• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 9 decembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 9 decembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Calatori pe drumurile mortii

Calatori pe drumurile mortii

29 mai 2015
in Glob
A A

Prima dintre cele mai periculoase cai rutiere din lume chiar asa se numeste: The Death Road („Drumul Mortii”), el facând cumva intrarea într-o zona gri a existentei umane. Pentru ca, e adevarat, vorbim despre trasee extrem de grele, cele mai multe croite la înaltimi ametitoare, pe buzele unor prapastii fara fund, însa, pe de alta parte, trebuie spus ca acestea au o valoare cu atât mai mare, cu cât faciliteaza comunicatia între zone altfel rupte, practic, una de cealalta.Oricum, dincolo de cantitatea uriasa de adrenalina pe care parcurgerea acestor drumuri o genereaza, ai nevoie nu doar de curaj, ci si de o anume doza de inconstienta pentru a te aventura în asemenea locuri doar de dragul aventurii.

 Drumul-tunel Guoliang (China). Este suficient sa privesti doar câteva imagini ca sa-ti dai seama de ce acest drum a fost desemnat unul dintre cele mai periculoase din lume. Practic, este vorba despre un tunel sapat în stânca, lung de 1.200 metri. Tunelul are 5 metri înaltime si 4 metri latime si are o vizibilitate foarte redusa.

 Drumul Mortii, spuneam, cel mai periculos din lume, are doar 69 de kilometri si leaga capitala Boliviei, La Paz (situata la peste 3.500 de metri altitudine) de orasul Coroico din regiunea Yungas. Pe multe portiuni el are o singura banda de mers cu latimea de numai 3,5 metri. De remarcat ca nu exista nicaieri acel minimum de protectie prin parapet de prapastia ce însoteste, la zeci de metri mai jos, soseaua suspendata pe umarul abrupt al muntelui. Nu e deloc de mirare deci ca pe aceasta „artera rutiera” îsi pierd viata, anual, circa 200-300 de oameni.

 Nanga Parbat (Pakistan) este de fapt denumirea unei trecatori situate în muntele cu acelasi nume – al noualea cel mai înalt vârf din lume, cu înaltimea de 8.125 metri. Soseaua ce strabate trecatoarea nu are nici ea decât o singura banda si îi lipsesc barierele de protectie.

 Autostrada James Dalton (Alaska, SUA) este un drum comercial, acoperit cu pietris, care traverseaza tundra. Daca vrei sa-l parcurgi, trebuie sa ai mai mult decât o roata de rezerva si câteva parbrize. De altfel, companiile care închiriaza masini le interzic clientilor sa le conduca pe acest traseu deopotriva de dificil vara si iarna.

 Drumul siberian spre Yakutsk (Rusia) nu e situat în munte, dar constituie un cosmar de nedescris pentru soferii nevoiti sa-l parcurga. El face legatura între Moscova si Yakutsk, însa numai partea siberiana se prezinta infernal. Iarna, care în aceasta regiune dureaza si 10 luni, drumul este accesibil, dar când zapezile se topesc poti ramâne blocat pâna la urmatorul înghet, din cauza fluviilor de noroi imposibil de depasit.

ADRIAN-NICOLAE POPESCU

ShareTweet
Articolul precedent

Panteonul din Roma

Urmatorul Articol

Masti cu fructe

Articole Similare

Glob

Fluierul „politistului” antic

8 decembrie 2025

Un fluier vechi de 3.300 de ani, sculptat dintr-un os de deget...

Glob

Astronautii chinezi gatesc în spatiu

3 decembrie 2025

Cuptorul cu aer cald livrat la bordul statiei spatiale chineze de capsula...

Glob

Artizani de cochilii

23 noiembrie 2025

Oamenii de stiinta au descoperit la Charente-Maritime, în sud-vestul Frantei, cel mai...

Glob

Marele Muzeu Egiptean

18 noiembrie 2025

Muzeul, care a fost inaugurat oficial la Cairo, prezinta cele mai emblematice...

Glob

Degradare în leaganul civilizatiei

11 noiembrie 2025

Autoritatile din Irak trag un semnal de alarma în ceea ce priveste...

Glob

Disparuti în plina glorie

11 noiembrie 2025

Unii dintre ultimii dinozauri din lume erau sanatosi si prosperau pâna în...

Urmatorul Articol

Masti cu fructe

Pulpa de curcan umpluta cu mere si morcovi

Conexiunea OZN – constiinta

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

4 decembrie 1872 – Descoperirea „corabiei-fantoma” Mary Celeste

8 decembrie 2025

Pe 4 decembrie 1872, oceanul Atlantic a oferit lumii una dintre cele...

Citeste mai departe
Blitz

Pelicule despre armatele care au dominat Antichitatea

8 decembrie 2025

Civilizatia romana a exercitat dintotdeauna o fascinatie aparte asupra lumii moderne. Ordinea...

Citeste mai departe
Blitz

Descoperiri de exceptie la Dobrovat

8 decembrie 2025

În spatiile Muzeului de Istorie a Moldovei va fi deschisa publicului, la...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Autofagia si postul intermitent

8 decembrie 2025

Ideea de post alimentar s-a imprimat în mentalul colectiv ca o practica...

Citeste mai departe
Femina Club

Greseli de evitat

8 decembrie 2025

Acneea, problema medicala frecventa, care afecteaza una din zece persoane din lume,...

Citeste mai departe
Femina Club

Pui caramelizat

8 decembrie 2025

1 pui grill dezosat, 50 ml ulei de masline, 3 linguri miere,...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.