Buna Vestire
Astazi, 25 martie, întreaga lume crestina praznuieste una dintre cele mai mari sarbatori ale sale – Buna Vestire, sau Blagovestenia cum i se mai spune în traditia româneasca. Sarbatoarea este încarcata de sensuri si este legata atât de Sfânta Fecioara, cea care s-a învrednicit a-l naste pe Mântuitor, cât si de vechile prorociri.
Buna Vestire
Astazi, 25 martie, întreaga lume crestina praznuieste una dintre cele mai mari sarbatori ale sale – Buna Vestire, sau Blagovestenia cum i se mai spune în traditia româneasca. Sarbatoarea este încarcata de sensuri si este legata atât de Sfânta Fecioara, cea care s-a învrednicit a-l naste pe Mântuitor, cât si de vechile prorociri. Cu 700 de ani înainte de nasterea lui Iisus prorocul Isaia spusese: „Iata Fecioara va lua în pântec si va naste fiu, si vor chema numele lui Emanuel”, nume care a fost tradus prin „Dumnezeu este cu noi.”
Fecioara Maria, fiica prea credinciosilor Ioachim si Ana, venise pe lume dupa ani îndelungati de rugaciuni fierbinti ale parintilor, lipsiti de bucuria unui copil. De aceea parintii au crescut-o în evlavie si credinta, ducând-o de la vârsta frageda – se pare ca de la trei ani – la Templul din Ierusalim pentru a fi închinata Domnului. La 12 ani dupa aducerea la Templu, ramânând orfana de ambii parinti, este logodita cu credinciosul Iosif, de fapt un tutore al tinerei lipsite de un alt sprijin.
Acum i se arata îngerul Gavril aducându-i vestea ca „a aflat har de la Dumnezeu”, ca a fost aleasa pentru a-l aduce pe lume pe Cel de o fiinta cu Tatal. Acest moment este sarbatorit de noi astazi, pentru ca el inaugureaza o era a mântuirii omului. Acceptând cu smerenie vointa divina, Sfânta Fecioara este socotita cea prin care avea sa fie zdrobit demonul – „capul sarpelui” o „Noua Eva” – care va împlini cuvintele lui Dumnezeu rostite dupa caderea stramosilor. Asa cum ne arata preotul Nicolae Barbu, statutul deosebit, rolul ei privilegiat printre alesii Domnului, va fi subliniat de vara ei Elisabeta. Aceasta dupa ani lipsiti de bucuria maternitatii, dar încarcati de sperante în puterea rugaciunilor, astepta si ea nasterea unui copil – cel care avea sa devina Sfântul Ioan Botezatorul. Primind vizita Sfintei Fecioare, pe care îngerul Gavriil o informase de bucuria rudei sale, o întâmpina cu cuvintele: „Binecuvântata esti tu între femei si binecuvântat este rodul pântecului tau. Si de unde mie, aceasta, ca sa vina la mine Maica Domnului meu.” Sarbatoarea Bunei Vestiri marcheaza astfel, simbolic, începutul erei crestine. Este o sarbatoare intrata de asemenea si în traditiile populare.
În tara noastra, în Calendarul Popular mai este numita si Ziua Cucului deoarece reprezinta începutul unei perioade în care se întorc rândunelele si cânta cucul.
Manastirea Camaraseasca
Monument istoric, cu obste de maici, Manastirea Camaraseasca se afla în judetul...
Comentarii