• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 19 august 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 19 august 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Explorarea OZN prin extracorporalitate

Explorarea OZN prin extracorporalitate

25 aprilie 2002
in Se petrec intre cer si pamant
A A

          Am mai mentionat în revista Magazin cercetarile americane, privind extracorporalitatea, efectuate de Robert A. Monroe, Charles Tart, Harold E.

          Am mai mentionat în revista Magazin cercetarile americane, privind extracorporalitatea, efectuate de Robert A. Monroe, Charles Tart, Harold E. Puthoff, Russell Targ etc. Gratie lor, în anii saptezeci, prin proiectul SCANATE, s-a pus la punct o „tehnologie a clarviziunii”, prin care o persoana oarecare poate capata, dupa un antrenament corespunzator, de circa doi ani, si cu ajutorul unor instalatii tehnice anume concepute, capacitatea de a se „dedubla”, dublura sa „astrala” având capacitatea de a se transpune într-un punct ales de pe glob (si nu numai…), fiind în stare sa vada si sa descrie apoi în detaliu locuri, instalatii, încaperi, documente secrete. Tehnica a fost numita Scientific Remote Viewing (SRV).
          Tehnicile dezvoltate astfel (a caror acuratete nu e perfecta, dar poate fi crescuta prin numarul de clarvazatori lucrând în paralel) au fost folosite, în anii care au urmat, în scopuri militare, mai ales pentru depistarea submarinelor atomice, a rampelor de lansare a rachetelor în razboiul din Golf etc. În 1995, poate si de teama unui scandal vizând utilizarea banilor publici pentru a putea spiona pe oricine, proiectele militare au fost sistate. Cercetarile continua acum prin The Farsight Institute din Atlanta (Georgia).
          Clarvazatorii spun ca ei se deplaseaza în „corp astral” la locul cercetat. Unii dintre ei, ca Mel Riley, Ray Bordon, Courtney Brown si altii si-au propus sa viziteze astfel OZN-uri, descriind, independent, dar într-un mod foarte asemanator, cele vazute. Ocupantii OZN-urilor îi vedeau si au fost dispusi sa le raspunda la întrebari, confirmând ca se afla de mult aici, dar nu vor intra în contact cu noi „pâna nu ne maturizam”. Au confirmat, de asemenea, rapirile de oameni, experimentele genetice etc.
          Asociatia Americana a Clarvazatorilor (remote viewers), a lansat în 1996, chiar un studiu, cât de cât stiintific, folosind în acest sens metoda „dublu orb”. Sapte clarvazatori, identificati doar printr-un cod numeric, au primit spre cercetare, în sedinte succesive, un numar de probleme-obiectiv. O parte dintre obiective au vizat OZN-uri. Mediumii nu cunosteau dinainte care va fi obiectivul studiului în respectiva sedinta; totusi, când s-a lansat, simultan, tema legata de OZN-uri, cinci din sapte si-au dat seama imediat ca cerceteaza fiinte nepamântene si navele lor. Toti sapte au identificat navele drept obiecte fizice care zboara. Unii au adaugat „lumini stralucitoare”, „vehicule”, „zbor saltat” etc., caracteristice rapoartelor despre OZN-uri. Una dintre întrebarile „oarbe” a fost: „cine sunt cei ce viziteaza în mod curent Pamântul?”. Clarvazatorii au descris mai multe rase, atât cele raportate si în relatarile martorilor unor întâlniri apropiate, cât si un soi de albinosi. Ei traiesc într-un spatiu multidimensional, din care se pot „materializa” printre pamânteni când si unde vor. Ar exista si fiinte spirituale sau energetice, care pastreaza, în aparitiile lor, o parte din înfatisarea lor fizica.
          O alta întrebare a vizat obiectivele vizitatorilor. Un raspuns a fost ca acestia ne ocrotesc, Pamântul fiind o planeta „cu grad ridicat de risc”. Ar exista si vizitatori care nu au tocmai gânduri bune. La întrebarea daca fenomenul OZN are vreo tangenta cu domeniile religioase, spirituale sau metafizice, s-a aflat ca vizitatorii au în vedere un Dumnezeu impersonal, ca un câmp de forta, sau ca o informatie generatoare a Creatiei si o aparatoare a vietii. Exista însa si un „Acela”, catre care se înalta rugaciunile. Uneori acesta parea însa a fi totalitatea fiintelor inteligente din Univers.
          

ShareTweet
Articolul precedent

Prajituri pentru vin

Urmatorul Articol

Ciorba din maruntaie de miel

Articole Similare

Paranormal

Sa ascultam martorii

18 august 2025

Jacques Vallée a fost o figura centrala în cercetarea si dezbaterea despre...

Paranormal

Problema religioasa

11 august 2025

Jurnalistul cultural newyorkez Drew Zeiba a realizat în 2024 câteva interviuri interesante,...

Paranormal

Inteligenta artificiala în ufologie

11 august 2025

Ufologul britanic care semneaza cu pseudonimul Isaac Koi a realizat mai multe...

Paranormal

Interviu cu directorul AARO

10 august 2025

Reporterul din industria spatiala Leonard David a obtinut în aprilie, pentru revista...

Paranormal

OZN-urile si constiinta umana

10 august 2025

În numarul de saptamâna trecuta relatam despre denuntatorul UAP/OZN, Jake Barber, veteran...

Paranormal

Organizatia Skywatcher

14 iulie 2025

Un articol al jurnalistului Christopher Sharp de la Liberation Times dezvaluia în...

Urmatorul Articol

Ciorba din maruntaie de miel

Budinca de taietei

Fascinatia unei legende

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

14 august 1688 – S-a nascut „Regele Sergent”

18 august 2025

Frederic Wilhelm I a fost rege al Prusiei între 1713 si 1740...

Citeste mai departe
Blitz

„Cacealmaua”: 7 Oscaruri pentru o… escrocherie memorabila!

18 august 2025

În anul 1973, într-o perioada în care cinematografia americana era în plina...

Citeste mai departe
Blitz

România Agfacolor. 1940-1948

18 august 2025

Expozitia exterioara de fotografie „România Agfacolor. 1940-1948”, dedicata începuturilor fotografiei color în...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Ceaiul si inima

18 august 2025

Majoritatea consumatorilor de ceai au convingerea ca acesta le aduce doar beneficii,...

Citeste mai departe
Femina Club

Vitaminele tenului

18 august 2025

Este un adevar ce nu poate fi ignorat acela ca sunt foarte...

Citeste mai departe
Femina Club

Sufleu de mazare

18 august 2025

600 g mazare boabe, 150 unt, o lingura faina alba, o ceasca...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.