• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 30 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 30 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » „Baiatu’ tatii” – dragoste, putin umor si multe interese

„Baiatu’ tatii” – dragoste, putin umor si multe interese

30 august 2012
in Blitz
A A

Un film cu o poveste nu prea inteligenta. Considerat comedie, filmul „Baiatu’ tatii” nu a fost primit prea bine de critici, fiind considerat un caz de… pedofilie. Adam Sandler, unul din actorii mari de comedie, asa cum a demonstrat în „Funny People” (2009), pare ca nu-si mai gaseste drumul. O legenda se scufunda…

Iubire fara discernamânt

Pe când avea doar 14 ani, Donny Berger (interpretat de Adam Sandler) se îndragosteste nebuneste de profesoara lui, Mary McGarricle. O iubire liceana, am fi tentati sa credem, numai ca, Donny si profesoara merg mult prea departe, ajungând sa faca dragoste si, din nefericire, Mary ramâne însarcinata. Cum era de asteptat într-un film ce se vrea moral, povestea lor de dragoste se încheie în momentul când Mary McGarricle este condamnata la închisoare iar Donny se vede nevoit sa creasca un copil (Todd), nascut din pasiunea celor doi. Pâna aici nu prea vedem comedia, nu-i asa???

Desi Donny se straduieste sa fie un tata bun, toate încercarile sale esueaza. Cu o viata nu tocmai buna si linistita, copilul Todd, când împlineste 18 ani, pleaca de la tatal sau cum i s-a ivit ocazia. Todd (interpretat de Andy Samberg), devine, iata, dupa 30 de ani, unul dintre oamenii de succes ce lucreaza pe Wall Street, nemaistiind nimic despre tatal sau. Între timp, Donny înglodat în datorii si urmarit de fisc îsi „aminteste „ca are un fiu. Singura lui salvare, pentru a nu face închisoare, ar putea veni de la Todd pe care nu-l mai vazuse de 30 de ani. Revederea celor doi (tata si fiu) are loc în ajunul nuntii lui Todd cu Jamie (jucata de Leighton Meester), când, debarcând intempestiv la Cap Cod, provoaca stupoare, reusind sa dea peste cap toate pregatirile de nunta. Donny spera ca venirea lui în pragul unui moment important pentru Todd, sa duca la reconcilierea relatiei cu fiul sau. Daca va fi el capabil sa se comporte ca un tata adevarat sau nu, asta veti putea dumneavoastra aprecia dupa ce veti urmari filmul.

Totul pentru bani

Filmul a avut premiera în America pe 15 iunie 2012 si este o productie Happy Madison, în regia lui Sean Anders, cu un scenariu semnat de David Caspe. Ca producatori îi întâlnim pe Adam Sandler (eroul principal din film), Allen Covert, Jack Giarraputo si Heather Parry si a beneficiat de un buget de 70 milioane de dolari. A fost subiect de critici si controverse, semn ca „povestea” nu a prea încântat cinefilii. Lui Sandler filmul nu-i aduce nimic bun, doar bani, probabil. În România, premiera în cinematografe a fost pe 17 august.

Adam Sandler – actor, muzician si producator

S-a nascut în Brooklyn, New York, pe 9 septembrie 1966, dar a crescut în Manchester. Cu talent înnascut de comediant, la 17 ani, încurajat de fratele sau, participa la un spectacol de comedie într-un club din Boston. Îsi cizeleaza talentul urmând cursurile Universitatii din New York unde obtine diploma în Arta. Descoperit de Dennis Miller la Los Angeles într-un club de comedie, Sandler a fost ales pentru emisiunea Saturday Night Live (1991-1995), devenind unul dintre cei mai populari actori în doar cinci ani.

La scurt timp a jucat în „Bill Madison”, iar anul 2000 i-a adus o schimbare, cu filmul romantic „Punch Drunk Love” (pentru care a fost chiar nominalizat la Globul de Aur). În 1993, Sandler înregistreaza albumul „They’re All Gonna Laugh at You” cu care cucereste publicul, fiind premiat cu discul de aur si nominalizat la premiile Grammy, apoi, în 1996, scoate un altul si tot asa pâna în 2004 când apare pe piata cu al patrulea album. În 2003, actorul s-a casatorit cu Jacqeline Samantha Titone (actrita) si au 2 fetite. Locuieste la Los Angeles desi mai are o casa în New York.

Baiatu’ tatii, dupa cum sustin majoritatea criticilor din strainatate, poate fi considerat la fel de slab ca „Jack si Jill”, Sandler putând sa mai piarda din fani. Sa speram ca se va trezi la timp si va face ceva mai serios, ceva care sa-i puna în valoare talentul si sa provoace cu adevarat, hohote de râs. Avem chiar nevoie de comedii bune.

IOANA FLORIA

ShareTweet
Articolul precedent

Horoscopul saptamanii: 3-9 septembrie 2012

Urmatorul Articol

Mierea, un leac universal

Articole Similare

Blitz

Umorul care a facut istorie

26 ianuarie 2026

Comedia a fost dintotdeauna unul dintre cele mai universale genuri cinematografice, capabil...

Blitz

Expozitie dedicata Unirii Principatelor Române

26 ianuarie 2026

Muzeul National Cotroceni (Bd Geniului nr.1 Bucuresti) va fi deschis pentru public...

Blitz

Cele mai asteptate filme ale anului 2026

19 ianuarie 2026

Anul 2026 se anunta a fi unul de exceptie pentru pasionatii de...

Blitz

Ziua Culturii Nationale

19 ianuarie 2026

Institutiile publice de cultura din subordinea Ministerului Culturii deschid larg usile pentru...

Blitz

Woody Allen, un „Sagetator” prins între comedie si filosofie

13 ianuarie 2026

Woody Allen este una dintre cele mai prolifice si fascinante figuri din...

Blitz

Muzeul virtual al Sudanului

13 ianuarie 2026

Devastat si jefuit în primele luni ale razboiului care face ravagii în...

Urmatorul Articol

Mierea, un leac universal

Suferi de melancolie?

Incursiune in Roma monumentala

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

22 ianuarie 613 – Încoronarea împaratului bizantin Heraclius Constantin

26 ianuarie 2026

La începutul secolului al VII-lea, Imperiul Bizantin trecea printr-o criza profunda. Împaratul...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

În caz de hipotermie si degeraturi…

26 ianuarie 2026

A venit gerul? Specialistii recomanda oamenilor ca în zilele cu temperaturi foarte...

Citeste mai departe
Femina Club

Masti „miraculoase”

26 ianuarie 2026

Continuam seria mastilor „miraculoase” de saptamâna trecuta cu alte sugestii capabile sa...

Citeste mai departe
Femina Club

Sos de lamâie cu unt

26 ianuarie 2026

30 g unt (82% grasime), 30 g faina, sare, 360 ml lapte...

Citeste mai departe
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 26 ianuarie – 1 februarie 2026

26 ianuarie 2026

BERBEC 21.03-20.04: Saptamâna aceasta veti lua în serios îndatoririle, responsabilitatile si faceti...

Citeste mai departe
Istorii

„Iubita luptatoare”, un tanc pentru razbunare

26 ianuarie 2026

În anul 1941, când armatele naziste au invadat Uniunea Sovietica, milioane de...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.