit împaratul roman Hadrian

14 iulie 2025

Pe 10 iulie 138 d.Hr., la vârsta de 62 de ani, împaratul...

Citeste mai departe
Blitz

Pedro Pascal – gloria nu vine niciodata prea târziu

14 iulie 2025

Pedro Pascal este astazi una dintre cele mai iubite si respectate figuri...

Citeste mai departe
Blitz

Povestea Trovantilor

14 iulie 2025

Formarea Trovantilor de la Ulmet si Ciupercile de la Odaile pot fi...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Cancerul de tiroida si sarea iodata

14 iulie 2025

Proprietatile si efectele folosirii unor preparate si produse nu se limiteaza niciodata...

Citeste mai departe
Femina Club

Riscurile ultravioletelor

14 iulie 2025

Agresivitatea si nocivitatea razelor ultraviolete impun prudenta din partea dumneavoastra. Se stie...

Citeste mai departe
Femina Club

Piept de pui în sos

14 iulie 2025

1 piept de pui mare, 5 ml ulei de masline, 3 catei...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.