8 pulpe de pui inferioare, 2 linguri ulei, o ceapa alba, 100 ml vin alb sec, sare.
Sos de mustar: 2 linguri otet alb, 2 linguri apa, 1/2 lingurita piper alb macinat, 2 galbenusuri, 100 g unt, o lingura zeama lamâie, o lingura mustar iute, sare, piper.
Se spala pulpele, se da sare, se asaza într-o forma termorezistenta, se stropesc cu ulei si se adauga în vas 100 ml apa si 100 ml vin alb. Ceapa taiata rondele se adauga în vas, peste carne, apoi se da vasul la cuptor pentru aproximativ 30 de minute; dupa 15 minute se întorc bucatile de carne si se lasa sa se rumeneasca. Separat, se prepara sosul amestecând otetul, apa, untul, piperul si se fierb la foc mic, un minut. Se strecoara lichidul, se lasa sa se raceasca, apoi se adauga galbenusurile si se amesteca bine. Se fierbe sosul pe aburi si se amesteca permanent pâna se îngroasa, devine cremos si omogen. Se potriveste de gust cu sare de lamâie, sare si piper. La sfârsit, se adauga o lingurita cu mustar iute, se amesteca bine, apoi se toarna sosul peste pulpele de pui.
Nectar de caise
1 kg caise, 300 g zahar, 500 ml apa.
Se aleg doar caisele foarte bine coapte, se curata de coaja si se scot sâmburii. Se pun caisele în blender si se fac pasta. Intr-o cratita, peste piureul de caise se adauga zaharul, apa, se pun pe foc si se lasa sa fiarba pâna da în 2-3 clocote si compozitia se îngroasa putin. Se toarna nectarul fierbinte în sticle si se pune la fiert în bain-marie. Se pune vasul pe foc si se lasa pâna da în clocot. Se tin pâna se racesc complet, apoi se pun sticlele în camara.
Comentarii