• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 12 februarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 12 februarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Roboguard „gorila” mileniului trei!

Roboguard „gorila” mileniului trei!

26 ianuarie 2000
in Stiinta
A A

           Roboguard este un nume cu care, vrem – nu vrem, se pare ca va trebui sa ne obisnuim în anii care vin. Consecinta logica a formidabilului tandem pe care stiinta si tehnologia l-au realizat în secolul 20, noul bodyguard al mileniului care începe va lua linia de ochire cu un laser si va trage doar.

           Roboguard este un nume cu care, vrem – nu vrem, se pare ca va trebui sa ne obisnuim în anii care vin. Consecinta logica a formidabilului tandem pe care stiinta si tehnologia l-au realizat în secolul 20, noul bodyguard al mileniului care începe va lua linia de ochire cu un laser si va trage doar… ducându-si mâna la buzunar. Cel putin asa pare a arata prototipul pus la punct în… Thailanda, mai precis la King Mongkut’s Institute of Technology din Bangkok. Robotul are o pusca si o videocamera cu telecomanda, care permite controlul asupra functionarii sale. Noua realizare a fost prezentata de catre creatorul sau, Pitikhate Sooraksa, într-un interviu acordat revistei americane „New Scientist”, cu specificarea ca el poate „lucra” în doua moduri:
          
          Manual sau automat
          
           În primul caz, Roboguard poate fi controlat – si deci comandat – folosind tastatura unui calculator. Ca atare, poate fi comandat prin Internet de oriunde s-ar afla „stapânul” sau! Poate trage la întâmplare? Nu, spun proiectantii sai, pentru ca este nevoie pentru aceasta de introducerea unei parole, a unui cod. Dar aceasta se întâmpla doar în cazul comenzii manuale. Daca este progrmat „pe automat”, atunci nimeni nu-l poate opri sa traga atunci când el considera ca trebuie sa o faca! Este suficient ca senzorii sai infrarosii sa-i semnaleze „ceva” dubios, si el trage.
           Si daca va ucide un om? Iata o posibilitate care nu poate fi înlaturata. Fiind în joc viata umana, precizia constructiei si functionarii sale trebuie sa fie desavârsita. Ca sa nu mai vorbim de consecintele potential fatale ale unor întârzieri ale conexiunilor pe Internet. Va fi suficient ca programarea sa sa-i permita sa traga daca ordinul de anulare nu vine în urmatoarele 5-6 minute, de exemplu, si Roboguard va ucide, ramânând de altfel „perfect satisfacut” ca… si-a îndeplinit misiunea.
          
          Emotia S.F.
          
           Ce sa mai vorbim de puternica emotie generata, printre oamenii obisnuiti, de imensa cantitate de literatura S.F., unde exista întreaga plaja a posibilitatilor, de la revolta robotilor imaginata de Karel Capek înca din anii 1920, pâna la protectoarele si linistitoarele legi ale robotilor imaginate de Isaac Asimov, legi menite sa interzica pur si simplu unui robot sa faca rau vreunei fiinte umane. Deocamdata Roboguard este doar în faza experimentala. Mai mult, versiunea în care l-a realizat Sooraksa este una statica: Roboguard înca nu se misca.
           Ce se va întâmpla însa când se va mari presiunea armatei si cea a companiilor private de paza? Se vor abtine oare oamenii sa fie paziti de un gardian confectionat din metal? Si vor scapa de teroarea gândului ca poate cineva, undeva departe, îi va cere lui Roboguard sa ucida?
          

ShareTweet
Articolul precedent

Cesaria Evora, cea sosita din Roma creola

Urmatorul Articol

O noua izgonire din Rai?

Articole Similare

Spectacolul cunoasterii

Marea Piramida de la Gizeh a fost construita cu scripeti?

9 februarie 2026

Vreme de milenii, aceasta piramida a fascinat si a framântat mintile cercetatorilor....

Spectacolul cunoasterii

Dovezi de gândire matematica pe vase ceramice stravechi

2 februarie 2026

Cu mult înainte de aparitia numerelor scrise, a tabelelor matematice sau a...

Spectacolul cunoasterii

O provocare uriasa, microrobotii

26 ianuarie 2026

Cercetatorii au dezvoltat roboti microscopici, alimentati cu lumina, care pot gândi, înota...

Spectacolul cunoasterii

Incalzirea globala poate declansa o noua era glaciara

19 ianuarie 2026

Un studiu publicat de cercetatori de la Universitatea California – Riverside sugereaza...

Spectacolul cunoasterii

Oaza vibranta

13 ianuarie 2026

Oamenii de stiinta chinezi care s-au scufundat la adâncimi uluitoare în doua...

Spectacolul cunoasterii

Un an al premierelor

28 decembrie 2025

Anul 2025 a adus o serie de evenimente fara precedent, iar momentele...

Urmatorul Articol

Informatie „ascunsa" în interiorul moleculei ADN

Viziuni asupra mileniului trei      Cum va arata lumea peste 500 de ani?

Evenimente din „moartea aparenta"

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

5 februarie 1869 – A fost descoperita cea mai mare pepita

9 februarie 2026

Pe 5 februarie 1869, în plina „Goana dupa Aur” din Victoria (Australia),...

Citeste mai departe
Blitz

Actori de comedie care au stralucit în filme de razboi

9 februarie 2026

Hollywood-ul tinde sa eticheteze actorii comici într-un singur rol: cel de tipi...

Citeste mai departe
Blitz

Tablouri „animate”

9 februarie 2026

Cel mai vechi muzeu din România, Muzeul National Brukenthal de la Sibiu,...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Igiena gurii înseamna sanatate!

9 februarie 2026

Oamenii de stiinta afirma despre microbiomul oral – care gazduieste sute de...

Citeste mai departe
Femina Club

Noul coc

9 februarie 2026

Aspectul coafurii nu ne este indiferent, stiut fiind ca aceasta ne ajuta...

Citeste mai departe
Femina Club

Tocanita de praz cu aripioare

9 februarie 2026

800 g aripioare de pui, 400 g rosii în suc propriu, 3...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.