• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 16 iunie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 16 iunie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Eminescu si editorii sai

Eminescu si editorii sai

17 mai 2001
in Glob
A A

          Anul trecut, în plin An Eminescu, la editura „Floare Albastra” din Bucuresti a aparut o excelenta lucrare dedicata editorilor lui Eminescu, de la Perpessicius la Petru Cretia, avându-l ca autor pe N. Georgescu.

          Anul trecut, în plin An Eminescu, la editura „Floare Albastra” din Bucuresti a aparut o excelenta lucrare dedicata editorilor lui Eminescu, de la Perpessicius la Petru Cretia, avându-l ca autor pe N. Georgescu. Cartea reprezinta dezvoltarea ideilor din lucrarea de doctorat sustinuta de N. Georgescu în anul 1997 la Universitatea din Bucuresti. Dezvoltarea lucrarii originale a însemnat în ultima instanta o aducere la zi a cercetarilor, introducerea unui filon epic în zona arida a demonstratiilor stiintifice. Întreprinderea lui N. Georgescu este binevenita cu atât mai mult cu cât în zona editorilor lui Eminescu locul era cam pustiu, suprafata cam arida.
          
          Nu avem înca o editie critica Eminescu
          
           „Nefiind nici lingvist, nici gramatician, desi frecventez cu mare placere amândoua aceste stiinte… nu m-am lasat tentat, sper, sa alunec în discutii specioase. As dori ca aceasta carte sa spuna lumii românesti adevarurile simple pe care se bazeaza: ca n-avem o editie critica Eminescu…, ca dintre toti editorii lui Eminescu nu putem gasi cel putin doi care sa semene între ei, ca asta nu înseamna boicot sau conspiratie împotriva operei lui Eminescu, ci exprima, mai degraba, tendinta continua de schimbare a „genomului românesc”, asa cum continua noastra uitare culturala exprima aceeasi tendinta, dar de data aceasta extrinseca, apoi ca studiile de acest fel au fost abandonate dupa ultimul razboi mondial, dar erau foarte frecvente înainte, ca schimbându-se limba (scrierea) de atâtea ori, de tot atâtea ori l-am schimbat pe Eminescu si întreaga literatura clasica”.
           O observatie pe cât de exacta pe atât de înstristatoare. Prea desele schimbari ortografice în limba româna n-au facut decât ca literatura sa nu mai semene cu cea care a fost în original. Si observatia e cu atât mai trista cu cât dupa ’89, niste insi ramasi cu nostalgii antebelice au reusit sa întoarca ortografia limbii române (cazurile î din a si sunt în loc de sînt) cu 50 de ani în urma.
          
          Romanul editiei
          
           Sa nu uitam ca în 1939, dupa 10 ani de studii intense la Biblioteca Academiei Române, Perpessicius a fost cel care a editat primul volum din „Opera” eminesciana. Sigur ca, la vremea respectiva, nici macar el nu si-a dat seama la ce se înhamase si ce avea sa însemne gestul lui pentru întreaga cultura românesca. De altfel, cam asta voia sa spuna si Anghel Demetriescu prin 1903, dupa aparitia primei editii facuta cu manuscrisele lui Eminescu pe masa (cele donate de Titu Maiorescu Academiei Române în 1902).
           „Am dori ca aceasta editie sa fie precedata de o biografie nu numai exacta, dar si pe cât se va putea de amanuntita a poetului, însotita de un bun comentar asupra pasagiilor dificile sau asupra aluziilor aruncate în deosebite parti ale scrierilor lui. Datoria unui editor ar fi, dupa parerea noastra, nu numai de a da textul autentic, ci si de a aduna documente care ar putea lumina pe cititor, de a pune alaturi de text unele fapte contemporane, de a arata prin citate cauzele ideilor si simtamintelor autorului, în scurt, în a pune din nou opera în împrejurarile ce au produs-o”. Ei bine, aceasta ultima idee continuta în citat a fost si ideea calauzitoare a programului editorial al lui Perpessicius. El a fost cel care a editat poezia eminesciana, ne spune N. Georgescu, într-un sistem de editie critica exemplara în cultura europeana. Administrarea acestei „lazi de zestre” a culturii române, care a însemnat un travaliu anevoios si lung, a facut din Perpessicius un fel de dispecer, omul care a facut prima dezvaluire completa a manuscriselor lui Eminescu „într-o forma si dupa un sistem care-si dovedesc si astazi viabilitatea”.
           În concluzie, „Eminescu si editorii sai” este o carte incitanta, din care putem, extragând diferentele minime, sa descoperim genialitatea poetului nostru national.
          

ShareTweet
Articolul precedent

Snitel natur

Urmatorul Articol

Supa de zarzavat cu gris sau tapioca

Articole Similare

Glob

De ce dintii umani sunt sensibili la frig si la durere?

9 iunie 2025

Poate pentru ca ei sunt mostenirea unor organe senzoriale care aveau, la...

Glob

Copiii, rol esential în societatile preistorice

2 iunie 2025

Un nou studiu realizat de o echipa de cercetatori israelieni a ajuns...

Glob

Tortilla conservata fara refrigerare

26 mai 2025

Aplecata peste un microscop, cercetatoarea Raquel Gomez priveste microorganismele care permit conservarea...

Glob

Descoperire la fortareata Tell Abu Saifi

19 mai 2025

Accesul spre marea fortareata antica egipteana din nordul desertului Sinai se facea...

Glob

Ruine din Marele Zid Chinezesc

12 mai 2025

Noua sectiuni ce ar fi facut parte din Marele Zid Chinezesc, despre...

Glob

Deseuri transformante în „monumente”

5 mai 2025

O sirena provocatoare, cu degetele mijlocii în aer, sculptata din deseuri metalice...

Urmatorul Articol

Supa de zarzavat cu gris sau tapioca

Supa de telina

Oua moi alsaciene

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

5 iunie 1968 – Robert F. Kennedy este asasinat

9 iunie 2025

Pe 5 iunie 1968, Statele Unite ale Americii au fost zguduite de...

Citeste mai departe
Blitz

Filme pe care le-am revedea la nesfârsit

9 iunie 2025

Exista unele filme pe care simti întotdeauna ca trebuie sa le urmaresti...

Citeste mai departe
Blitz

Hotel Victoria

9 iunie 2025

O expozitie care propune descoperirea povestii unei cladiri emblematice de pe Strada...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Longevitatea la îndemâna noastra

9 iunie 2025

Medicii si cercetatorii afirma ca, pe masura ce speranta de viata creste,...

Citeste mai departe
Femina Club

Exfoliant natural

9 iunie 2025

V-ati gândit ce exfoliant natural, bine parfumat, ati putea folosi cu usurinta?...

Citeste mai departe
Femina Club

Stiuca în sos de smântâna

9 iunie 2025

O stiuca de 600-800 g, o ceapa, 1 morcov, 100 g ciuperci,...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.