• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 24 august 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 24 august 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Biserica Sfânta Treime – Azuga

Biserica Sfânta Treime – Azuga

29 octombrie 2015
in Amprente ale spiritualitatii
A A

In secolul al XIX-lea, in judetul Prahova, pamântul cuprins intre râul cu acelasi nume si vecinul sau cu apa limpede, Azuga, era un renumit loc de popas pe drumul care traversa muntii. De aceea aici existau mai multe hanuri, dar s-a simtit si nevoia inaltarii unui loc pentru inchinaciune. Ca urmare, intre 1902-1903 s-a construit actuala biserica inchinata Sfintei Treimi, cu sprijinul credinciosilor dar si cu ajutorul sustinut al Casei Regale. Sfintita de Preasfintitul Episcop Nifon Ploiesteanul, in 1904, a fost impodobita cu vitralii de mare frumusete, executate de un mester german in 1902, la cererea regelui Carol si a reginei Elisabeta. La inceput aici au slujit calugari de la manastirea Predeal dar, din 1905, i s-au desemnat propriii preoti.

 Biserica este construita in forma de cruce având peretii din caramida in interior si din piatra de râu in exterior. Are doua turle, dintre care, cea mai mica, asezata deasupra pronaosului a slujit si drept clopotnita, iar cea mare aflata pe naos, a fost distrusa de bombardamente in Primul Razboi Mondial si refacuta in 1920.

 In 1960 biserica a fost repictata de pictorul Emil Ivanescu din Curtea de Arges. Fresca s-a distrus insa repede, din cauza suportului de nisip de o calitate necorespunzatoare si, in 1982, lucrarea este refacuta in intregime de pictorul ieromonah Rafael Popescu, de la manastirea Caldarusani. Datorita faptului ca biserica Sfânta Treime este o constructie noua nu a avut nevoie de reparatii substantiale, dar dupa 1988, i s-au adus o serie de imbunatatiri si modernizari. Astfel a fost montata o centrala termica, i s-a reparat acoperisul, s-a construit o clopotnita si o camera mortuara la parter. In fata bisericii se afla un monument inchinat eroilor din Razboiul de Independenta dintre 1877-1878.

 Curtea locasului ocupa o suprafata de 150 m.p. si este amenajata asemenea unui parc, având alei, gazon si o multime de flori. In anul 1993 biserica a fost resfintita, prilej cu care a primit si celalalt hram, Sfintii Ioachim si Ana. Asezamântul devenind neincapator pentru multimea credinciosilor, parohia a inceput si constructia unei biserici mai mari, in cartierul Sat Nou, la 3 kilometri departare. Aceasta are deja demisolul terminat, si va fi de dimensiuni mult mai mari decât cealalata, respectiv 20/10 metri, cu hramurile Adormirea Maicii Domnului si Inaltarea Maicii Domnului.

 Vechea biserica detine si o mica biblioteca din care enoriasii pot imprumuta carti. Ei le pot lua acasa unde le pot tine cât vor, dar sunt obligati sa le citeasca pentru ca, atunci când le inapoiaza, li se pun intrebari legate de lectura respectiva. Trebuie sa recunoastem ca originala metoda ar fi utila si prin alte parti, poate chiar si in scoli.

IRINA STOICA

ShareTweet
Articolul precedent

Ideal de frumusete

Urmatorul Articol

Miliarde „intrate la apa”

Articole Similare

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Pasarea

24 august 2026

Aflata la 29 de kilometri de Bucuresti, în comuna Pasarea din judetul...

Amprente ale spiritualitatii

Biserica Domneasca din Curtea de Arges

10 august 2026

Biserica Sfântul Nicolae din Curtea de Arges, cunoscuta si ca Biserica Domneasca,...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Dalhauti

27 iulie 2026

Aflata la aproximativ 15 kilometri de Focsani, în comuna Cârligele din judetul...

Amprente ale spiritualitatii

Biserica Podeanu

20 iulie 2026

Aflata în Bucuresti, pe strada Dornei din cartierul Grivitei, Biserica Podeanu este...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Aninoasa

6 iulie 2026

Aflata în judetul Agres, în comuna al carei nume îl poarta, Manastirea...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Buluc

22 iunie 2026

Aflata în comuna Jaristea, satul Padureni, judetul Vrancea, Manastirea Buluc, cu obste...

Urmatorul Articol

Miliarde „intrate la apa”

Lifting natural

O intâlnire de gradul III in România anului 1939?

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

20 august 1191 – Masacrul de la Ayyadieh

24 august 2026

Pe 20 august 1191, în timpul celei de-a Treia Cruciade, regele Angliei,...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Reinterpretarea cinematografica a copilariei lui Iisus

24 august 2026

Filmul „Fiul tâmplarului”, care va avea premiera pe ecranele din tara noastra...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Uneltele pamântului din Banat

24 august 2026

Cei care vor sa retraiasca clipe din minunata copilarie petrecuta în lumea...

Citeste mai departeDetails
Consultatii fara plata

Tratamentul pentru hernia de disc

24 august 2026

Sciatica este o afectiune foarte frecventa si dureroasa, cauzata de o hernie...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Prajitura cu pere

24 august 2026

5 oua, 125 g zahar, 125 g faina, 1 plic zahar vanilat,...

Citeste mai departeDetails
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 24-30 august 2026

24 august 2026

BERBEC 21.03-20.04: Urmeaza o saptamâna eficienta si sunteti plini de energie pozitiva....

Citeste mai departeDetails
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.