• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 23 aprilie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 23 aprilie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Armata britanica nu are fonduri pentru studiul OZN

Armata britanica nu are fonduri pentru studiul OZN

17 noiembrie 2011
in Se petrec intre cer si pamant
A A

Documentele militare britanice privind observatii OZN, desecretizate în august 2011, arata câteva fapte necunoscute pâna acum privind politica duplicitara si contradictorie a ministerului fata de rapoartele OZN. De pilda, în 1987 s-a facut o prima tentativa de studiere a acestor rapoarte folosind calculatorul. Initiativa a fost blocata de oficialitatile superioare care au decretat ca „orice activitate trebuie sa înceteze, întrucât ea contravine punctului de vedere al ministerului, conform caruia OZN-urile nu constituie o amenintare la adresa Regatului Unit”. Ideea a fost reluata în 1993, când DI55 (Defence Intelligence 55) a propus un studiu limitat OZN, exprimându-si totusi teama fata de o „potentiala situatie politica jenanta” daca faptul ar fi fost aflat de media.

Ufologul David Clarke considera ca cea mai interesanta constatare din documentele desecretizate în august pare a fi recunoasterea, de catre Serviciile Militare de Informatii (DIS) ale Ministerului Apararii, ca „lipsa fondurilor si existenta unor prioritati mai importante” au împiedicat studierea detaliata a miilor de rapoarte OZN primite aici, de la sfârsitul celui de al Doilea Razboi Mondial încoace. Aceasta recunoastere se gaseste într-o adresa, pâna acum secreta, datata 5 iulie 1995 si redactata de ofiterul responsabil cu rapoartele OZN din cadrul DI55. Ofiterul, comandant de escadrila în cadrul Royal Air Force (RAF), afirma ca n-ar mai avea rost sa se ascunda fata de marele public interesul serviciilor militare de informatii fata de fenomenul OZN, întrucât oricum acest interes a fost deja dezvaluit în media. El mai adauga ca în presa a aparut ca DI55 ar fi un soi de „aparatori ai Pamântului fata de amenintarea extraterestra”, ceea ce este „la o distanta de ani-lumina de realitate”. Semnificativ este ca ofiterul si-a exprimat totusi temerea ca daca acest interes ar fi revelat oficial, faptul ar putea duce la „neîncredere si situatii jenante, întrucât putina lume va întelege adevarul ca lipsa fondurilor si prioritati mai importante au împiedicat orice studiu al miilor de rapoarte” OZN. Cineva din minister chiar a notat, de mâna, „Ouch!”, pe marginea acestui text.

Un alt document, recent desecretizat, produs, în acelasi an, de seful Sec(AS) – biroul pentru OZN-uri al Ministerului Apararii – admite ca nu s-a facut nicio cercetare privind OZN-urile, nici de DI55, „nici de oricine altcineva”. Documentul adauga: „Nu facem cercetari privind fenomenul, nici nu am facut asa ceva si vom face doar daca se va ivi un motiv întemeiat în acest sens, de pilda dovada unei amenintari. Deocamdata nu a fost detectata nicio amenintare care sa poata fi atribuita unui obiect zburator neidentificat”.

Aceste revelatii jenante au determinat Ministerul Apararii ca, dupa un an, sa gaseasca un buget subtire de 50.000 de lire pentru a plati la DI55 un studiu de prioritate scazuta, bazat pe o evidenta informatizata a rapoartelor OZN disponibile. Proiectul (cu numele de cod „Condign”) a fost realizat, în perioada 1996-2000, de un ofiter de informatii în retragere al carui nume a ramas secret. Rezultatul a fost un raport privind „Fenomenele Aeriene Neidentificate”, clasificat drept „Secret – UK Eyes Only” (doar de citit si numai de persoane autorizate din Regatul Unit). Nimeni din afara Ministerului Apararii nu a stiut de existenta lui pâna în 2006, când, ca urmare a investigatiilor aceluiasi David Clarke si a cererii facute de el pe baza legii libertatii de informare, cele patru volume ale raportului au fost desecretizate si puse la dispozitia marelui public. În concluziile proiectului, se afirma ca „observatiile pot fi explicate ca recunoasterea eronata a unor vehicule facute de mâna omului, ca fenomene naturale dar nu iesite din comun si ca fenomene naturale rare si incomplet întelese”, acestea din urma fiind, în opinia autorului, în special formatiuni de „plasma gazoasa plutitoare, încarcata electric”.

Totusi, într-un capitol al studiului, se recunoaste si faptul ca „pentru a asigura o abordare stiintifica impartiala, nu poate fi eliminata posibilitatea unui soi de vehicul exotic, de origine terestra sau spatiala s…t aflat sub un tip de control”. Autorul spune chiar ca „anumiti ufologi au tras concluzia, pe baza unor rapoarte de la persoane credibile, ca acele entitati pot evita suprasarcinile enorme din manevrele descrise; poate nu au masa; poate au chiar capacitatea de a se materializa si dematerializa”. „Întrucât aceste entitati pot, de asemenea, conform rapoartelor, sa apara si sa dispara dupa dorinta, având si inteligenta, se poate presupune ca ele pot si decide când si daca sa fie vizibile sau nu fata de oameni”…

Urmând o sugestie din concluziile studiului, s-a decis ca totusi pe viitor serviciile de informatii militare sa nu mai aiba sarcina realizarii altor lucrari privind OZN-urile.

DAN D. FARCAS

ShareTweet
Articolul precedent

Tunsori moderne

Urmatorul Articol

Castelul magiei pagâne

Articole Similare

Paranormal

Desecretizarea Ozn si Pentagonul

20 aprilie 2026

În episodul de saptamâna trecuta aminteam ca, în februarie, Barack Obama, întrebat...

Paranormal

Extraterestrii sunt reali, spune Obama

14 aprilie 2026

Pe 14 februarie 2026, în timpul emisiunii, de pe YouTube, „No Lie”...

Paranormal

Catolicii despre fenomenul OZN

14 aprilie 2026

Recentul documentar despre OZN-uri, „The Age of Disclosure” („Epoca dezvaluirii”), lansat pe...

Paranormal

Din nou despre mumiile din Nazca

30 martie 2026

În octombrie si noiembrie 2025, dr. K. H. Fung a dat publicitatii...

Paranormal

Stiri OZN din Austria si Rusia

23 martie 2026

Între 6 si 8 octombrie 2025, la Academia Nationala de Aparare din...

Paranormal

Alte urmari ale dezvaluirii

16 martie 2026

Saptamâna trecuta, am prezentat pe aceasta pagina o parte dintre concluziile unui...

Urmatorul Articol

Castelul magiei pagâne

Ne luam gândul de la extraterestri?

Tema: "FARA CUVINTE"

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

16 aprilie 1241 – Batalia de la Megiddo

20 aprilie 2026

Desfasurata în secolul al XV-lea î.Hr., batalia de la Megiddo, reprezinta unul...

Citeste mai departe
Blitz

Cele mai bune filme despre vacante

20 aprilie 2026

Vacantele ne ofera sansa de a evada din rutina zilnica si de...

Citeste mai departe
Blitz

Simbol si lumina

20 aprilie 2026

Câteva zeci de icoane si obiecte de cult ce ilustreaza semnificatiile teologice...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

De ce mâncam noaptea?

20 aprilie 2026

Fie ca recunosc sau nu, tot mai numeroase persoane au probleme legate...

Citeste mai departe
Femina Club

Machiaj special

20 aprilie 2026

Cu deosebita meticulozitate trebuie sa va machiati atunci când purtati ochelari de...

Citeste mai departe
Femina Club

Chec aperitiv

20 aprilie 2026

4 oua, 2 linguri smântâna, 3 linguri ulei, o lingurita praf de...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.