• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 27 aprilie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 27 aprilie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Povestiri despre Eden

Povestiri despre Eden

4 iunie 2014
in Minuni ale lumii
A A

Asociat Paradisului, Edenul a generat numeroase fantasme. Exploratorii din Evul Mediu au incercat sa identifice situl si sa descopere vestigii, scriitorii l-au imaginat in numeroase scrieri, in reprezentari variate. In primele secole d.Hr. crestinii au fost convinsi de faptul ca Gradina paradisiaca din Eden, in care Adam si Eva au fost creati de Dumnezeu, a existat aidoma descrierii biblice. Cu timpul, numerosi credinciosi au considerat-o o poveste pilduitoare, o alegorie a paradisului terestru si a pacatului. Unul dintre motive, considera Corin Braga, profesor de literatura comparata la Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca, pasionat de acest subiect, este acela ca, dincolo de credinta in adevarul textului sacru, in primele secole d.Hr. nu exista o distinctie neta intre paradisul terestru si cel celest.

 Paradisul terestru, conform unei dogme adoptate de Biserica, era o livada luxurianta in mijlocul careia se afla un izvor cu apa dulce care alimenta toate râurile, fluviile si lacurile de pe glob. Un izvor care, dupa pacatul originar, a fost inchis de un zid impenetrabil, de un baraj din flacari uriase pazit de ingeri inarmati cu sabii de foc. Apar si o serie de teorii opuse, care vizeaza apropierea sau disjunctia Edenului de paradisul terestru.

 Unul dintre teoreticieni a fost Isidore din Sevilla (560-636), cel care pune pe planuri diferite cele doua viziuni paradisiace, in lucrarea sa Etimologii. Cea mai mare parte dintre eruditii medievali care au abordat acest subiect, bazându-se pe supozitii, informatii relative sau pe diverse repere geografice pe care le-ar fi studiat, au localizat Edenul in intr-o zona vasta de pe teritoriul Indiei si al Chinei.

 Din secolul al XIV-lea, o serie de exploratori pornesc in cautarea vestigiilor paradisului terestru. Unul dintre cei mai importanti este un burghez francez, profesor de medicina, care s-a ascuns sub pseudonimul sir John Mandeville – se presupune ca este vorba de Jean de Bourgogut (1300-1372), care ar fi efectuat un periplu in Levant, India si China intre 1332 si 1356. In relatarile sale scrise mentioneaza faptul ca Edenul s-ar afla pe cel mai inalt pamânt din lume (fara sa specifice locul). Atât de inalt, incât atingea marginea Lunii. Exista doar o intrare prin care nimeni nu putea patrunde, pentru ca intre pereti ardea un foc intens. Profesorul Corin Braga considera ca acest pretins explorator n-a facut altceva decât sa compileze enciclopedii si jurnale de calatorie. Lucrarea „Calatoria lui sir John Mandeville” a stârnit un formidabil interes pâna in secolul al XVII-lea, apoi a dat nastere la indoieli ajungându-se la concluzia ca totul este o minciuna.

 O alta poveste imaginara din literatura medievala este cea intitulata Navigatia Sfântului Brendan (cea mai veche versiune a aparut in secolul al X-lea) in care este descris un periplu transatlantic al unui calugar irlandez. Acesta cerceteaza zeci si zeci de insule pâna in momentul in care o descopera pe cea care intruchipa paradisul terestru: o insula „cu flori si copaci care-si pastrau prospetimea in toate anotimpurile, cu râuri de lapte pline de pesti, cu roua care se transforma in miere, cu munti si stânci din aur si un cer fara nori”. (Va urma)

DORIN MARAN

ShareTweet
Articolul precedent

Sanatatea mamelor care alapteaza

Urmatorul Articol

Nuferi pentru domnul Monet

Articole Similare

Minuni ale lumii

Coridorul cu „zvonuri”

27 aprilie 2026

Este un culoar prin care au circulat zvonurile lumii: zidurile coridorului care...

Minuni ale lumii

„Giulgiul din Torino”, originar din India

20 aprilie 2026

Giulgiul din Torino, pânza de in despre care se presupune ca ar...

Minuni ale lumii

Calatoria penelor de papagal

14 aprilie 2026

În urma cu aproximativ un mileniu, cultura preincasa Yschma facea negot cu...

Minuni ale lumii

Când au fost domesticiti primii câini?

14 aprilie 2026

Câinele este, de milenii, însotitorul fidel al omului – primul animal domesticit,...

Minuni ale lumii

Arhive de piatra

30 martie 2026

Putem considera ca orice creatii de piatra, inscriptionate sau nu, reprezinta arhive...

Minuni ale lumii

Pastratori de ritualuri sacre

23 martie 2026

Populatia Enawenê-nawê traieste pe un teritoriu recunoscut oficial de guvernul federal al...

Urmatorul Articol

Nuferi pentru domnul Monet

Casa Julietei din Verona

Burlaci princiari

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

23 aprilie 1961 – Inabusirea „puciului generalilor”

27 aprilie 2026

În aprilie 1961, Franta a fost zguduita de un eveniment dramatic, care...

Citeste mai departe
Blitz

Filme de groaza pentru cei… slabi de înger

27 aprilie 2026

Filmele de groaza nu trebuie sa fie înspaimântatoare pentru a fi captivante....

Citeste mai departe
Blitz

Masti ale puterii

27 aprilie 2026

Muzeul Etnografic al Transilvaniei din Cluj-Napoca va prezenta, în perioada 23 aprilie...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Emotiile negative favorizeaza bolile

27 aprilie 2026

Stresul a luat în prezent proportii, iar sentimentele negative precum ura, mânia,...

Citeste mai departe
Femina Club

Ten stralucitor

27 aprilie 2026

Tranzitia de la iarna la primavara de la temperaturi mai coborâte la...

Citeste mai departe
Femina Club

Pulpe de rata cu orez

27 aprilie 2026

3 pulpe de rata, 300 g orez, 3 mere, 250 g rubarba,...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.