• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
miercuri, 16 iulie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
miercuri, 16 iulie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Amprente ale spiritualitatii noastre      Biserica Domneasca Curtea de Arge

Amprente ale spiritualitatii noastre      Biserica Domneasca Curtea de Arge

21 septembrie 1999
in Amprente ale spiritualitatii
A A

    Ctitorie a lui Basarab I, Biserica Domneasca a fost construita în Curtea de Arges pe locul fostei Capele Voievodale, urmând sa raspunda cerintelor noii capitale a tarii. Basarab I moare însa în 1352, înainte de terminarea lucrarilor, fiind înmormântat la Câmpulung.
    Ctitorie a lui Basarab I, Biserica Domneasca a fost construita în Curtea de Arges pe locul fostei Capele Voievodale, urmând sa raspunda cerintelor noii capitale a tarii. Basarab I moare însa în 1352, înainte de terminarea lucrarilor, fiind înmormântat la Câmpulung. Fiul sau, Nicolae Alexandru, este înmormântat, de asemenea, la Câmpulung, în 1364, constructia Bisericii Domnesti nefiind înca terminata. Vladislav, fiul acestuia din urma, urgenteaza lucrarile care înca nu sunt încheiate decât în timpul domniei lui Radu Voda. Dupa mutarea Capitalei din Curtea de Arges, Curtea domneasca este lasata în parasire, ca si biserica. În 1750 ea este însa reparata si întarita. Tot acum se fac unele modificari si adaugiri iar pictura originala este înlocuita cu una noua. În 1788, însa, un incendiu puternic distruge biserica, facând necesare acum noi reparatii. Acestea sunt efectuate în anul 1827, când i se adauga doua turle si se largesc ferestrele. Zugravul Pantelimon realizeaza o noua pictura, dar în 1920 aceasta este curatata cu prilejul restaurarii facute sub egida Comisiei Monumentelor Istorice. Dupa serioase consolidari ale constructiei, pictura initiala este scoasa la suprafata, înlaturându-se toate straturile superioare. Biserica reflecta caracteristicile generale ale arhitecturii religioase bizantine. Este conceputa dupa un plan dreptunghiular, împartita în interior în trei sectiuni: naos, pronaos, altar. Naosul are o forma patrata cu patru stâlpi în mijloc, marcând un alt patrat. Sectiunile orizontale ale boltilor sprijinite de stâlpi schiteaza forma unei cruci cu brate egale, aceasta compozitie fiind cunoscuta sub numele de „cruce greceasca înscrisa”. Exteriorul este realizat din straturi de piatra alternând cu caramida aparenta, fara ornamentatii, cu exceptia ancadramentelor din piatra sculptata adaugate la ferestre în secolul al XVIII-lea. Biserica Domneasca este deosebit de valoroasa ca monument arhitectonic dar mai ales prin pictura sa, datând din a doua jumatate a secolului al XIV-lea. Printre cele mai semnificative scene de aici poate fi amintita cea intitulata „Regii magi înaintea lui Irod”, de o formidabila forta artistica. În biserica s-a pastrat integral mormântul lui Radu Voda în care s-au gasit numeroase elemente ale costumului domnesc. Tot aici au fost înmormântati dupa cât se pare – Vlaicu Voda si Dan I. O piesa de mare valoare este un pomelnic al domnitorilor, începând cu Basarab I.

ShareTweet
Articolul precedent

Salata de fructe

Urmatorul Articol

Budinca cu fructe

Articole Similare

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Dejani

14 iulie 2025

Aflata în judetul Brasov, comuna Recea, satul Dejani, manastirea cu acelasi nume...

Amprente ale spiritualitatii

Biserica Domneasca din Pitesti

30 iunie 2025

Reper al orasului si monument istoric, Biserica Domneasca din Pitesti este închinata...

Amprente ale spiritualitatii

Biserica „Sfântul Mina” – Vergu

16 iunie 2025

Emblematica pentru viata spirituala a Capitalei, Biserica „Sfântul Mina” – Vergu din...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Surpatele

26 mai 2025

Aflata în judetul Vâlcea, comuna Frâncesti, satul Surpatele, manastirea cu acelasi nume,...

Amprente ale spiritualitatii

Catedrala Sfântul Spiridon Nou

5 mai 2025

Aflata pe Calea Serban Voda din Bucuresti, Biserica Sfântul Spiridon Nou –...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Brebu – Caras Severin

16 aprilie 2025

Manastirea Brebu, din satul cu acelasi nume din judetul Caras-Severin, este un...

Urmatorul Articol

Budinca cu fructe

Prajitura cu stafide

Placintele cu varza

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

10 iulie 138 d.Hr. – A murit împaratul roman Hadrian

14 iulie 2025

Pe 10 iulie 138 d.Hr., la vârsta de 62 de ani, împaratul...

Citeste mai departe
Blitz

Pedro Pascal – gloria nu vine niciodata prea târziu

14 iulie 2025

Pedro Pascal este astazi una dintre cele mai iubite si respectate figuri...

Citeste mai departe
Blitz

Povestea Trovantilor

14 iulie 2025

Formarea Trovantilor de la Ulmet si Ciupercile de la Odaile pot fi...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Cancerul de tiroida si sarea iodata

14 iulie 2025

Proprietatile si efectele folosirii unor preparate si produse nu se limiteaza niciodata...

Citeste mai departe
Femina Club

Riscurile ultravioletelor

14 iulie 2025

Agresivitatea si nocivitatea razelor ultraviolete impun prudenta din partea dumneavoastra. Se stie...

Citeste mai departe
Femina Club

Piept de pui în sos

14 iulie 2025

1 piept de pui mare, 5 ml ulei de masline, 3 catei...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.