• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 21 octombrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 21 octombrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » În cautarea radacinilor

În cautarea radacinilor

13 noiembrie 2016
in Blitz
A A

Recent, la Humanitas Fiction, în colectia Raftul Denisei, a aparut cartea de povestiri Poate Estera (Traducere din germana si note de Alexandru Al. Sahighian), scrisa de Katja Petrowskaja. Pentru acest volum de povestiri, autoarea a fost distinsa, în 2013, cu Premiul Ingeborg Bachmann, unul dintre cele mai importante premii germane, destinat unei carti nepublicate, în 2014, cu Premiul Ernst Toller si cu Premiul de literatura „aspekte”, iar în 2015, cu Premiul Strega Europeo.

 În Poate Estera, Katja Petrowskaja, nascuta într-o familie evreiasca din Ucraina, se afla în cautarea originilor sale, descoperindu-si filiatia încetul cu încetul: un frate al bunicului, al carui atentat împotriva unui ambasador german a declansat, poate, cel de-al Doilea Razboi Mondial; un bunic prizonier de razboi reaparut cu patruzeci si unu de ani mai târziu; o strabunica ce se numea, poate, Estera, si care, aflata la Kiev în 1941, a luat ea singura drumul râpii Babii Iar, unde trupele SS i-au ucis pe toti locuitorii evrei din oras…

 Cartea se constituie din istorisirile unor asemenea destine sfarâmate, din amintiri si investigatii precise la fata locului ori prin arhive; în ciuda caracterului documentar, amestecul tuturor acestor elemente, alternând virtuoz între trecut si prezent, se transforma în literatura în sensul cel mai adevarat al cuvântului. „O scriitura minunata, plina de forta… un cadou formidabil oferit limbii germane”, îsi motiveaza alegerea juriul Premiului Ingeborg Bachmann.

 Despre Katja Petrowskaja nu se stiu foarte multe, iata câteva date: s-a nascut în 1970 la Kiev. Studiaza filologia la Tartu, în Estonia, apoi la New York, Stanford si Moscova, obtinând titlul de doctor cu lucrarea sa despre poetul rus simbolist Vladislav Hodasevici. Din 1999 se stabileste la Berlin, ca jurnalista, colaborând la mai multe publicatii rusesti si de limba germana (Neue Zürcher Zeitung, Tageszeitung, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung s.a.). Poate Estera (Vielleicht Esther, 2014) a fost scrisa în germana si este prima ei carte, tradusa între timp în peste douazeci de limbi. Fulminanta cariera literara!

 Iata si un flavor stilistic din Capitolul I, Arborele familial: „La început credeam ca arborele genealogic e un soi de brad, un pom cu podoabe scoase din lazi vechi – fragile cum sunt, câteva globuri se sparg, câtiva îngeri sunt urâti si robusti si supravietuiesc tuturor mutarilor dintr-o locuinta în alta. Oricum, bradul era singurul arbore familial pe care-l aveam, în fiecare an era cumparat unul nou si apoi aruncat cu o zi înaintea zilei mele de nastere. Îmi închipuisem ca-i suficient sa povestesti despre acesti câtiva oameni care întâmplator imi erau rude, pentru a avea întreg secolul XX în buzunar.

 Unii din familia mea se nascusera spre a-si vedea de vocatia lor, în credinta certa, dar niciodata exprimata prin viu grai, ca vor repara lumea. Altii pareau cazuti din luna, nu prindeau nicaieri radacini, fugeau încolo si-ncoace abia atingând pamântul si ramâneau în aer ca o întrebare, ca un parasutist prins în ramurisul unui pom. În familia mea gaseai de toate, asa gândeam cu suficienta, un taran, multi profesori, un provocator, un fizician si un poet, dar mai ales gaseai legende.”

GEORGE CUSNARENCU

ShareTweet
Articolul precedent

Filme care au schimbat istoria

Urmatorul Articol

Vitalitate luata cu lingurita

Articole Similare

Blitz

Cele mai palpitante filme despre supravietuire

15 octombrie 2025

Filmele de supravietuire au fascinat dintotdeauna publicul prin povestiri intense despre lupta...

Blitz

Obiecte cu poveste

15 octombrie 2025

O parte esentiala a patrimoniului etnografic, teascurile pentru presat struguri vor putea...

Blitz

Filme impresionante despre razboiul din Vietnam

6 octombrie 2025

Razboiul din Vietnam a fost unul dintre cele mai controversate si traumatice...

Blitz

Magia din spatele ecranului: cele mai impresionante decoruri

29 septembrie 2025

Hollywood-ul este faimos nu doar pentru actorii sai celebri sau pentru povestile...

Blitz

Nocturna bibliotecilor 2025

29 septembrie 2025

Expozitii cu vânzare, ateliere de creatie, tururi ghidate, sesiuni de lectura, degustari...

Blitz

Roluri demne de Oscar, pe micul ecran

23 septembrie 2025

În vremurile de glorie ale Hollywood-ului, exista o linie clara si bine...

Urmatorul Articol

Vitalitate luata cu lingurita

Fanaticii muncii îsi pun viata în pericol

Suverane în lumea oamenilor

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

9 octombrie 1859 – S-a nascut Alfred Dreyfus, victima celei mai mari erori judiciare

15 octombrie 2025

Alfred Dreyfus a fost un ofiter francez de origine evreiasca, cunoscut în...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Când „dulcele” devine amar

15 octombrie 2025

Atrasi de produsele comestibile cu gust dulce, copiii fiind cei mai rasfatati...

Citeste mai departe
Femina Club

In atentie decolteul si gâtul

15 octombrie 2025

Preocupate excesiv de aspectul obrazului, uitam adesea ca decolteul si gâtul au...

Citeste mai departe
Femina Club

Telina cu ciuperci

15 octombrie 2025

3 teline mari, 5 linguri unt, 10 ciuperci, o ceapa, o lingura...

Citeste mai departe
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 13-19 octombrie 2025

15 octombrie 2025

BERBEC 21.03-20.04: In aceasta perioada aveti sansa de a clarifica si explica...

Citeste mai departe
Istorii

Asediul Spartei din anul 272 î.Hr.

15 octombrie 2025

Sparta, orasul razboinicilor fara ziduri, ramâne o emblema a curajului si disciplinei...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.