• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
duminică, 14 septembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
duminică, 14 septembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Seful salbaticiunilor

Seful salbaticiunilor

14 martie 2007
in Amprente ale spiritualitatii
A A

Maestru al culorilor tari si al stralucirii care orbeste, francezul Henri Matisse (1869-1954) a început sa picteze spre finele adolescentei, în perioada convalescentei dupa o criza de apendicita. Si, cum dictonul „Dupa aceea, deci din cauza aceea” nu e întotdeauna valabil, nu se poate spune ca Matisse îsi datoreaza gloria unei parti infime a corpului sau… Avocat de meserie, tanarul de douazeci si doi de ani intra sfios în Academia „Julian” din Paris si studiaza arta.

Viziunile maladive din perioada suferintei, „paradisul culorilor” vazut cu ochii mintii pe patul de spital l-au apropiat de Cézanne, Gauguin si Van Gogh. Nici liniile deloc romantice ale picturii japoneze nu l-au lasat indiferent. În consecinta, cromatica devine forta esentiala a expresivitatii lui Henri Matisse.

Prima expozitie personala o deschide abia la treizeci si cinci de ani. Atunci aparea curentul numit oarecum peiorativ „fauvism” (citeste „fovism”), de la frantuzescul „fauve”, adica animal salbatic. Termenul, care va face istorie, a fost lansat de ironicul critic de arta Louis Vauxcelle. Inspiratorul a fost Gustave Moreau, iar seful curentului fovist a devenit Matisse, locotenent fiindu-i André Derain – împreuna cu care s-a retras (1905-1906) în sudul Frantei, pentru a scapa de „clasicismul Parisului”.

 Si ce altceva decat rosul aprins putea izbi mai eficient sensibilitatea privitorului? Aceasta culoare a trandafirului suav s-a transformat într-un bici cu douazeci de noduri în picturile socant-cromatice ale lui Matisse si Derain. Pentru cei ale caror ganduri se îndreapta spre un esafod imaginar, acest rosu salbatic pare o balta de sange coagulat, dupa macelarirea unei bestii a padurilor sau a unui condamnat sectionat de ghilotina. Panzele din acea perioada a lui Matisse actioneaza ca un pickhammer asupra conceptiei noastre „învechite”, conform careia culoarea trebuie sa mangaie. Nici vorba, spun fovistii. Culoarea trebuie sa te sfartece! Emotia artistica, „sondata” cu toporisca sensibilitatii de fovisti, s-a stins încet-încet, dupa anii 1906-1907, însa Matisse (si Derain) i-au ramas credinciosi, în forme care plesnesc mai cu îngaduinta retina privitorului. Pentru restul vietii, Matisse a ramas prietenul si rivalul mai tanarului sau contemporan, Picasso. Critica îi compara deseori, numindu-i complementari, precum principiile cosmice chinezesti yin si yang.

Desi francezul este considerat, în general, un post-impresionist, iar Picasso un cubist, si tematicile celor doi i-au apropiat foarte mult. Femeia si natura moarta reprezinta adevarate obsesii artistice pentru ei, dar Picasso prefera sa se inspire din propria imaginatie, iar francezul din mediu – mai mult interioare, decat natura. Soarta a fost cruda cu Matisse. Diagnosticat cu o boala incurabila în 1941, el a mai trait pana-n 1954 într-un scaun cu rotile, continuand sa lucreze, dedicandu-se si tehnicii numite „guase decupate” (asamblare de bucati de hartie decupata).

P.S.1: Record jenant pentru un pictor modern: în cadrul unei expozitii Henri Matisse (Muzeul de arta moderna, New York), tabloul sau „Le bateau” a stat rasturnat pe perete timp de 45 de zile, pana cand un student a atras atentia organizatorilor.

P.S.2: Inconfundabilul Alain Delon este unul dintre cei mai mari colectionari de lucrari foviste din lume. Intr-un interviu, „Samuraiul” nu a putut explica de ce îl atrage salbaticia culorilor lui Matisse (nudurile acestuia valoreaza maximum 20 de milioane de dolari).

PAUL IOAN

ShareTweet
Articolul precedent

Perfectiunea artei grecesti

Urmatorul Articol

Berna – orasul ursului brun

Articole Similare

Amprente ale spiritualitatii

Pestera Sfântului Daniil Sihastrul

7 septembrie 2025

In scrierea sa „O sama de cuvinte”, cronicarul Ion Neculce ni-l prezinta...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Camaraseasca

25 august 2025

Monument istoric, cu obste de maici, Manastirea Camaraseasca se afla în judetul...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Saraca

11 august 2025

Aflata în judetul Timis, la aproximativ 67 de kilometri de Timisoara, Manastirea...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Cornet

10 august 2025

Aflata pe malul Oltului, în judetul Vâlcea, manastirea Cornet din Tutulesti, Racovita,...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Dejani

14 iulie 2025

Aflata în judetul Brasov, comuna Recea, satul Dejani, manastirea cu acelasi nume...

Amprente ale spiritualitatii

Biserica Domneasca din Pitesti

30 iunie 2025

Reper al orasului si monument istoric, Biserica Domneasca din Pitesti este închinata...

Urmatorul Articol

Berna - orasul ursului brun

Sogunii, matasea si dinastia Ming

Pilaf cu pulpe de pui

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

4 septembrie 476 – Detronarea împaratului roman, Romulus Augustulus

7 septembrie 2025

Anul 476 este considerat de multi istorici drept momentul în care s-a...

Citeste mai departe
Blitz

Jamie Lee Curtis – o actrita pentru toate anotimpurile

7 septembrie 2025

Cu un zâmbet inconfundabil si o energie care umple ecranul, Jamie Lee...

Citeste mai departe
Blitz

Festivalul scrisorilor

7 septembrie 2025

Cea de-a V-a editie a Festivalului Scrisorilor se va desfasura în luna...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Surprinzatorul pepene verde

7 septembrie 2025

Aparut în publicatia Nutrients, un studiu american a relevat faptul ca persoanele...

Citeste mai departe
Femina Club

Gaina rasol

7 septembrie 2025

1 gaina, 23 litri apa, zarzavat de supa, o ceapa, 10 cartofi,...

Citeste mai departe
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 8-14 septembrie 2025

7 septembrie 2025

BERBEC 21.03-20.04: Este momentul prielnic pentru a stabili ce este mai important...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.