• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 14 iulie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 14 iulie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Arta cu termometru si masca

Arta cu termometru si masca

7 iulie 2020
in Blitz
A A

N-am crezut ca o sa ajung sa merg într-o expozitie de arta purtând pe fata o masca, dar nu asemenea faimoaselor masti prezente la Festivalul de la Venetia, ci anodinele masti chirurgicale, pentru a nu fi atacati de Covid19.

 Am trait s-o vedem si pe asta, cu ocazia deschiderii noului sezon expozitional organizat de Muzeul National de Arta Contemporana (MNAC).

 Pe 10 iunie 2020, la Palatul Parlamentului, MNAC „a extins experienta muzeala în fata muzeului, în aer liber, unde se pot respecta regulile de distantare. Doar primii 500 de oameni vor putea ajunge pâna în fata muzeului, unde o scena cu muzica live, doua baruri si patru ecrane cu vizualuri din noile expozitii vor umple timpul de asteptare pentru accesul în muzeu. Restul vizitatorilor vor putea intra pe masura ce alti oameni parasesc evenimentul”, dupa cum transmitea Agerpres preluând comunicatul institutiei muzeale.

 Si publicul iubitor de arta s-a supus si celorlalte norme impuse de autoritati, dupa cum mentiona si comunicatul Muzeului: Pe lânga masca obligatorie, purtata de vizitatori, „atât în aer liber, cât si pe toata durata vizitei în muzeu”, acestia au trebuit sa se supuna si „termometrizarii noncontact cât si triajului observational”, cei care nu au dorit sa se supuna acestui procedeu neavând acces la eveniment. Ca sa nu mai vorbim si despre „distantarea” de minimum 2 m fata de alte persoane. Cei care au venit la Palatul Parlamentului pe 10 iunie, admisi în interiorul muzeului „au fost îndrumati pe fluxuri de intrare si de iesire separate, atât la interior, cât si în aer liber, pentru a facilita mentinerea distantei fizice”. Arta în ordine si disciplina.

 Pe scena montata pe peluza de la intrarea în muzeu au avut loc „evenimentele performative”, adica spectacolele. Mai întâi s-a produs Bogman, aflam ca este „cel mai apreciat DJ de pe scena underground a Bucurestiului”, urmat de un „concert performativ FLUID – un queer act bucurestean” (queer act?, Nu m-am descurcat nici în limba engleza, de româna ce sa mai vorbim. O banuiala vaga ma duce cu gândul la un spectacol care promoveaza identitatea de gen? Si asa înteleg reticenta organizatorilor de a folosi un cuvânt adecvat în limba româna), nascut din colaborarea dintre Paul Dunca/Paula Dunker (performer, coregraf, dramaturg), Alex Bala (muzician).

 Spre seara, a avut loc concertul ORKID, „spectacolul de la MNAC fiind primul într-o formula noua”.

 Am retinut si numele unor expozitii care s-au regasit la MNAC Summer Opening 2020 (din nou aceeasi poticneala în fata limbii române, nefiind totusi vorba despre o expozitie organizata la New York!) si care vor putea fi admirate pâna spre sfârsitul lunii octombrie:

 Radu Comsa. Discutie reductionista în 4 culori, care îl are drept curator pe Calin Dan, deschisa pâna pe 25 octombrie; Petru Lucaci. Material-Scapes, curator Sandra Demetrescu, pâna pe 25 octombrie; Metamorfozele lui Julian. O retrospectiva – Laborator Iulian Mereuta, curator Calin Dan, pâna pe 25 octombrie; Filip Markie-wicz. Ultraplastik Rhapsody, curator Enrico Lunghi, pâna pe 27 septembrie; Go To MNAC (superb talmes-balmesul anglo-român!), curator Mihai Zgondoiu, în care sunt prezenti artistii Irina Mocanu, Titus Alexandru Antonescu, Alexandra-Cristiana Comanici, Ruxandra Pana, Maria Chelcioiu, Ioan Mihnea Gradinaru, Teodor Stefan, Eliza Berzescu, Catinca Radu, Oana Poschina, Calin Muresan, Loredana Ioana Ilie, Elena Sofia Bobei, Andrei-Cosmin Bala, Bogdan Cazacin-cu, Gabriela Schinderman (doua lucrari), Georgiana Dinu, Florin Enache, Sandra Balasoiu; Urban Steps, curator Mihai Zgondoiu, artisti: Erps, Sage, Irlo, Obie Platon, Kero, Ocu, Lost Optics, Recis, Pandele Pandele, Lucian Hrisav, Reg, Lux, Mser, HomeBoy, Neon, Duno, Lumin, Constantin Rusu/Skema, Mircea Popescu, Lucian Sandu Milea, pâna pe 2 august; Vazând istoria – 1947-2007, din Colectia MNAC.

 Deci, se poate si asa în… umbra pandemiei!

GEORGE CUSNARENCU

ShareTweet
Articolul precedent

“Cetatea filmului”, în lupta cu rasismul

Urmatorul Articol

Durerile de spate nu dispar singure

Articole Similare

Blitz

„Scary Movie”, filmul care a învatat o generatie sa râda de filmele horror

13 iulie 2026

Putine francize cinematografice au reusit sa surprinda spiritul unei epoci la fel...

Blitz

Povesti din vârful casei

13 iulie 2026

Muzeul Satului Banatean din Timisoara (str. Avram Imbroane, nr. 31) a vernisat...

Blitz

Roluri celebre, regrete uriase

6 iulie 2026

Publicul vede de multe ori doar gloria din spatele marilor roluri de...

Blitz

Monumentul domnitorului Barbu Stirbei

6 iulie 2026

Una dintre cele mai importante creatii monumentale din Râmnicu Vâlcea, statuia dedicata...

Blitz

Barry Lyndon – frumusetea rece a unui film perfect

30 iunie 2026

Filmul, regizat de Stanley Kubrick si lansat în 1975, este una dintre...

Blitz

Acasa la Brâncusi

30 iunie 2026

În perioada 24-28 iunie, la Hobita, se va desfasura un amplu complex...

Urmatorul Articol

Durerile de spate nu dispar singure

Omul-pasare din Siberia

Icoanele pe sticla din Sibiel

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

9 iulie 1850 – Moare presedintele SUA, Zachary Taylor

13 iulie 2026

Pe 9 iulie 1850, Statele Unite si-au pierdut în mod neasteptat presedintele....

Citeste mai departeDetails
Consultatii fara plata

Recunoasterea si tratarea eczemelor

13 iulie 2026

Eczema este o afectiune a pielii necontagioasa, însa destul de frecventa, caracterizata...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Fara celulita

13 iulie 2026

Multe femei sufera, la propriu, din cauza celulitei, motiv pentru care va...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Tocanita de ciuperci

13 iulie 2026

1 kg ciuperci, 2 cepe, 2 linguri ulei, o lingurita faina, sare,...

Citeste mai departeDetails
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 13-19 iulie 2026

13 iulie 2026

BERBEC 21.03-20.04: Atentia va este îndreptata catre viata personala si în special...

Citeste mai departeDetails
Istorii

Ultimul bastion al Bizantului

13 iulie 2026

Principatul Theodoro a fost un mic stat ortodox din Crimeea care avea...

Citeste mai departeDetails
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.