Intâlniri in Africa de Sud
Albii din Africa de Sud, desi au organizatii pentru studiul fenomenului OZN, nu au explorat, în acest sens, traditiile bastinasilor, pe care le dispretuiesc.
In bursa africana.
Intâlniri in Africa de Sud
Albii din Africa de Sud, desi au organizatii pentru studiul fenomenului OZN, nu au explorat, în acest sens, traditiile bastinasilor, pe care le dispretuiesc.
In bursa africana…
Vusumazulu Credo Mutwa este un sangoma – vraci de nivel superior, foarte cunoscut, din populatia zulu. El i-a povestit în 1994, la Johannesburg, profesorului Mack ca în 1958, când avea 37 de ani, cautând ierburi de leac într-o zona acoperita cu tufisuri, a fost învaluit dintr-o data de o ceata albastruie; în jur totul a amutit, dupa care s-a vazut într-o încapere cu peretii metalici, curbati, întins, gol si paralizat, pe o masa, înconjurat de cel putin sase creaturi semanând cu papusile, descrierea corespunzând cu cea a omuletilor cenusii, raportati de alte victime ale unor rapiri OZN. Se simtea un miros oribil „electric, amestecat cu chimicale”. A fost supus apoi la experiente umilitoare, inclusiv de natura sexuala, similare celor din alte rapoarte privind rapiri. Când i s-a dat drumul si a gasit drumul spre casa, a aflat ca lipsise trei zile.
…si alte întâlniri
Cu câtiva ani înainte de aceasta întâmplare, Mutwa fusese chemat într-un sat din Botswana, unde „cazuse o stea”. Aici, el si ceilalti localnici au vazut un obiect rotund, luminos, de marimea unui camion, plutind în aer, iar pe sol sareau si alergau doi omuleti; acestia s-au urcat apoi în „nava” care s-a ridicat si a disparut. Detaliile coincideau cu cele dintr-un incident ulterior, petrecut în 16 septembrie 1994, când saizeci de elevi, între noua si doisprezece ani, ai unei scoli elementare de lânga Harare (Zimbabwe), aflati în recreatie, au vazut un OZN mai mare si câteva mai mici, din care au iesit una sau mai multe „fiinte stranii” în curtea scolii. Au alertat profesorii, dar pâna acestia au iesit, creaturile disparusera. Interogati dupa incident, separat si repetat, inclusiv de prof. Mack, copiii au dat relatari si desene concordante. Ei au mai spus ca ulterior incidentului au avut spaime persistente si vise agitate.
Mutwa mai spunea ca s-a întâlnit cu astfel de creaturi si când era elev, învatând de la ele lucruri cu care îsi uimea profesorii. El a fost ulterior, de mai multe ori, victima ciocnirilor rasiale, fiind înjunghiat, linsat, chiar declarat mort. De fiecare data era vizitat de aceste creaturi, a caror interventie l-a ajutat sa se întremeze miraculos de repede.
„Fiintele venite din stele” sunt aici în firea lucrurilor
În cultura în care a crescut Mutwa, existenta acestor „fiinte venite din stele pentru a ne transmite cunostinte”, fiinte pe care bastinasii le numesc mantindane, este tot atât de reala ca pietrele, animalele sau copacii din jurul lor. Sa fie oare un alt sens, mai larg, al conceptului de „realitate”? se întreba Mack. Traditia africana considera ca mantindane pot avea si un rol negativ, iscând zâzanii, superstitii si chiar boli. Mutwa spunea uneori despre acestia ca sunt „paraziti din alte dimensiuni”, care se poarta uneori cu noi cum ne purtam noi cu fiintele care ne sunt inferioare.
Mutwa a învatat ca „o inteligenta superioara”, care „acopera mai multe galaxii”, a creat viata pe Pamânt. Aceasta inteligenta a trimis în Africa „peste opt tipuri de entitati”, care sa învete oamenii ce sa faca si ce sa nu faca. Cele mai importante sunt „maimutele cosmice” numite mantindane, dar exista si alte tipuri, inclusiv indivizi înalti si pletosi. Vizitatorii i-au spus lui Mutwa ca Pamântul este o „cresa”, o „lume-mama” în care noi specii „se pot maturiza si atinge perfectiunea”. „Dupa cultura si religia africana sunt douazeci si patru de lumi-mama în ceruri, iar Pamântul nostru este a douazeci si cincea… O lume-mama este o planeta special facuta cu scopul de a da nastere vietii”. Aceste lumi-mama sunt foarte rare în Univers. Lumea noastra pamânteana, pe care acum omenirea e pe cale s-o distruga, a fost ocrotita din vechime de toate aceste entitati, care acum se întreaba ce sa faca cu noi…
Pentagonul are un site web pentru OZN-uri
În timpul audierilor din 26 iulie 2023, din Congresul SUA, despre transparenta...
Comentarii