• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 26 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 26 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Fluierul „politistului” antic

Fluierul „politistului” antic

8 decembrie 2025
in Glob, Starea de veghe
A A

Un fluier vechi de 3.300 de ani, sculptat dintr-un os de deget de vaca, a fost descoperit la Akhetaten (Amarna de astazi), o capitala antica a Egiptului, fondata de tatal regelui Tutankhamon. Este primul fluier din os gasit din Egiptul Antic si probabil a fost folosit de un „ofiter de politie”, un supraveghetor care monitoriza lucratorii unui mormânt regal cu mii de ani în urma.

„Este foarte unic”, a declarat cocercetatoarea Michelle Langley, profesor asociat de arheologie la Universitatea Griffith din Australia. Arheologii din cadrul Proiectului Amarna au descoperit fluierul în 2008 în timp ce excavau un sit din Akhetaten, dar nu l-au analizat pâna recent.

Orasul este faimos pentru fondatorul sau, faraonul Akhenaton, care a interzis venerarea multor zei ai Egiptului, cu exceptia lui Aton, zeul discului solar. Însa capitala, înfiintata în jurul anului 1347 î.Hr., a dainuit doar aproximativ 15 ani si a fost abandonata dupa moartea faraonului. Mai târziu, regele Tut a reintrodus panteonul egiptean în regat. Fluierul, „un artefact foarte modest”, arunca lumina asupra activitatilor locuitorilor non-regali ai orasului, a spus Langley. Osul are o singura gaura perforata si „se potriveste confortabil în palma”, a spus ea.

Într-un experiment, cercetatorii au realizat o replica dintr-un os proaspat de deget de vaca si au descoperit ca „forma naturala a capatului osului creeaza suprafata perfecta pentru a-ti odihni buza inferioara, astfel încât sa poti sufla peste gaura”, a spus Langley.

Cercetatorii au gasit fluierul într-un loc cunoscut sub numele de Satul de Piatra, care se afla lânga un alt loc numit Satul Lucratorilor. Ambele sate au gazduit probabil muncitori implicati în constructia mormântului regal, potrivit echipei de cercetare, care a fost condusa de arheo-logii Anna Stevens si Barry Kemp de la Universitatea din Cambridge.

Sapaturile anterioare au dezvaluit ca satele aveau o retea complexa de drumuri lânga o serie de structuri mici, care ar fi putut fi puncte de observatie bune pentru ofiteri pentru a supraveghea zona, transmite Live Science/Agerpres. „Aceasta zona pare sa fi fost intens supravegheata pentru a pastra locatia sacra a mormântului cunoscuta si accesibila doar celor care trebuiau sa stie si sa mearga acolo”, a spus Langley.

Medjay, semi-nomazii de elita

Fluierul a fost gasit într-o structura pe care echipa a interpretat-o ca fiind un fel de punct de control pentru persoanele care intrau si ieseau din Satul de Piatra, a spus Langley, asa ca „era cel mai probabil un fluier folosit de un politist sau gardian”.

Într-un alt loc faimos, Deir el-Medina – satul lucratorilor pentru Valea Regilor – lucratorii de morminte erau supravegheati într-un mod similar, a spus ea. Si alte artefacte din Noul Regat, texte si imagini, dezvaluie ca egiptenii aveau „ofiteri de politie” cunoscuti sub numele de „medjay”. „Medjay erau un grup semi-nomad de oameni originari din regiunea desertica si care erau cunoscuti pentru abilitatile lor militare de elita”, a spus Langley. „Erau folositi de egipteni ca un fel de forta de politie de elita.”

Alte indicii sugereaza ca fluierul nou descoperit a fost folosit de un ofiter de politie. De exemplu, în zona a fost descoperit anterior mormântul decorat al lui Mahu, seful politiei din Akhetaten.

„În mormântul sau, o scena arata politistii tinând barbati în custodie – aparent prinsi încercând sa se strecoare în oras”, a spus Langley. „În alte scene, vedem o serie de santinele care stau de-a lungul a ceea ce ar putea fi un drum similar în jurul satelor”.

Într-o alta imagine din mormântul lui Mahu, santinelele stau de paza la o serie de structuri mici care ar putea fi puncte de control. „Asadar, stim ca politia pazea activ granita si zonele orasului”, a spus Langley.

Când Langley a vazut prima data fluierul, i-a amintit de fluierele sculptate în os din Europa Epocii de Piatra. Dupa ce au exclus alte utilizari ale artefactului egiptean, cum ar fi faptul ca ar fi putut fi o piesa dintr-un joc, Langley si colegii ei au fost încântati ca au documentat primul fluier cunoscut din Egiptul Antic.

„Desi s-a acordat multa atentie mormintelor si monumentelor construite de faraoni, înca stim relativ putine despre omul obisnuit”, a spus Langley. Situri precum Amarna sunt atât de importante deoarece consemneaza „vietile nu numai ale faraonului si ale curtii sale, ci si ale oamenilor obisnuiti”.

NICUSOR DINCA

ShareTweet
Articolul precedent

Profetiile unui rebel

Urmatorul Articol

Grasimea viscerala îmbatrâneste creierul!

Articole Similare

Glob

Caii pot simti frica la oameni

26 ianuarie 2026

Conform unui studiu realizat de o echipa de oameni de stiinta din...

Glob

„Razboi” împotriva alimentelor ultraprocesate

19 ianuarie 2026

Administratia americana „declara razboi” produselor ultraprocesate si zaharurilor adaugate în alimente, încurajându-i...

Glob

„Inamicul” soldatilor romani

13 ianuarie 2026

La frontiera nordica a Imperiului Roman, soldatii romani care aparau Zidul lui...

Glob

Cum au aparut pisicile domestice în Europa?

28 decembrie 2025

Fie ca sunt pisici din rasele Siameza, Persana, Maine Coon sau ca...

Glob

Mozaicul Ketton

22 decembrie 2025

Un mozaic roman descoperit recent în Marea Britanie înfatiseaza o versiune pierduta...

Glob

Metoda moderna de traducere a manuscriselor antice

15 decembrie 2025

Cercetatorii din Israel spera sa faca noi descoperiri despre istoria evreilor prin...

Urmatorul Articol

Grasimea viscerala îmbatrâneste creierul!

OZN-urile si rachetele nucleare

Piciorul fosilizat din Burtele

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

22 ianuarie 613 – Încoronarea împaratului bizantin Heraclius Constantin

26 ianuarie 2026

La începutul secolului al VII-lea, Imperiul Bizantin trecea printr-o criza profunda. Împaratul...

Citeste mai departe
Blitz

Umorul care a facut istorie

26 ianuarie 2026

Comedia a fost dintotdeauna unul dintre cele mai universale genuri cinematografice, capabil...

Citeste mai departe
Blitz

Expozitie dedicata Unirii Principatelor Române

26 ianuarie 2026

Muzeul National Cotroceni (Bd Geniului nr.1 Bucuresti) va fi deschis pentru public...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

În caz de hipotermie si degeraturi…

26 ianuarie 2026

A venit gerul? Specialistii recomanda oamenilor ca în zilele cu temperaturi foarte...

Citeste mai departe
Femina Club

Masti „miraculoase”

26 ianuarie 2026

Continuam seria mastilor „miraculoase” de saptamâna trecuta cu alte sugestii capabile sa...

Citeste mai departe
Femina Club

Sos de lamâie cu unt

26 ianuarie 2026

30 g unt (82% grasime), 30 g faina, sare, 360 ml lapte...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.