• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 2 aprilie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 2 aprilie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Romanul nostalgiei si al maniei

Romanul nostalgiei si al maniei

27 iunie 2019
in Blitz
A A

Editura Humanitas Fiction a lansat recent romanul Serotonina semnat de scriitorul francez Michel Houellebecq (în traducerea lui Daniel Nicolescu). „Roman al unei rataciri fara speranta pe drumurile din nordul Frantei, al dezabuzarii si nostalgiei convulsive fata de iubiri ratate cu buna stiinta, dar si al privirii lucide si necrutatoare asupra lumii contemporane”, Serotonina este cu siguranta una dintre cele mai puternice, mai tandre si mai vitriolante carti scrise de laureatul din 2010 al Premiului Goncourt.

 O mai spun o data: cum poate un roman atat de „tare” dupa toate aprecierile criticii sa poarte titlul unui medicament, antiliterar, insipid si anticomercial, este pentru mine un mister de nepatruns!

 În fine, aflam ca Florent-Claude Labrouste, personajul principal al romanului a ajuns într-un punct critic al existentei si „îsi propune sa dispara de bunavoie, sa renunte la profesie, la viata sociala, la cunostinte. Îsi sterge urmele, se refugiaza în hoteluri (unde musai trebuie sa existe camere pentru fumatori), strabate nostalgic (si deplange) o Franta rurala rupta de rosturile ei traditionale, straduindu-se sa opereze o regresie paliativa în trecutul personal. Îsi reviziteaza amorurile defuncte, un prieten, singurul, de tinerete încearca zadarnice reconectari la momentul prezent, alternate cu visuri de sinucidere matematic puse la cale, dar ramane la fel de pustiu pe dinauntru, cu privirile lipite de o adevarata catapeteasma a esecului sufletesc, pe care si-a construit-o din cele 3.000 de fotografii ce îi ramasesera în laptop, imprimate si lipite pe peretii ultimei sale locuinte. Dintre ele, vibreaza viata în doar vreo trei, cele care îi pastreaza imaginile singurelor lui iubiri posibile, cu Kate si Camille”.

 Cu tot acest titlu imposibil, Serotonina este considerata „întunecata si miraculoasa, comica si melancolica”, fiind „fara îndoiala cea mai frumoasa carte a lui Michel Houellebecq”, iar povestea iubirii imposibile dintre Florent-Claude si Camille „ofera unele dintre cele mai sfasietoare pasaje ale cartii”.

 „Am cunoscut fericirea, stiu ce înseamna, pot sa vorbesc competent despre ea si-i cunosc si sfarsitul, ce urmeaza de obicei dupa”, spune Florent-Claude Labrouste, eroul romanului.

 O mostra de stil: „Spre ora cinci dimineata, sau uneori sase, ma trezesc, urgenta e coplesitoare, traiesc cel mai dureros moment al zilei. Primul gest e sa pornesc cafetiera electrica; în ajun, am umplut rezervorul cu apa si filtrul cu cafea macinata (în general Malongo, am ramas destul de pretentios în privinta marcii). Nu-mi aprind tigara înainte sa fi sorbit o prima gura de cafea; îmi impun aceasta constrangere, e o izbanda cotidiana care a devenit principalul meu izvor de mandrie (în paranteza fie spus, cafetierele electrice sunt rapide). Usurarea pe care mi-o aduce primul fum este imediata, de o violenta uluitoare. Nicotina e un drog perfect, un drog simplu si drastic, care n-aduce nici o bucurie, care se defineste în întregime prin lipsa si prin încetarea acesteia”. Învartirea în jurul ombilicului, amestecul de marci de cafea si inhalare nestapanita a drogului din tigara, nimic nu anunta dramele viitoare ale romanului. Sau anunta?

GEORGE CUSNARENCU

ShareTweet
Articolul precedent

Brigitte Bardot – frumusete si talent

Urmatorul Articol

Cand cafeaua devine drog

Articole Similare

Blitz

Iubiri interzise în filme

30 martie 2026

Iubirile interzise au fascinat dintotdeauna publicul, deoarece exploreaza acea dorinta profunda pentru...

Blitz

Orasul întarit

30 martie 2026

În Cetatea Medievala a Târgu Muresului, o expozitie ce împleteste artefacte istorice...

Blitz

O batalie câstigata: Triumf la Oscaruri pentru „O lupta dupa alta”

23 martie 2026

Gala Premiilor Oscar 2026 a reprezentat momentul de vârf al sezonului de...

Blitz

Bisericile Timisoarei

23 martie 2026

O expozitie vernisata la Galeria Rotonda din Timisoara (str. Miron Costin, nr....

Blitz

„Cu ochii larg închisi”

16 martie 2026

Când Stanley Kubrick a lansat „Cu ochii larg închisi” în 1999, filmul...

Blitz

Mysteria Residentiae Rhédey

16 martie 2026

Asociatia de promovare a judetului Mures ca destinatie turistica, Visit Mures, a...

Urmatorul Articol

Cand cafeaua devine drog

Stalpul vietii din Katskhi

Farfurii zburatoare in picturi

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

26 martie 1979 – Tratatul istoric de pace dintre Egipt si Israel

30 martie 2026

Semnat pe 26 martie 1979 la Washington, D.C., tratatul de pace dintre...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Echilibrul de fier la vârstnici

30 martie 2026

Cel mai frecvent, referitor la fierul continut de organism, este cunoscut faptul...

Citeste mai departe
Femina Club

Oja sic!

30 martie 2026

Daca anul trecut galben-unt era nuanta ojei moderne, o noua nuanta de...

Citeste mai departe
Femina Club

Supa de cus-cus

30 martie 2026

O ceapa, 1 morcov, 1 fir telina apio, 1 pastârnac mic, o...

Citeste mai departe
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 30 martie – 5 aprilie 2026

30 martie 2026

BERBEC 21.03-20.04: Este timpul sa va reîncarcati bateriile pentru tot restul anului,...

Citeste mai departe
Istorii

Extravagantele unui miliardar

30 martie 2026

Americanul James Gordon Bennett Jr. a fost una dintre cele mai fascinante...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.