• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
sâmbătă, 19 iulie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
sâmbătă, 19 iulie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Descifrarea peisajului lui da Vinci

Descifrarea peisajului lui da Vinci

17 iunie 2024
in Glob, Starea de veghe
A A

La peste 500 de ani dupa ce Leonardo da Vinci a pictat Mona Lisa, un specialist în geologie crede ca a descifrat misterul peisajului din fundalul uneia dintre cele mai celebre opere de arta din lume.

Istoricii artei dezbat de mult timp acest subiect, speculând asupra locatiei care ar fi putut sa-l inspire pe Leonardo da Vinci, dar geologul Ann Pizzorusso, o mare iubitoare a Renasterii italiene, sustine ca locatia ar putea fi la Lecco, în nordul Italiei.

„Când am ajuns la Lecco, am înteles ca a pictat Mona Lisa acolo”, a sustinut Pizzorusso, vorbind despre micul oras de pe malul lacului Como, cunoscut mai degraba din romanul-capodopera „Logodnicii” al lui Alessandro Manzoni.

Conform lui Pizzorusso, podul arcuit ce apare în pictura ar fi Ponte Azzone Visconti, din secolul XIV, desi în alte teorii podul din tablou este asimilat unor structuri din alte orase italiene, cum ar fi Arezzo sau Bobbio.

Ann Pizzorusso nu este prima persoana care pretinde ca a descifrat acest mister. Ea a apelat la cunostintele sale de geologie pentru a demonstra ca are dreptate. „Pentru mine podul nu este un aspect important al tabloului. Celelalte ipoteze sunt incorecte din punct de vedere geologic. Istoricii de arta au afirmat ca Leonardo si-a folosit întotdeauna imaginatia, dar poti oferi aceasta ima-gine oricarui geolog din lume si ei vor spune ce spun eu despre Lecco. Chiar si un non-geolog poate vedea acum asemanarile.” Astfel, formatiunile stâncoase din Lecco sunt calcaroase, ceea ce corespunde peisajului pictat în spatele nobilei Mona Lisa, transmite Reuters/Agerpres.

„Atunci când te uiti la Mona Lisa poti vedea aceasta parte a râului Adda, iar în spatele sau se afla un alt lac, ce este reprezentat perfect sub acesti munti ca niste dinti de fierastrau”, a sustinut ea din locatia de unde presupune ca a fost pictata celebra pânza.

Geologul a adaugat ca, spre deosebire de Lecco, nici Bobbio, nici Arezzo nu au un lac: „Deci avem dovezi perfecte la Lecco”.

Cercetarile derulate de Ann Pizzorusso asupra operei lui Leonardo „demonstreaza perfect îmbinarea dintre artist si omul de stiinta”, a declarat Michael Daley, director executiv al „ArtWatch UK”, o organizatie nonprofit care monitorizeaza conservarea operelor de arta.

„Niciun istoric al artei nu este calificat sa o contrazica pe Ann în ceea ce priveste modul ei stiintific de întelegere. Celelalte studii sunt invalidate acum”, a mai sustinut el.

NICUSOR DINCA

ShareTweet
Articolul precedent

Ruga si blestem

Urmatorul Articol

Virusurile gigantice ar putea stopa topirea calotelor glaciare

Articole Similare

Glob

Colectie neobisnuita

14 iulie 2025

Arheologii care efectueaza sapaturi în perimetrul unui vechi fort roman de lânga...

Glob

Frica de zbor

7 iulie 2025

Un ofiter în retragere din Fortele Aeriene indiene, Dinesh K., a constatat...

Glob

Hiperimunitate la serpi

30 iunie 2025

Tim Friede avea moralul la pamânt dupa atacurile teroriste din 11 septembrie...

Glob

Pariu „nebunesc”

23 iunie 2025

Construirea unei capele romanice, a unui claustru si, apoi, a unei mari...

Glob

Pâine straveche

16 iunie 2025

O pâine a carei vechime a fost estimata la aproximativ 5.000 de...

Glob

De ce dintii umani sunt sensibili la frig si la durere?

9 iunie 2025

Poate pentru ca ei sunt mostenirea unor organe senzoriale care aveau, la...

Urmatorul Articol

Virusurile gigantice ar putea stopa topirea calotelor glaciare

Sistemul Gremlin va urmari OZN-urile

„Motorul” dezvoltarii civilizatiei umane

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

10 iulie 138 d.Hr. – A murit împaratul roman Hadrian

14 iulie 2025

Pe 10 iulie 138 d.Hr., la vârsta de 62 de ani, împaratul...

Citeste mai departe
Blitz

Pedro Pascal – gloria nu vine niciodata prea târziu

14 iulie 2025

Pedro Pascal este astazi una dintre cele mai iubite si respectate figuri...

Citeste mai departe
Blitz

Povestea Trovantilor

14 iulie 2025

Formarea Trovantilor de la Ulmet si Ciupercile de la Odaile pot fi...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Cancerul de tiroida si sarea iodata

14 iulie 2025

Proprietatile si efectele folosirii unor preparate si produse nu se limiteaza niciodata...

Citeste mai departe
Femina Club

Riscurile ultravioletelor

14 iulie 2025

Agresivitatea si nocivitatea razelor ultraviolete impun prudenta din partea dumneavoastra. Se stie...

Citeste mai departe
Femina Club

Piept de pui în sos

14 iulie 2025

1 piept de pui mare, 5 ml ulei de masline, 3 catei...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.