• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 3 iunie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 3 iunie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Bonn, orasul lui Beethoven

Bonn, orasul lui Beethoven

8 iunie 2017
in Amprente ale spiritualitatii
A A

Aflat pe malul Rinului, in vestul Germaniei orasul Bonn a devenit cunoscut in lumea intreaga mai ales dupa Cel de al Doilea Razboi Mondial, din 1949, când a devenit capitala Republicii Federale a Germaniei. Este un oras universitar, cochet, ale carui inceputuri dateaza din timpuri stravechi. Cu mai bine de 2000 de ani in urma romanii au fondat aici o fortareata-depozit pentru o legiune numita Germanica sau Augusta, cu numele Colonia Agrippinensis. Totusi capitala a Germaniei Romane a fost ales orasul Köln (Cologne) Bonn devenind, dupa raspândirea crestinismului resedinta a arhiepiscopului de Cologne si mentinându-si acest statut din 1238 pâna in 1794.

 Celebra Universitate de aici a fost ridicata intre 1697-1725 de Enico Zuccali si Robert de Cotte si a fost initial resedinta a principilor electori, capatând statutul pe care il are azi din 1818. Din ansamblul Universitatii face parte si Poarta Coblence (Koblenz).

 In centrul vechiului oras poti admira vechea primarie, in stil baroc, ridicata intre 1737-1738 si nu departe se afla casa natala a lui Ludwig van Beethoven, marele compozitor (1770-1827), care a locuit aici 22 de ani. Camerele pastreaza o multime de portrete si obiecte ale familiei redând perfect atmosfera vremii. Casa este inconjurata de o gradina cu multe busturi reprezentându-i pe Beethnoven si pe cei apropiati lui. De altfel parintii lui au ramas aici si dupa plecarea fiului lor, iar mama este ingropata in cimitirul orasului unde isi doarme somnul de veci si Robert si Clara Schumann.

 Orasul este presarat de biserici si legenda spune ca vestita catedrala cu turle din secolul al XI-lea si al XII-lea a fost ridicata acolo unde Sfânta Elena construise o mica biserica in locul unui fost templu roman. Actuala constructie, impunatoare evoca executia celor doi soldati romani – Cassius si Florentinus – executati in anul 235, pentru ca imbratisasera credinta crestina, considerati ocrotitori ai orasului.

 Din multimea monumentelor de aici mai putem aminti casa lui Joseph Haydn si cea a lui Robert Schumann dar si cladiri mult mai vechi cum sunt Vama Veche, Bastionul din secolul al XV-lea, turnul astronomic „Streator” de la 1244 si Godesburg din timpul francilor. Cele trei cladiri mai inalte din oras sunt „Turnul de televiziune WDR” de pe muntele Venusberg, „Post Tower” (Turnul Postei – 162,5 m) si „Langer Eugen” (Eugen cel Lung – 114,7 m) numit astfel dupa ministrul care a initiat constructia. Pe lânga acestea nu trebuie uitata biserica Reusigius – locul in care a fost botezat Beethoven.

 Dintre muzeele orasului, pe lânga marile colectii de arta deosebit de bogate, nu trebuie uitat Arithmeum, administrat de Universitatea din Bonn si dedicat stiintelor matematice. Expozitiile permanente de aici subliniaza „interfata dintre arta si tehnologie”, colectiile incluzând 1200 de masini si sisteme de calcul.

 „Casa Istoriei” este de asemenea un loc incarcat de simboluri. Tematica acesteia este Istoria Germaniei dupa Al Doilea Razboi Mondial pornind de la „ora zece”. Acesta este numele momentului când Germania s-a predat neconditiona in 1945. Dupa pierderea statutului de capitala in 1998-1999, Parlamentul si mare parte a  guvernului s-au mutat la Berlin dar sase ministere au inca sediul aici.

 Farmecul orasului este insa oferit si de stradutele cochete, de cladirile minutios ingrijite, de gradinile inmiresmate si mai ales de cursul visator al Rinului care iti aduce in minte si suflet legenda frumoasei Lorelei si muzica lui Beethoven.

IRINA STOICA

ShareTweet
Articolul precedent

Laic si religios

Urmatorul Articol

Delicatese platite cu sânge

Articole Similare

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Surpatele

26 mai 2025

Aflata în judetul Vâlcea, comuna Frâncesti, satul Surpatele, manastirea cu acelasi nume,...

Amprente ale spiritualitatii

Catedrala Sfântul Spiridon Nou

5 mai 2025

Aflata pe Calea Serban Voda din Bucuresti, Biserica Sfântul Spiridon Nou –...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Brebu – Caras Severin

16 aprilie 2025

Manastirea Brebu, din satul cu acelasi nume din judetul Caras-Severin, este un...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Durau

1 aprilie 2025

Dat fiind ca doar cu câteva zile în urma, pe 25 martie,...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Strehaia

17 martie 2025

Aflata în judetul Mehedinti, comuna Strehaia, manastirea, cu obste de maici, are...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Cozia

3 martie 2025

Una dintre cele mai cunoscute manastiri de pe malurile Oltului este Manastirea...

Urmatorul Articol

Delicatese platite cu sânge

Cotlete de mânzat cu sunca

4 masti eficiente

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

29 mai 363 d.Hr. – Batalia de la Ctesiphon

2 iunie 2025

Batalia de la Ctesiphon a fost o confruntare majora între Imperiul Roman...

Citeste mai departe
Blitz

Povestea celor mai faimoase filme despre Sfântul Scaun

2 iunie 2025

Vaticanul, centrul spiritual al Bisericii Catolice si resedinta Suveranului Pontif, a fost...

Citeste mai departe
Blitz

La bâlci. Târgurile muresene si lumea rurala

2 iunie 2025

Sectia de Etnografie a Muzeului Judetean Mures a refacut expozitia „La bâlci....

Citeste mai departe
Femina Club

Masca energizanta

2 iunie 2025

Un fals motiv de îngrijorare pentru foarte multe femei îl reprezinta aparitia...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Stresul, la originea urticariei?

2 iunie 2025

Caderea parului, tensiune musculara, probleme ale stomacului... Stresul poate provoca o multime...

Citeste mai departe
Femina Club

Creveti la tigaie

2 iunie 2025

250 g creveti, o ceapa, 3 catei usturoi, 1 ardei kapia, 400...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.