• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 30 aprilie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 30 aprilie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Un triunghi al Bermudelor în Marea Neagra? (2)

Un triunghi al Bermudelor în Marea Neagra? (2)

13 februarie 2008
in Se petrec intre cer si pamant
A A

Incarcatura energetico-informationala a insulei se mai manifesta si în zilele noastre si probabil aceasta s-a întamplat de-a lungul istoriei chiar si în lipsa activizarii templului lui Apollo. Este vorba de unele fenomene exotice cum sunt numite în parapsihologie. O cazuistica de naufragii ciudate si disparitii fara urme a permis localizarea unui triunghi format din insula, punctul Cardon din fundul Baii Musura si insula Sahalinul Mare, triunghiul avand circa 1300 Km2.

In prima faza a naufragiului marea începe brusc sa clocoteasca si din valurile devenite albe la culoare se degaja o ceata care ameteste navigatorii. Aparitia acestei neguri este specifica ca element declansator al unor dezastre. Ea s-a mai manifestat si într-un anumit punct de la intrarea în Sinaia pe soseaua Ploiesti-Brasov. Acolo unii soferi auto sunt dezorientati, nemaifiind siguri de limitele soselei dar manifestand si o alterare a constiintei. Vehiculele ajung într-o rapa.

In triunghiul Bermudelor al Marii Negre generat de insula Serpilor fenomenul, care duce la naufragiu în cele mai multe cazuri, începe brusc, fara existenta unor semnale de avertizare si se termina în acelasi mod brusc, în intervalul creat s-a mai observat ca generatorii vaselor nu-si întrerup activitatea dar energia electrica produsa nu ajunge la consumator fiind preluata de o forta nevazuta. S-au înregistrat situatii în care nu s-a ajuns la naufragiu dar vasul a fost cuprins de o trepidatie majora care poate dura cateva minute timp în care instrumentele de bord sunt date peste cap. (Pentru alte amanunte a se vedea ziarul Gorjeanul din Tg. Jiu, 9 septembrie 2006).

Este interesant de mentionat ca asemenea fenomene au fost semnalate si în antichitate. Astfel istoricul atenian Flavius Filostratus arata ca expeditia amazoanelor pe insula nu a reusit din cauza unor vibratii aparute brusc, pe care caii lor nu le-au putut suporta, în acelasi timp o furtuna iscata din senin le-a scufundat o parte din vasele cu care venisera. Filostrat mai informeaza ca aceste vibratii insuportabile (probabil emisii de ultrasunete) se manifestau în special pe înserat si noaptea.

La vibratiile misterioase se refera si consemnarile ramase de la istoricii antici, respectiv de la Pliniu, din care rezulta ca marile pasari albe larii, care populau insula, desi stropeau templul din zbor cu apa de pe aripile lor nu puteau efectiv sa treaca pe deasupra sanctuarului lui Achille, care fusese îngropat în insula mai precis in centrul templului lui Apollo.

Un alt fenomen exotic înregistrat în triunghiul mentionat care se sprijina cu unul din varfurile sale pe insula Serpilor face parte din ceea ce literatura de specialitate denumeste „aparitii”. O asemenea aparitie clasificata ca „tehnologica” s-a înregistrat în luna iulie 1912 si a fost consemnata în ziarul Dimineata.

Atunci fregata „Cozia” aflata la 90 de mile de tarm naviga în plina zi. Deodata întreg personalul navigant a vazut imaginea unui vas bulgaresc bine cunoscut numit „Tarul Boris”. Viziunea a durat 30’. Prin telegrafie s-a stabilit ca vasul respectiv se afla însa pur si simplu, în fata portului Varna. Asemenea aparitii exotice au fost consemnate si în antichitate. Acostarea insulei, desi se facea numai pe o zona bine delimitata, era dificila din cauza stancilor si a furtunilor care „montau” marea mare parte din timp. In unele situatii cand un vas era în pericol se consemneaza ca pe mal ca reper sau pe catarg ca si carmaci aparea imaginea clara dar eterica a lui Achille. Vasul era salvat caci era bine dirijat.

Cazuistica aratata, legata de vase, poate permite acordarea triunghiului generat de insula Serpilor a numelui de triunghiul Bermudelor al Marii Negre. Disparitii de avioane în triunghi nu au fost consemnate sau nu au fost publicate.
 Mai important în aceasta cazuistica este faptul ca Mircea Eliade în nuvela „Strada Mantuleasa” introduce un episod în care pilotul Darvari dispare efectiv cu avion cu tot tocmai în acest triunghi. Probabil ca episodul este o fictiune dar faptul ca în august 1930 autorul a inventat acest gen inedit pe atunci de disparitie denota ca marea lui intuitie a localizat corect zona misterioasa.

Se poate concluziona ca în timp, cel putin din sec. VI î.H. a existat si probabil mai exista fenomene înca mai putin întelese într-o zona din Marea Neagra grefata pe insula Serpilor, fenomene care merita a fi cercetate cu pasiune în interesul nostru al romanilor si al tuturor în general.

DAN CORNELIU BRANEANU

ShareTweet
Articolul precedent

O asociere surprinzatoare: celulita si ananasul

Urmatorul Articol

Marea evadare

Articole Similare

Paranormal

Convergenta unor declaratii privind fenomenul OZN

27 aprilie 2026

Am mai scris pe aceasta pagina despre afirmatiile unui fost oficial de...

Paranormal

Desecretizarea Ozn si Pentagonul

20 aprilie 2026

În episodul de saptamâna trecuta aminteam ca, în februarie, Barack Obama, întrebat...

Paranormal

Extraterestrii sunt reali, spune Obama

14 aprilie 2026

Pe 14 februarie 2026, în timpul emisiunii, de pe YouTube, „No Lie”...

Paranormal

Catolicii despre fenomenul OZN

14 aprilie 2026

Recentul documentar despre OZN-uri, „The Age of Disclosure” („Epoca dezvaluirii”), lansat pe...

Paranormal

Din nou despre mumiile din Nazca

30 martie 2026

În octombrie si noiembrie 2025, dr. K. H. Fung a dat publicitatii...

Paranormal

Stiri OZN din Austria si Rusia

23 martie 2026

Între 6 si 8 octombrie 2025, la Academia Nationala de Aparare din...

Urmatorul Articol

Marea evadare

Superman in pericol

Superman in pericol

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

23 aprilie 1961 – Inabusirea „puciului generalilor”

27 aprilie 2026

În aprilie 1961, Franta a fost zguduita de un eveniment dramatic, care...

Citeste mai departe
Blitz

Filme de groaza pentru cei… slabi de înger

27 aprilie 2026

Filmele de groaza nu trebuie sa fie înspaimântatoare pentru a fi captivante....

Citeste mai departe
Blitz

Masti ale puterii

27 aprilie 2026

Muzeul Etnografic al Transilvaniei din Cluj-Napoca va prezenta, în perioada 23 aprilie...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Emotiile negative favorizeaza bolile

27 aprilie 2026

Stresul a luat în prezent proportii, iar sentimentele negative precum ura, mânia,...

Citeste mai departe
Femina Club

Ten stralucitor

27 aprilie 2026

Tranzitia de la iarna la primavara de la temperaturi mai coborâte la...

Citeste mai departe
Femina Club

Pulpe de rata cu orez

27 aprilie 2026

3 pulpe de rata, 300 g orez, 3 mere, 250 g rubarba,...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.