Fostul ofiter de informatii David Charles Grusch a declarat, la mijlocul acestui an, Congresului si Inspectorului General al Comunitatii de Informatii, ca are cunostinta despre programe guvernamentale secrete prin care SUA poseda si studiaza nave de origine non-umana, recuperate, intacte si partial intacte, programe care, contrar legii, n-au fost aduse la cunostinta Congresului.
El a adaugat ca are aceste informatii din surse multiple si de mare încredere, dar nu a vazut personal navele în cauza, ceea ce a alimentat presupunerile ca – fie si partial – ne confruntam cu o operatie de dezinformare.
Iata însa ca apar si alti martori în acest domeniu. Într-un articol din 17 octombrie 2023, din Liberation Times, Christopher Sharp aduce în discutie, în acest sens, declaratiile dr. James Lacatski, un respectat om de stiinta care a lucrat pentru Agentia de Informatii pentru Aparare (DIA), fiind între 2008 si 2010 seful din Pentagon al programului semisecret al guvernului SUA de „aplicatii pentru sistemele avansate de arme aerospatiale” (AAWSAP), dedicat studiului fenomenelor anomale neidentificate (FAN).
Dr. Lacatski, împreuna cu George Knapp si Dr. Colm Kelleher au scris si publicat recent cartea „Inside the U.S. Government Covert UFO Program: Initial Revelations”. În aceasta carte exista si urmatorul pasaj: „La încheierea unei întâlniri din 2011 în cladirea Capitoliului, cu un senator american si un subsecretar al unei agentii, Lacatski, singurul prezent dintre autorii acestei carti, a afirmat ca Statele Unite se aflau în posesia unei aeronave de origine necunoscuta si au avut acces cu succes în interiorul acesteia. Aceasta nava avea o configuratie simplificata, potrivita pentru zborul aerodinamic, dar fara admisii, evacuare, aripi sau suprafete de control. De fapt, parea sa nu aiba motor, rezervoare de combustibil, sau combustibil. Lacatski a întrebat: Care era scopul acestui echipament? A fost o nava, capabila sa sustina viata, utila doar pentru reintrarea în atmosfera sau ce? Daca era o nava spatiala, atunci cum functiona?”
„Suntem înconjurati de inamicii nostri”
Recent Lacatski a fost intervievat de jurnalistii de investigatie George Knapp si Jeremy Corbell pe podcastul WEAPONIZED. Vorbind despre pasajul de mai sus din carte, Lacatski a confirmat: „Ceea ce este în carte este o declaratie exacta a evenimentului care a avut loc în centrul Congresului.”
Corbell i-a pus urmatoarea întrebare lui Lacatski: „Ne-ati spus ca guvernul nostru are un OZN în posesia sa si a putut accesa interiorul acestuia, pentru ca vi s-a permis sa ne spuneti asta, nu?”
Lacatski a raspuns: „Da, mi s-a permis sa va spun.”
Când Corbell l-a întrebat daca el a intrat în nava descrisa în carte, Lacatski a replicat: „Nu pot sa raspund la asta”. Mai târziu, în interviu, Corbell i-a oferit lui Lacatski ocazia de a contesta faptul ca el a vazut si a pasit în interiorul navei; Lacatski a refuzat oferta.
Referindu-se la întâlnirea descrisa în carte cu un senator în cladirea Capitoliului Statelor Unite din Washington, D.C. Lacatski a spus: „A fost mai mult. Considerabil mai mult, despre care era situatia.”
Când a fost solicitat sa vorbeasca în continuare despre întâlnire, Lacatski a refuzat, declarând ca nu va merge mai departe de ceea ce a fost aprobat de Departamentul Apararii (DoD) sa scrie în carte, invocând temeri ca ar oferi astfel informatii inamicilor SUA: „Suntem înconjurati, desi sper ca nu este asa, de inamicii nostri”. El a adaugat: „Poti fi sigur ca ei asculta aceasta emisiune chiar acum”.
Un alt motiv pentru secretul invocat de Lacatski a fost ca el dorea sa respecte regulile: „Respectam regulile si exista un motiv bun. Un motiv bun de urmat”. El nu a putut sa ofere niciun raspuns cu privire la motivul respectiv, desi Lacatski a sustinut ca nu vede niciun motiv obscur pentru a ascunde adevarul.
Lacatski a afirmat ca nu exista de fapt niciun motiv pentru care omenirea sa se teama de potentiala inteligenta non-umana, cu conditia ca specia umana sa-si descopere toate capacitatile, afirmând: „Daca ni s-ar dezvalui pe deplin capacitatile umanitatii, chiar acum, nu ar fi ceva de care ar trebui sa ne temem.” El a adaugat: „Capacitatile noastre nu au fost niciodata pe deplin dezvaluite. Si înca învatam; mai avem un drum lung sa evoluam.”
Când i s-a cerut sa-si spuna parerile despre afirmatiile facute de fostul ofiter superior de informatii, David Grusch, cu privire la presupusele programe secrete ilegale FAN, Lacatski a spus: „Este rezonabil ceea ce spune”. Cu toate acestea, Lacatski a comentat ca nu a fost martor la nicio activitate ilegala în perioada când investiga FAN: „Nu am vazut niciodata ceva ce as considera activitati ilegale. Am vazut proceduri de securitate care sunt primordiale, dar nu activitati ilegale”.
AAWSAP a stat la baza investigatiilor moderne FAN, care au condus la înfiintarea actualului Birou de Rezolvare a Anomaliilor pentru toate domeniile (AARO). Lacatski a confirmat ca cineva din cadrul AARO l-a abordat pentru asistenta, dar a refuzat sa furnizeze numele acelei persoane.
Cu toate acestea, când a fost întrebat daca ar trebui divulgate mai multe informatii despre FAN, Lacatski a spus: „Daca ma întrebati daca sunt un avocat al divulgarii, raspunsul este nu”, adaugând ca securitatea nationala prevaleaza. Totusi el nu a putut raspunde daca FAN a reprezentat o amenintare directa la adresa securitatii nationale.
Kelleher, care a fost si el prezent si a fost intervievat de Corbell si Knapp, a fost capabil sa ofere context, declarând ca nu exista suficiente date pentru a oferi o evaluare ferma. „Fara date despre intentie, nu poti sustine ca aceste obiecte reprezinta o amenintare la adresa securitatii nationale; ceea ce se poate spune este cel mult ca sunt o amenintare pentru sanatatea umana”.
Legea de autorizare a apararii nationale
Lacatski a prezentat si un motiv potential, suplimentar, pentru secretul FAN, anume contractorii, care au investit sume mari pentru a reproduce însusiri ale FAN. La începutul anului 2023, Liberation Times a întrebat în acest sens firma Lockheed Martin. Un purtator de cuvânt al Lockheed a declarat: „Întrebarile despre FAN-uri adresati-le cel mai bine guvernului SUA”. Dar a adaugat: „Noi respectam toate cerintele de reglementare.”
Pâna acum, Lacatski a refuzat oportunitatea de a depune marturie în fata Congresului cu privire la problema FAN; iar când a fost întrebat de Knapp daca ar face acest lucru în caz ca ar fi citat si daca ar spune adevarul, el a raspuns: „Vom traversa acel pod când vom ajunge la el”.
Mai multe surse de informa-tii si aparare americane au confirmat pentru Liberation Times ca AARO „a coordonat colectarea si analiza materialelor de origine necunoscuta”. DoD s-a abtinut sa nege aceste afirmatii. Termenul „origine necunoscuta” apare si în legislatia propusa, coordonata cu Casa Alba si introdusa de liderul Senatului Chuck Schumer, care a spus: „Publicul american are dreptul de a învata despre tehnologii de origini necunoscute, inteligenta non-umana si fenomene inexplicabile.”
Legislatia precizeaza ca termenul „origine necunoscuta” se refera la: „Orice materiale sau meta-materiale, ejectii, resturi de accidentare, mecanisme, masini, echipamente, ansambluri sau subansambluri, modele sau procese de inginerie, vehicule aerospatiale deteriorate sau intacte si nave de suprafata oceanice si submarine deteriorate sau intacte, asociate cu nave neidentificate, fenomene anormale, care încorporeaza stiinta si tehnologie dar nu au atribute obisnuite sau mijloace cunoscute de fabricatie umana.”
Legislatia propusa de Schumer urma sa faca parte Legea de autorizare a apararii nationale pentru anul fiscal 2024. În conformitate cu textul propus, dovezile materiale sau biologice de origine necunoscuta sau non-umana detinute de persoane sau entitati private ar fi fost supuse criteriului de „domeniu eminent” exercitat de Guvernul Federal al SUA. Acest lucru ar fi însemnat ca companii precum Lockheed Martin sau orice alta companie aerospatiala care detine astfel de materiale ar fi trebuit sa le predea guvernului. Propunerea a fost respinsa la vot.
DAN D. FARCAS
Comentarii