• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 9 februarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 9 februarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Suferintele artistului

Suferintele artistului

20 aprilie 2017
in Amprente ale spiritualitatii
A A

Venit din nordul Frantei la Paris, la 18 ani, Nicolas Poussin (1594-1665) nu se remarca imediat în cercurile înalte ale pictorilor favoriti ai clerului si anturajului regal. Foarte talentat, acest „outsider” este apreciat în cercuri flamande pariziene si intra în vâltoarea controverselor stilistice. Academismul voia sa puna stapânire pe elita pictorilor si viitorul artistilor francezi era în cumpana.

 Astfel a nimerit uriasul talent care era Poussin într-o concurenta artistica având reguli discutabile. Marele rival era Simon Vouet, pictorul cu largi vederi de expansiune a barocului italian (adoratorii lui Caravaggio) si admirator al lui Veronese si Carracci. Acest promtor al barocului francez, cu influente italienesti, a fost unul dintre cei mai aprigi critici ai lui Poussin, care era mai tânar cu patru ani. Între cele doua orgolii, cardinalul Richelieu a fost pus în situatia sa arbitreze. Din pacate, aceasta eminenta cenusie a regelui Ludovic al XIII-lea, acest urias protector al artelor Frantei, initiatorul Academiei Franceze, l-a favorizat pe Simon Vouet. De ce? Familia acestuia facea parte din înalta societate (din anturajul baronului de Sancy) si a avut privilegiul, înainte de Poussin, sa cunoasca barocul italian. Fara sa fim partinitori, trebuie sa admitem ca Vouet este cel care a revigorat pictura franceza de la începuturile secolului al XVII-lea, desi el însusi nu a fost o valoare artistica de talia lui Poussin.

 Consecinta acestor framântari a fost dramatica pentru „provincialul” Poussin. Acesta s-a autoexilat la Roma, unde avea sa creeze o opera exceptionala pentru personalitati religioase si civile din Italia. Si, în timp ce Simon Vouet era numit prim-pictor al majestatii sale Ludovic al XIII-lea, sarmanul Nicolas Poussin mergea din gazda în gazda prin Roma, în cautarea cercurilor de prieteni care sa aiba aceleasi conceptii artistice cu ale sale. De multe ori bolnav, acest maestru francez de exceptie nu are timp de viata personala si se casatoreste întâmplator cu fiica unei gazde (nu a avut copii).

 Ultima tresarire de orgoliu pentru nefericitul Poussin este ordinul verbal foarte categoric al cardinalului Richelieu de a veni la Paris pentru câteva comenzi „de urgenta”. Artisul ezita, nu mai voia sa auda de Paris, si atunci regele face o mutare decisiva: îl numeste prim-pictor al breslei, dar fara sa-i stabileasca o pensie (cum facuse cu Vouet). Exilatul accepta si lucreaza intens doar doi ani la Paris – printre altele, „Cina cea de taina” (la Versailles), „Muncile lui Hercule” etc. 

 Dar un nou conflict izbucneste între el si Simon Vouet, care deja era coplesit de marea faima câstigata de Poussin la Roma. „Provincialul” pleaca scârbit din Paris, în pofida insis-tentelor cardinalului Richelieu. Se retrage în Italia si va refuza sa se întoarca la Curtea Frantei chiar si dupa moartea prematura a lui Vouet (1649). Poussin avea sa se stinga în 1665, dupa elaborarea unor colectii exceptionale de pânze, de inspiratie bi-blica. Pentru posteritate,  Nicolas Poussin a ramas unul dintre cei mai prolifici pictori în ceea ce priveste temele din Vechiul Testament.

PAUL IOAN

ShareTweet
Articolul precedent

Medici în preistorie

Urmatorul Articol

Biserica brâncoveneasca din Doicesti

Articole Similare

Amprente ale spiritualitatii

Biserica Domnita Balasa

9 februarie 2026

Aflata în centrul Capitalei, Biserica Domnita Balasa, cu hramul „Inaltarea Domnului”, este...

Amprente ale spiritualitatii

Biserica Vovidenia din Galati

26 ianuarie 2026

Aflata în municipiul Galati, Biserica „Vovidenia – Intrarea în Biserica a Maicii...

Amprente ale spiritualitatii

Biserica Zlatari

13 ianuarie 2026

Aflata în centrul Capitalei, pe Calea Victoriei, Biserica Zlatari este cunoscuta si...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Patrunsa

22 decembrie 2025

Aflata în judetul Vâlcea, la nord-vest de Râmnicu Vâlcea si Baile Olanesti,...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Adam

8 decembrie 2025

Ridicata în satul cu acelasi nume din judetul Galati, Manastirea Adam, cu...

Amprente ale spiritualitatii

Biserica Sfânta Ecaterina

18 noiembrie 2025

Biserica Sfânta Ecaterina din Bucuresti, cunoscuta drept paraclis al Facultatii de Teologie...

Urmatorul Articol

Biserica brâncoveneasca din Doicesti

Crimele „Omului de Aur”

Linte cu dovlecel si curry

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

5 februarie 1869 – A fost descoperita cea mai mare pepita

9 februarie 2026

Pe 5 februarie 1869, în plina „Goana dupa Aur” din Victoria (Australia),...

Citeste mai departe
Blitz

Actori de comedie care au stralucit în filme de razboi

9 februarie 2026

Hollywood-ul tinde sa eticheteze actorii comici într-un singur rol: cel de tipi...

Citeste mai departe
Blitz

Tablouri „animate”

9 februarie 2026

Cel mai vechi muzeu din România, Muzeul National Brukenthal de la Sibiu,...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Igiena gurii înseamna sanatate!

9 februarie 2026

Oamenii de stiinta afirma despre microbiomul oral – care gazduieste sute de...

Citeste mai departe
Femina Club

Noul coc

9 februarie 2026

Aspectul coafurii nu ne este indiferent, stiut fiind ca aceasta ne ajuta...

Citeste mai departe
Femina Club

Tocanita de praz cu aripioare

9 februarie 2026

800 g aripioare de pui, 400 g rosii în suc propriu, 3...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.