• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 21 noiembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 21 noiembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Urmasii din Pakistan ai lui Alexandru cel Mare

Urmasii din Pakistan ai lui Alexandru cel Mare

22 ianuarie 2024
in Minuni ale lumii
A A

Alexandru cel Mare, una dintre personalitatile istorice cele mai importante din toate timpurile, a lasat pe parcursul fabulosului sau destin nu doar legende, amprente materiale sau ctitorii majore, ci si anumite influente subtile si întrucâtva mai dificil de definit, chiar daca ele au o vechime de milenii.

Practici antice pastrate în prezent

Cu exceptia istoricilor, probabil nu foarte multi s-ar gândi la o asociere între campaniile militare conduse de Alexandru si îndepartatele zone asiatice. Campanii de cucerire si stapânire, dar care au lasat peste timp si urme în însasi identitatea actualilor locuitori ai acelor teritorii.

Membrii tribului Kalash, odinioara o mare comunitate care a condus timp de mai multe secole districtul Chitral din nordul Pakistanului, afirma ca sunt descendenti ai trupelor lui Alexandru cel Mare care s-au stabilit în zona în urma cu aproximativ 23 de secole. Numarând în prezent doar aproximativ 3.000-4.000 de persoane (cel mai mic grup religios din Pakistan), ei au conservat totusi o cultura unica, din pacate aflata în pericol de disparitie. Cunoscuti si sub numele de Kalasha sau Kafirs, ei traiesc în vaile Chitral, în lantul muntos Hindu Kush, sunt pastori de capre si practica agricultura de subzistenta.

Kalash sunt o mica comunitate etnica si religioasa cu multe caracteristici care îi deosebesc de populatiile vecine. Trasaturile caucaziene – pielea deschisa si ochi albastri sau verzi – contribuie la legenda veche ca sunt într-adevar descendenti ai soldatilor greci care au luptat alaturi de Alexandru cel Mare în Pakistan în jurul anului 300 î.Chr.

Înconjurati de comunitati musulmane, Kalash-ii si-au pastrat obiceiurile si practicile stravechi. Se închina la mai multi zei, la fel ca grecii antici, iar natura joaca un rol important, inclusiv spiritual, în viata lor de zi cu zi. Ca parte a traditiei lor religioase, ofera sacrificii de animale si organizeaza festivaluri pentru a multumi entitatilor divine pentru resursele celor trei vai unde locuiesc.

Religie islamica, obiceiuri grecesti

Kalash-ii sunt remarcati pentru cultura lor unica, ritualurile animiste si costumatia multicolora fascinanta. Femeile poarta halate lungi, negre, cu broderii colorate, coafuri si coliere cu margele.

Unele femei înca poarta mici tatuaje pe obraji, frunte si barbie. De obicei îsi lasa parul foarte lung si îl aduna în împletituri maiestrite. În schimb, barbatii au adoptat shalwar kameez, tinuta nationala pakistaneza, pe care o combina cu veste deasupra acesteia. Ei poarta palarii traditionale din Pakistanul de Nord.

Un indiciu foarte interesant legat de forta de conservare a unor elemente de baza ale originii lor combina religia cu traditii laice de ordin familial. Pe de o parte, convertirea la islamism, în numar tot mai mare, s-a realizat fortat, dar pe de alta parte politeismul, mitologia si folclorul Kalash-ilor au fost comparate cu cele ale grecilor antici.

In timpul celor trei mari festivaluri anuale care marcheaza legaturile lor cu agricultura, beau vin de casa si danseaza pe sunetul tobelor, activitati care sunt strict interzise musulmanilor. De asemenea, spre deosebire de femeile musulmane, femeile Kalash au voie sa-si aleaga soti, dar pot divorta si chiar pot sa fuga în secret pentru a se casatori fara acordul parintilor.

Daca femeia este deja casatorita, noul pretendent trebuie sa plateasca zestrea familiei miresei, si totodata sa restituie sotului zestrea pe care acesta a platit-o înainte de nunta. Nu mai putin atractiva este conceptia despre moarte.

Perceputa pozitiv, aceasta este acceptata ca despartirea de trup a sufletului defunctului, pentru a se reuni cu cele ai prietenilor si rudelor sale plecate. Din acest motiv înmormântarile traditionale sunt petreceri în care muzica si dansul abunda, detaliu ce evoca în mod tulburator practicile similare ale stramosilor nostri, dacii.

ADRIAN-NICOLAE POPESCU

ShareTweet
Articolul precedent

Un avocat al dezvaluirii

Urmatorul Articol

Cât de cruzi au fost împaratul Constantin si mama lui, Elena?

Articole Similare

Minuni ale lumii

Tribul izolat din Amazon

18 noiembrie 2025

Omul traitor în mediile civilizate de pe planeta nu mai concepe o...

Minuni ale lumii

Regina insulelor Dalmate

11 noiembrie 2025

Supranumita „Saint Tropezul croat”, insula Hvar (Croatia), din Marea Adriatica, emana un...

Minuni ale lumii

Palatul vânturilor

11 noiembrie 2025

Un amestec uluitor de constructie si cultura complexa, o structura cu o...

Minuni ale lumii

Paradisul salbatic

27 octombrie 2025

În unele locuri de pe planeta, consideram ca recunoastem parti mici din...

Minuni ale lumii

Raiul din curbura Carpatilor

27 octombrie 2025

Zona Subcarpatilor de curbura, este bogata in atractii naturale care patrund deseori...

Minuni ale lumii

Oaza de munte

15 octombrie 2025

Notiunea de oaza sugereaza implicit o „insula” de viata, vegetatie si mai...

Urmatorul Articol

Cât de cruzi au fost împaratul Constantin si mama lui, Elena?

Horoscopul saptamanii: 22-28 ianuarie 2024

Ciuperci cu oua de prepelita

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

13 noiembrie 1002 – Masacrul din ziua Sfântului Brice

18 noiembrie 2025

13 noiembrie 1002 a devenit o zi întunecata în istoria Angliei medievale,...

Citeste mai departe
Blitz

Când rolurile devin o eticheta: actori care au definit un singur gen

18 noiembrie 2025

Într-o lume cinematografica obsedata de versatilitate, exista actori care si-au construit maretia...

Citeste mai departe
Blitz

Cetatea Alba Carolina

18 noiembrie 2025

În urma cu 310 ani, în 4 noiembrie 1715, a fost pusa...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Stop cardiac sau atac de cord?

18 noiembrie 2025

Relativ frecvent între cele doua probleme de sanatate mentionate se pune semnul...

Citeste mai departe
Femina Club

Remedii rapide

18 noiembrie 2025

Ideal ar fi ca îngrijirea cotidiana sa confere tenului dumneavoastra hidratare suficienta,...

Citeste mai departe
Femina Club

Budinca de ciuperci

18 noiembrie 2025

500 g ciuperci, 100 g margarina sau unt, 50 g faina (2...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.