• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 3 aprilie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 3 aprilie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Amprente ale spiritualitatii noastreBiserica Fundenii Doamnei

Amprente ale spiritualitatii noastreBiserica Fundenii Doamnei

7 septembrie 1999
in Amprente ale spiritualitatii
A A

    Construita pe malul lacului Fundeni, la marginea de nord-est a Capitalei, biserica, ridicata de spatarul Mihai Cantacuzino, este terminata la 1 august 1699. Desi înaltata în epoca de înflorire a stilului brâncovenesc, ea prezinta multe elemente care o diferentiaza de celelalte monumente din aceeasi perioada atât din punct de vedere al constructiei cât si ca sistem de compozitie.
    Construita pe malul lacului Fundeni, la marginea de nord-est a Capitalei, biserica, ridicata de spatarul Mihai Cantacuzino, este terminata la 1 august 1699. Desi înaltata în epoca de înflorire a stilului brâncovenesc, ea prezinta multe elemente care o diferentiaza de celelalte monumente din aceeasi perioada atât din punct de vedere al constructiei cât si ca sistem de compozitie. Biserica are un plan treflat, este mai putin lunga decât alte locasuri, are ziduri groase iar turla de pe naos, lipsita de postament pare scunda. Scara de acces catre clopotnita este ascunsa în zid, iar pridvorul larg este rezemat pe arcadele trilobate si pe coloane scurte, sculptate în piatra. Este printre putinele locasuri la care apare, pastrându-se decoratia în stucatura, devenita o caracteristica predominanta a secolului al XVIII-lea. Brâuri de stucatura, executata în solzi de peste, despart fatada bisericii în trei registre inegale ca înaltime si ornamentate în aceeasi tehnica într-o mare varietate de elemente decorative. Registrul inferior este decorat cu panouri rombice, polilobate, legate între ele. În registrul de mijloc, cel mai înalt, se afla ferestrele si panouri împodobite cu motive orientale, cu caracter de unicat. De altfel, dupa motivele folosite, se crede ca decoratia a fost facuta de un artist persan. Registrul superior este ornamentat cu medalioane circulare – rozete – despartite prin câte un chiparos în relief. Cornisa, este bogat profilata, iar în pridvor se afla o ampla compozitie a renumitului zugrav Pârvu Mutu (1657-1735), reprezentând Judecata de Apoi. Reparatiile ulterioare au pastrat nestirbite pretioasele decoratii. Dintre aceste reparatii, deosebit de importanta este cea realizata din initiativa Doamnei Mariei Ghica, vaduva domnitorului Grigore Dimitrie Ghica. De atunci, biserica a fost numita de locuitorii orasului „Fundenii Doamnei”. Locas de pioasa închinaciune, biserica trebuie în acelasi timp admirata ca un monument original cu o importanta influenta în arhitectura ulterioara a întregii tari.

ShareTweet
Articolul precedent

Anatomia secundeiUn miliard de indieni

Urmatorul Articol

Actritele în rol de sotie sau de femeie libera?

Articole Similare

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Buluc

23 martie 2026

Aflata în satul Padureni, comuna Jaristea, judetul Vrancea, manastirea Buluc, cu obste...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Parepa

9 martie 2026

Aflata în satul Parepa-Rusani din comuna prahoveana Colceag, manastirea, cu obste de...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Strehaia

24 februarie 2026

Inaltata în orasul cu acelasi nume, manastirea se afla în centrul localitatii...

Amprente ale spiritualitatii

Biserica Domnita Balasa

9 februarie 2026

Aflata în centrul Capitalei, Biserica Domnita Balasa, cu hramul „Inaltarea Domnului”, este...

Amprente ale spiritualitatii

Biserica Vovidenia din Galati

26 ianuarie 2026

Aflata în municipiul Galati, Biserica „Vovidenia – Intrarea în Biserica a Maicii...

Amprente ale spiritualitatii

Biserica Zlatari

13 ianuarie 2026

Aflata în centrul Capitalei, pe Calea Victoriei, Biserica Zlatari este cunoscuta si...

Urmatorul Articol

Toamna se numara bobocii

O irezistibila atractie      Mitul omului invizibil

Inexplicabilul de lânga noi      "Nu suntem singuri In Univers!"...

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

26 martie 1979 – Tratatul istoric de pace dintre Egipt si Israel

30 martie 2026

Semnat pe 26 martie 1979 la Washington, D.C., tratatul de pace dintre...

Citeste mai departe
Blitz

Iubiri interzise în filme

30 martie 2026

Iubirile interzise au fascinat dintotdeauna publicul, deoarece exploreaza acea dorinta profunda pentru...

Citeste mai departe
Blitz

Orasul întarit

30 martie 2026

În Cetatea Medievala a Târgu Muresului, o expozitie ce împleteste artefacte istorice...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Echilibrul de fier la vârstnici

30 martie 2026

Cel mai frecvent, referitor la fierul continut de organism, este cunoscut faptul...

Citeste mai departe
Femina Club

Oja sic!

30 martie 2026

Daca anul trecut galben-unt era nuanta ojei moderne, o noua nuanta de...

Citeste mai departe
Femina Club

Supa de cus-cus

30 martie 2026

O ceapa, 1 morcov, 1 fir telina apio, 1 pastârnac mic, o...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.