• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 30 iunie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 30 iunie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Biserica Domnita Balasa

Biserica Domnita Balasa

9 februarie 2026
in Amprente ale spiritualitatii, Terra X
A A

Aflata în centrul Capitalei, Biserica Domnita Balasa, cu hramul „Inaltarea Domnului”, este una dintre cele mai frumoase si mai impunatoare locasuri ortodoxe. Desi ascunsa de noile constructii din jur ea ramâne o marturie a ceea ce au fost Asezamintele Brâncovenesti.

Prima biserica a fost construita de Domnita Balasa, cea de a sasea fiica a lui Constantin Brâncoveanu alaturi de sotul ei marele ban Manolache Lambrino, în 1744, transformata în paraclis si darâmata în 1871. In 1750, Domnita Balasa ridica o noua biserica alaturi de prima ctitorie împreuna cu o scoala si un azil de batrâni. Aceasta se afla pe locul bisericii actuale, dar subrezita de cutremurul din 1838 este si ea demolata.

Intre 1838-1842 se construieste a treia biserica de Safta Brâncoveanu, fiica marelui ban Grigore Brâncoveanu, fondatoarea Spitalului Brâncovenesc. Din cauza terenului expus inundatiilor Dâmbovitei si aceasta se degradeaza repede si este demolata în 1881.

Biserica existenta a fost ridicata între 1881-1885, în timpul domniei regelui Carol I si al reginei Elisabeta. A fost înaltata în stil neobizantin dupa planurile arhitectilor Alexandru Orascu, Carol Benesch si Hartman, avizate de André Lecomte du Noüy. Numeroase obiecte decorative si de cult, au fost comandate la Paris, München si Viena.

Biserica are un plan în forma de cruce cu absida poligonala a Altarului. Absidele laterale sunt încadrate de patru scari deasupra carora se înalta patru turle octogonale. Turla mare a Pantocratorului se afla în centru, deasupra naosului. Pictura interioara a fost executata de pictorii vienezi Kott si Rihofdky în stil neorenascentist. Usile laterale, catapeteasma si mobilierul au fost realizate de Petre si Mihai Babic.

In pronaos sunt zugravite portretele ctitorilor: Banul Manolache Lambrino, Zoe Brâncoveanu, Constantin Brâncoveanu cu chivotul bisericii în mâna, Doamna Balasa si mama ei Marica Brâncoveanu si familia acestora pe peretele vestic.

Pe peretele sudic apar Patriarhul Justinian si Sfântul Calinic de la Cernica, iar pe cel nordic Mitropolitul Calinic Miclescu si Sfântul Dimitrie Basarabov. In doua nise laterale se afla mormintele Domnitei Balasa si al Domnitei Zoe Brâncoveanu, ambele împodobite de monumente remarcabile, primul semnat de sculptorul Ioan Georgescu si celalalt opera a sculptorului francez Jules Roulleau.

Exteriorul este decorat cu siruri paralele de marmura si caramida aparenta, iar pridvo-rul este sustinut de coloane în stil brâncovenesc.

Biserica detine moastele Sfântului Grigorie de Niva. In fata locasului se afla monumentul Domnitei Balasa, statuie realizata de Karl Storck în 1881.

Sfântul asezamânt a fost restaurat în câteva rânduri, cu deosebire dupa cutremurul din 1977. A fost resfintit în 1994 cu ocazia canonizarii Sfintilor Martiri Brâncoveni.

IRINA STOICA

ShareTweet
Articolul precedent

Tema: „PINGUINII”

Urmatorul Articol

O „fortareata” a artelor

Articole Similare

Terra X

Ultimul indian Yahi

30 iunie 2026

A vorbi despre „o epoca de piatra” în Statele Unite la începutul...

Terra X

Templul lui Buddha de Smarald

30 iunie 2026

Aflat în inima Thailandei, în capitala Bangkok, templul lui „Buddha de Smarald”...

Terra X

Pictorul Winston Churchill

22 iunie 2026

Figura politica, scriitor, dar si pictor! O latura mai putin cunoscuta a...

Amprente ale spiritualitatii

Manastirea Buluc

22 iunie 2026

Aflata în comuna Jaristea, satul Padureni, judetul Vrancea, Manastirea Buluc, cu obste...

Terra X

Speranta pentru manuscrise

15 iunie 2026

Simplii escroci sau o retea infractionala organizata care actioneaza în numele Rusiei?...

Terra X

Fântâna lui Neptun din Florenta

15 iunie 2026

Imaginea zeitatilor Greciei antice a strabatut veacurile care au urmat, iar în...

Urmatorul Articol

O „fortareata” a artelor

Un calugar a descoperit cometa Halley

Marea Piramida de la Gizeh a fost construita cu scripeti?

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

25 iunie 1950 – Razboiul din Coreea

30 iunie 2026

Pe 25 iunie 1950 izbucnea Razboiul din Coreea, unul dintre cele mai...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Barry Lyndon – frumusetea rece a unui film perfect

30 iunie 2026

Filmul, regizat de Stanley Kubrick si lansat în 1975, este una dintre...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Acasa la Brâncusi

30 iunie 2026

În perioada 24-28 iunie, la Hobita, se va desfasura un amplu complex...

Citeste mai departeDetails
Consultatii fara plata

Protectie împotriva gingivitei

30 iunie 2026

Aparitia gingivitei este semnalata cel mai frecvent de gingiile rosii, umflate si...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Moderatie în „relatia” cu Soarele

30 iunie 2026

Mai ales acum vara apreciem „generozitatea” Soarelui care ne confera mult doritul...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Placinta cu carne si sos de mustar

30 iunie 2026

O foaie de placinta, 2 cepe, 200 g carne de vita, 200...

Citeste mai departeDetails
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.