• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 31 iulie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 31 iulie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Fenomene la limita credibilului

Fenomene la limita credibilului

10 ianuarie 2000
in Se petrec intre cer si pamant
A A

    
     O întâmplare cu totul iesita din comun a avut loc într-un sat din Maramures. Pentru a intra în tema, voi descrie ambianta, contextul, conditiile în care s-a produs evenimentul paranormal.
    
     O întâmplare cu totul iesita din comun a avut loc într-un sat din Maramures. Pentru a intra în tema, voi descrie ambianta, contextul, conditiile în care s-a produs evenimentul paranormal…    
     O familie. Sot, sotie, copii. Sotul alcoolic se îmbolnaveste de ciroza si moare – întâmplarea a avut loc cu câteva luni în urma. Înainte de a se stinge, sotia presimtindu-i sfârsitul, îi cere o seama de acte, în ideea ca în viitor va avea nevoie de o pensie de urmas. Un calcul simplu facut cu raceala necesara, având în vedere ca exista si copiii, iar femeia urma sa ramâna fara nici o sursa de bani dupa disparitia sotului ei.     
     Sotul moare. Conform traditiei crestine, sotia face un parastas, la sase saptamâni. Sosesc rudele apropiate. Vaduva are mai multe surori si vor veni si ele, cum era firesc sa fie. Una din surorile care a participat la parastasul de sase saptamâni îmi scrie urmatoarele: „Am dormit în noaptea de dupa parastas la sora noastra vaduva. Eram mai multe si am stat într-o singura camera, ca sa vorbim. Ceea ce am si facut pâna la miezul noptii. O consolam toate pe sora noastra. Actele de care ea avea nevoie se aflau pe masa, în camera, le controlasem atente. Sora noastra vaduva urma sa umble pe la autoritati sa-si obtina drepturile conform legii.    
     Va mai dau un amanunt necesar. Pe masa se aflau, în afara de acte, niste pahare în care fusese lichior, un vas mare cu placinte, niste ziare. Lichiorul era din zmeura. Dupa îndelungi discutii, ne-am culcat facându-ne loc în aceeasi camera toate câte eram acolo. Nu puteam adormi si atunci, cu lumina stinsa, am continuat conversatiile. Dar n-am apucat sa dormim. Dupa miezul noptii, cum vorbeam noi, am început sa simtim un miros puternic de tuica tare – aceasta era bautura care îi curmase viata sotului surorii noastre. Nu era mirosul de lichior de zmeura, din care bauseram noi, ci numai de tuica, de parca am fi fost aruncate, toate, într-o camera unde s-ar fi fiert tuica. Pur si simplu mirosul se întetea din minut în minut, încât nu l-am mai putut suporta, ne sufocam, si atunci am deschis ferestrele. Dar nici asa mirosul de tuica nu s-a stins. Persista, se amplifica… Nu mai stiam ce sa facem. Am aprins lumina. Cautam toate sursa. De unde poate sa izvorasca continuu acel miros? Ne sufoca tuica tare. Revoltate, am decis sa ne culcam. Dupa ce am stins lumina si ne-am întins în locurile noastre, toate am auzit trântindu-se usa de la veranda – o usa care era încuiata cu cheia! Ne-am speriat. Dar eram mai multe si ne-am spus ca ne vom putea apara daca a intrat un hot. Nu intrase nimeni. Dar simteam, totusi, prezenta cuiva în odaie. Nu-l vedeam, îl auzeam umblând prin camera. Dintr-o data, am auzit un fosnet în dreptul mesei si imediat cineva a început sa verse tuica tare pe toate actele si peste toate cele care se aflau pe masa. O mâna nevazuta adusese tuica si o varsase pe masa compromitând de fapt documentele oficiale de care sora noastra vaduva avea mare nevoie”!    
     Corespondenta relateaza ca dupa isprava cu varsarea unei bauturi tari care de fapt nu existase în casa, s-a auzit clar usa de la veranda trântita cu putere, cu dispret. Când au controlat acea usa, nu se întâmplase nimic acolo, cheia se afla în usa.    
     Surorile au controlat actele. Toate erau compromise, iar lichiorul era intact, în sticla. Masa mirosea a tuica tare. Aerul camerei era îmbâcsit de acelasi miros. A doua zi, vaduva a fotografiat actele, în ideea de a le arata la autoritati. A pus fotografiile într-un plic, l-a lipit. A întârziat expedierea plicului. Când s-a decis sa-l duca undeva, a constatat ca toate fotografiile disparusera, desi nu avea cine sa umble în plic.    
     Acest eveniment paranormal, care are mai multi martori, poate fi explicat într-un singur cadru: acela al aparitiei unui spirit, aparitie urmata de evenimentele descrise mai sus.    
     

ShareTweet
Articolul precedent

     Antonio Zichichi spune:      „Suntem toti ca

Urmatorul Articol

ET pe Reteaua Retelelor

Articole Similare

Paranormal

Scena OZN a Uniunii Europene

27 iulie 2026

Ziua europeana a fenomenelor anomale neidentificate (UAP/OZN) este un eveniment de constientizare...

Paranormal

Pentru o infrastructura europeana OZN

20 iulie 2026

20 martie a fost denumita „Ziua Europeana a UAP-urilor” pentru a marca...

Paranormal

Opiniile unui astrofizician

13 iulie 2026

În mai 2026, Departamentul de Razboi al SUA a publicat doua loturi...

Paranormal

A doua transa desecretizata

6 iulie 2026

Asa cum am mai scris, Donald Trump a emis o directiva prin...

Paranormal

Comentând recentele desecretizari

30 iunie 2026

Asa cum scriam saptamâna trecuta, pe 8 mai 2026, prin Sistemul prezidential...

Paranormal

Documente OZN desecretizate

22 iunie 2026

Presedintele Donald Trump anuntase de mai multe ori ca doreste ca Pentagonul...

Urmatorul Articol

Aluat fraged cu brânza de vaci

Tort de ciuperci

Chifle umplute

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

23 iulie 1968 – Deturnarea unui avion al companiei El Al

27 iulie 2026

23 iulie 1968 a ramas în istoria aviatiei drept ziua în care...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Cele mai bune filme despre conspiratii

27 iulie 2026

Vederea unui om imobilizat pe o masa clinica, în timp ce creaturi...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Magia cristalelor

27 iulie 2026

Florile de mina extrase de-a lungul a peste 50 de ani din...

Citeste mai departeDetails
Consultatii fara plata

Eficacitatea „ceasurilor inteligente”

27 iulie 2026

Ceasurile inteligente au devenit instrumente comune pentru monitorizarea sanatatii, care colecteaza date...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Inamicii tenului

27 iulie 2026

Vara, cu mult Soare, paradoxal, poate genera multor persoane un inconvenient estetic,...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Placinte cu urda

27 iulie 2026

100 g unt, 100 g faina, 100 g urda, putina sare. Umplutura:...

Citeste mai departeDetails
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.