• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 20 noiembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 20 noiembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Descoperire senzationala

Descoperire senzationala

5 iunie 2003
in Glob
A A

          Chinezii stiau sa scrie acum 8.600 de ani!
          
          Pâna-n prezent era aproape unanim recunoscut faptul ca primul limbaj scris confirmat are o vechime de 6 mii de ani si a apartinut culturii chineze Yang-Shao; pe carapace de broasca testoasa au fost deslusite, printre altele, simbolurile cifrelor 5, 7 si 8.

          Chinezii stiau sa scrie acum 8.600 de ani!
          
          Pâna-n prezent era aproape unanim recunoscut faptul ca primul limbaj scris confirmat are o vechime de 6 mii de ani si a apartinut culturii chineze Yang-Shao; pe carapace de broasca testoasa au fost deslusite, printre altele, simbolurile cifrelor 5, 7 si 8. Iata, însa, ca în numarul din 22.04.2003 al publicatiei „Journal of Antiquity” (New York) este inserata descoperirea unei forme de scriere ideogafice datând de acum 8.600 de ani si provenind din provincia chineza Henan, zona localitatii Jia-Hu. Tot pe acelasi suport, evident, învatatii din Jia-Hu îi devanseaza cu aproximativ 2.600 de ani pe cei din Yang-Shao. La acelasi capitol al celor mai vechi forme de scriere, dar pe suportul reprezentat de tablite de lut, este consemnata scrierea elamitica de acum 5.500 de ani, din sud-estul Iranului. În acest clasament apare si scrierea simbolistica (vase, sageti etc.) de pe teritoriul României – zona Tartaria -, veche de 7,5 mii de ani, contemporana cu scrierea pictografica sumeriana.
          Cu acest prilej, raspund si cititorului nostru Bunu Ion din Craiova. Dânsul ne precizeaza, referitor la articolul meu „Poate fi Gutenberg contestat?” (din 3.04.2003), ca tiparul mobil ar fi fost inventat de chinezul Pi Seng între anii 1041-1049, si citând drept sursa bibliografica „Istoria culturii si civilizatiei” de Ovidiu Drâmba. Dar, stimate domnule Bunu Ion, problema tiparului (mobil sau nu) este mult mai complexa. Extrem de succint, va precizez în primul rând ca scrierea are trei mari stadii de dezvoltare: 1. Sintetica (ideogramatica) 2. Analitica (de cuvinte) 3. Fonetica (alfabetica). În consecinta, tiparul inventat de chinezul Pi Seng în secolul XI apartine spiritualitatii care se exprima în scris ideogramatic. Pentru spiritualitatea occidentala, toti autorii recunosc prioritatea si meritele lui Gutenberg („Biblia la 42 de rânduri” din 1454). De asemenea, va recomand exceptionala lucrare a doamnei Adina Berciu-Draghicescu „Arhivistica si documentaristica” – Universitatea Bucuresti, 2002 -, de unde mai puteti afla, printre multe altele în acest context, ca Gutenberg ar fi avut ca înaintasi pe olandezul Laurent Coster si pe Bernardo Cennini din Bruges, care ar fi folosit tiparul înainte de 1400. Dar „surpriza” provine din cu totul alta parte, si anume din Coreea. Documentaristii Fundatiei Guinness afirma ca cel mai vechi sul imprimat cu litere de lemn a fost gasit în pagoda Pulguk Sa din Kyong-Gju (Coreea de Sud de astazi) realizare din anul 704 d.Ch., deci cu secole înainte de chinezul Pi Seng… Stimate domnule Bunu Ion, multumindu-va pentru scrisoare, va spun ca Gutenberg nu poate fi contestat de nimeni; prioritatea lui poate fi doar nuantata. Pentru spiritualitatea europeana, el este numele emblematic al tiparului, iar prima carte, Biblia, este si cea mai raspândita în întreaga lume (cel mai mare tiraj). Pentru una din cele 21 de copii ale „Bibliei la 42 de rânduri” (Mainz, 1454) s-a platit la o licitatie 2,4 milioane de dolari!, cumparatorul fiind o fundatie de pe lânga Universitatea Texas.
          

ShareTweet
Articolul precedent

Prajitura de Bratislava

Urmatorul Articol

Salata de vinete

Articole Similare

Glob

Marele Muzeu Egiptean

18 noiembrie 2025

Muzeul, care a fost inaugurat oficial la Cairo, prezinta cele mai emblematice...

Glob

Degradare în leaganul civilizatiei

11 noiembrie 2025

Autoritatile din Irak trag un semnal de alarma în ceea ce priveste...

Glob

Disparuti în plina glorie

11 noiembrie 2025

Unii dintre ultimii dinozauri din lume erau sanatosi si prosperau pâna în...

Glob

Speranta cruciatilor

27 octombrie 2025

Îngropata timp de secole, o orga medievala descoperita langa Biserica Nasterii Domnului...

Glob

Uniforma reinventata la Vatican

27 octombrie 2025

Garda Elvetiana Pontificala, cunoscuta pentru tinuta sa în culori vibrante, a prezentat...

Glob

Parcursuri sinuoase catre premiul Nobel

15 octombrie 2025

Daca unii dintre laureatii premiilor Nobel au urmat un parcurs scolar clasic,...

Urmatorul Articol

Salata de vinete

Anghemaht de pasare

Pulpe de pui cu spanac

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

13 noiembrie 1002 – Masacrul din ziua Sfântului Brice

18 noiembrie 2025

13 noiembrie 1002 a devenit o zi întunecata în istoria Angliei medievale,...

Citeste mai departe
Blitz

Când rolurile devin o eticheta: actori care au definit un singur gen

18 noiembrie 2025

Într-o lume cinematografica obsedata de versatilitate, exista actori care si-au construit maretia...

Citeste mai departe
Blitz

Cetatea Alba Carolina

18 noiembrie 2025

În urma cu 310 ani, în 4 noiembrie 1715, a fost pusa...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Stop cardiac sau atac de cord?

18 noiembrie 2025

Relativ frecvent între cele doua probleme de sanatate mentionate se pune semnul...

Citeste mai departe
Femina Club

Remedii rapide

18 noiembrie 2025

Ideal ar fi ca îngrijirea cotidiana sa confere tenului dumneavoastra hidratare suficienta,...

Citeste mai departe
Femina Club

Budinca de ciuperci

18 noiembrie 2025

500 g ciuperci, 100 g margarina sau unt, 50 g faina (2...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.