• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 7 noiembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 7 noiembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Gladiatorul II – un film „corigent” la istorie

Gladiatorul II – un film „corigent” la istorie

13 ianuarie 2025
in Blitz
A A

Lansat la mai bine de 20 de ani dupa original, Gladiatorul II spune povestea lui Lucius Verus (Paul Mescal), un prizonier dus la Roma si fortat sa lupte ca gladiator.

Filmul dezvaluie o retea de minciuni, conspiratii si lupte pentru putere, pe masura ce devine clar ca Lucius este mai mult decât un prizonier oarecare. El este fiul lui Maximus (Russell Crowe) si al Lucillei (Connie Neilsen) din filmul Gladiatorul din 2000.

Împaratii Caracalla si Geta (Fred Hechinger si, respectiv, Joseph Quinn) si un fost sclav pe nume Macrinus (Denzel Washington) îl ameninta si îl manipuleaza la fiecare pas. Desi exista unele elemente de adevar în Gladiatorul II, acesta este plin de inexactitati istorice si de fictiune. Iata câteva dintre ele.

– Una dintre cele mai impresionante scene din Gladiatorul II este naumachia sau simulacrul de batalie navala din interiorul Colosseumului. Exista multe aspecte ale luptei acvatice puse în scena pe care filmul le face bine, dar o inexactitate flagranta este prezenta… rechinilor.

Istorici antici precum Pliniu, Seutonius si Tacitus mentioneaza toti naumachiae, atestând legitimitatea acestora. Dar în niciun document istoric nu se mentioneaza existenta rechinilor. Poate ca au fost adusi pesti, dar bataliile au fost folosite pentru a pune oamenii în valoare, acestia luptându-se între ei si reconstituind luptele navale reale din trecutul Romei.

– Desi romanii aveau acces la informatii, nu exista presa scrisa, asa cum reiese din film. Mai degraba, romanii aflau despre evenimente din gura în gura sau citind tablite de piatra numite Acta Diurna, literalmente „Acte zilnice”. Acta Diurna erau afisate în locuri publice precum Forumul, nu la o cafenea locala. Asta ca sa nu mai adaugam ca primele cafenele aveau sa apara abia peste multe sute de ani.

– Gladiatorii romani se luptau între ei, participau la simulacre de batalii navale si se luptau pentru viata lor cu fiarele salbatice în fata unor multimi mari în amfiteatre. Aceste evenimente erau organizate în cadrul unor spectacole menite sa celebreze evenimente speciale. Un tip aparte de gladiatori numiti bestiarii sau „luptatori cu fiarele” erau criminali sau prizonieri de razboi care erau obligati sa lupte cu animale salbatice.

Unii romani liberi alegeau, de asemenea, sa lupte cu animale pentru bani sau glorie. Existau în arena si venationes sau vânatori, în timpul carora bestiarii sau venatorii se luptau cu lei, pantere, ursi si elefanti. Se pare ca s-a desfasurat si o lupta cu o girafa, dar nu exista nicio documentatie care sa ateste ca un gladiator ar fi calarit un rinocer în cadrul unui eveniment, asa cum se prezinta în film.

– Personajul generalului Marcus Acadius, interpretat de Pedro Pascal, nu are corespondent în istorie. Desi este prezentat ca sotul Lucillei, aceasta nu a fost niciodata casatorita cu un barbat cu acest nume. Acest lucru înseamna ca rebeliunea declansata de Acadius în Gladiator II a fost, de asemenea, complet inventata.

– În lunile premergatoare lansarii Gladiator II, regizorul Ridley Scott a declarat ca, în film, „Caracalla si Geta sunt gemeni si se urasc înca de la nastere… Într-un mod amuzant, ei sunt aproape o reeditare a lui Romulus si Remus.”

Adevarul istoric este însa altul: Caracalla s-a nascut în anul 188 d.Hr., fiind fiul împaratului roman Septimius Severus si al împaratesei Iulia Domna. Geta era mai tânar decât fratele sau, dar nu cu mult. El s-a nascut în anul urmator.

Gladiatorul II îi arata cu acuratete pe Caracalla si Geta conducând împreuna Imperiul Roman, dar creeaza, de asemenea, fictiunea ca Macrinus a avut un amestec în moartea lui Geta. Din punct de vedere istoric, Caracalla l-a ucis într-adevar pe Geta, dar Macrinus nu a fost implicat.

– Desi prezenta Lucillei în Gladiatorul II este esentiala pentru scenariu, adevarata Lucilla nu a trait suficient de mult pentru a vedea domnia lui Caracalla si Geta. De fapt, ea a trait mai mult decât fratele ei, Commodus.

Lucilla istorica a fost sora lui Commodus, dar a fost ucisa de fratele ei dupa ce a conspirat împotriva acestuia. În 182 d.Hr., Lucilla a mobilizat sprijin pentru asasinarea împaratului Commodus, însa tentativa de asasinare a esuat.

În urma asasinatului esuat, conspiratorii au fost ucisi, iar Lucilla a fost exilata pe insula Capri. În timp ce se afla acolo, Commodus a pus sa fie ucisa. Deoarece Caracalla si Geta s-au nascut în 188 si, respectiv, 189 d.Hr., Lucilla nu i-ar fi cunoscut niciodata.

– Nu este clar cum se numea Colosseumul în Antichitate, dar mai târziu a fost denumit Amphitheatrum Caesareum. Era pur si simplu o aluzie la faptul ca un amfiteatru era asociat cu împaratul sau Cezarul. Colosseumul a fost numit mai târziu Amfiteatrul Flavian deoarece a fost început în timpul domniei lui Vespasian (între 70 si 72 d.Hr.) si a fost inaugurat de fiul sau, Titus, în 80 d.Hr. Numele lor de familie era Flavian. Denumirea de „Colosseum” a aparut abia în Evul Mediu.

GABRIEL TUDOR

ShareTweet
Articolul precedent

Traditii populare române si maghiare

Urmatorul Articol

9 ianuarie 1873 – A murit Napoleon al III-lea, împarat al Frantei

Articole Similare

Blitz

Filme de Oscar: „Oameni obisnuiti”

27 octombrie 2025

În septembrie 2025, lumea filmului a pierdut o legenda: Robert Redford, regizorul...

Blitz

Calatorie în lumea de dincolo

27 octombrie 2025

Palatul Sutu gazduieste, din 23 octombrie, expozitia „Calatoria în lumea de dincolo....

Blitz

Cele mai bune actrite în roluri de regine

27 octombrie 2025

În lumea cinematografiei, putine roluri sunt la fel de provocatoare si fascinante...

Blitz

Corina Chiriac, istoriile unei mari artiste

27 octombrie 2025

Muzeul Brailei „Carol I” gazduieste o expozitie, care reuneste cateva sute de...

Blitz

Cele mai palpitante filme despre supravietuire

15 octombrie 2025

Filmele de supravietuire au fascinat dintotdeauna publicul prin povestiri intense despre lupta...

Blitz

Obiecte cu poveste

15 octombrie 2025

O parte esentiala a patrimoniului etnografic, teascurile pentru presat struguri vor putea...

Urmatorul Articol

9 ianuarie 1873 – A murit Napoleon al III-lea, împarat al Frantei

Tema: „HANURI”

Castelul Caernarfon

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

23 octombrie 1812 – Complotul generalului Malet

27 octombrie 2025

În zorii zilei de 23 octombrie 1812, la Paris, generalul Claude François...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Beneficiile orei standard permanente

27 octombrie 2025

Schimbarea anuala a orei oficiale are la baza ratiuni exclusiv economice, care...

Citeste mai departe
Femina Club

Ten ferm si luminos

27 octombrie 2025

Aspectul sanatos, tanar, frumos al tenului bine hidratat se mentine si cu...

Citeste mai departe
Femina Club

Suc de legume si fructe

27 octombrie 2025

15 frunze spanac, 1 castravete, 1 mar verde, o lamaie, 5 frunze...

Citeste mai departe
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 27 octombrie – 2 noiembrie 2025

27 octombrie 2025

BERBEC 21.03-20.04: Dispuneti de multa obiectivitate pentru a putea vedea cum va...

Citeste mai departe
Istorii

Dezastrul de la Halifax

27 octombrie 2025

În dimineata zilei de 6 decembrie 1917, orasul Halifax, situat în provincia...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.