• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
sâmbătă, 20 iunie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
sâmbătă, 20 iunie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Timpul, plastilina si energia neagra

Timpul, plastilina si energia neagra

6 iunie 2002
in Stiinta
A A

          Secunde grabite si secunde lenese
          
          De mai bine de douazeci de ani, modelele evolutiei de ansamblu a Universului „nostru” se bazeaza pe acea explozie primara, Big Bang (Marele Zgomot sau nucleosinteza), când cvasi-instantaneu a inceput sa se dezvolte dintr-o particula primara materia si energia, in regim inflationist. Atunci a pornit cronometrul, adica – spun specialistii – acum 15-20 de miliarde de ani.

          Secunde grabite si secunde lenese
          
          De mai bine de douazeci de ani, modelele evolutiei de ansamblu a Universului „nostru” se bazeaza pe acea explozie primara, Big Bang (Marele Zgomot sau nucleosinteza), când cvasi-instantaneu a inceput sa se dezvolte dintr-o particula primara materia si energia, in regim inflationist. Atunci a pornit cronometrul, adica – spun specialistii – acum 15-20 de miliarde de ani. Dar, asa cum o demonstreaza variatiile „temperaturii fosile” (tradate de radiatiile de fond din acele „vremuri”), acel cronometru unic s-a divizat in mai multi confrati, caci nu in toate cotloanele Universului timpul curge cu aceeasi repeziciune. Nimic nu infirma, pâna-n prezent, aceasta teorie, ceea ce nu inseamna ca este corecta. In aceste conditii, ce aduce nou modelul Princeton-Cambridge?
          Astro-fizicianul Paul J.Steinhardt de la Princeton University afirma (in „Science”) ca Big Bang-ul la care fac referire toate variantele geometriei si dinamicii Universului nu reprezinta altceva decât o noua nastere in maternitatea cosmosului. Nu s-a intâmplat atunci nici pentru prima oara, nici pentru ultima oara generarea unui Univers. A fost, pur si simplu, o „intâmplare” care priveste Universul nostru, insa in alte momente, mai mult sau mai putin indepartate de Marea Explozie, s-au petrecut evenimente asemanatoare intr-o ciclicitate imprevizibila temporal. Iar succesiunea evenimentiala a formarii cosmosurilor reprezinta timpi diferiti pentru Universuri diferite, legate material (sau nu) intre ele.
          
          Poemul cu un numar infinit de strofe
          
          Pe ce se bazeaza aceasta ultima teza, care nu exclude ci inglobeaza modelele anterioare? Cele mai recente informatii oferite de binecunoscutul spion (radiotelescop) Hubble confirma faptul ca exploziile si moartea stelelor (supernovele) reprezinta o dovada a unei suspect de rapide expansiuni a Universului. Se stia, inca de pe vremea lui Einstein, ca aceasta expansiune este un fenomen real, dar nu se banuia ca acceleratia acestei „nervozitati” cosmice este atât de mare. Si atunci se poate pune intrebarea legitima: care este motorul suspectei acceleratii? Raspunsul fizicienilor este, deocamdata, unul echivoc. Ei apeleaza la o metafora si anume energia neagra sau necunoscuta. De unde provine aceasta? Nu cumva de la un nou Big Bang (sau mai multe) produs undeva, „departe”?
          Nu exista nici o certitudine in acest sens, insa modelul Princeton-Cambridge, prin ciclicitatea formarilor unor Universuri (poate paralele, poate intersectate) sustine teza conform careia nu este obligatoriu ca un Univers sa se „stinga” pentru a se „aprinde” un altul… Parca am fi pe tarâmul unui poem din a carui ultima strofa se plamadeste un alt poem sau, dupa alte teorii, chiar dintr-o strofa intermediara. Din acesta ceata ne-ar putea scoate satelitul „Plank”, pe care European Space Agency il va lansa in anul 2008. Va fi acest nou spion un deus ex machina? In opinia noastra, cu cât suntem mai bine informati, cu atât ne descoperim noi teritorii de ignoranta.
          
          
          

ShareTweet
Articolul precedent

Cerurile Oltului

Urmatorul Articol

SFIDARILE PARAPSIHOLOGIEI

Articole Similare

Spectacolul cunoasterii

Încrucisari preistorice

15 iunie 2026

Atunci când Homo sapiens a pasit în afara Africii, specia noastra s-a...

Spectacolul cunoasterii

Planeta fantastica

8 iunie 2026

O planeta gigantica, aflata la aproape 700 de ani-lumina distanta de Pamânt,...

Spectacolul cunoasterii

Medicamentul care inverseaza îmbatrânirea pielii

2 iunie 2026

Oamenii de stiinta americani au descoperit ca un medicament antiîmbatrânire aplicat local,...

Spectacolul cunoasterii

Algele, noua arma împotriva poluarii

25 mai 2026

O noua tehnologie inspirata din natura promite sa transforme unele dintre cele...

Spectacolul cunoasterii

Propulsorul care va trimite oameni pe Marte

18 mai 2026

Un nou tip de propulsor electromagnetic a finalizat cu succes un test...

Spectacolul cunoasterii

Cine declanseaza durerea cronica?

11 mai 2026

Cercetatorii au descoperit în adâncul creierului uman un „comutator” ascuns, care ar...

Urmatorul Articol

Rapoarte diplomatice din Bucuresti (1937-1939)

O stiinta condamnata la neliniste

SFIDARILE PARAPSIHOLOGIEI

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

11 iunie 173 d.Hr. – Armata romana este salvata de „miracolul ploii”

15 iunie 2026

Pe 11 iunie 173 d.Hr., în timpul razboaielor marcomanice, armata Imperiului Roman...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Staruri în cele mai neasteptate roluri secundare

15 iunie 2026

Este foarte usor sa te îndragostesti de interpretarile de „star de cinema”...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Weekenduri la Magura

15 iunie 2026

Muzeul Judetean Buzau va relua, în luna august, programul „Weekenduri la Magura”...

Citeste mai departeDetails
Consultatii fara plata

AVC, infarct, embolie – semnele de avertizare si perceptia victimelor

15 iunie 2026

Trei boli cardiovasculare necesita asistenta medicala urgenta: infarctul miocardic, accidentul vascular cerebral...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Pledoarie pentru naturalete

15 iunie 2026

Suntem la începutul anotimpului calduros si pe la mijlocul lui suntem „amenintati”...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Stevie cu carne de vita

15 iunie 2026

1 kg frunze stevie, o legatura ceapa verde, 1 kg coasta de...

Citeste mai departeDetails
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.