• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 7 august 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 7 august 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Perturbatorii endocrinieni – o amenintare omniprezenta

Perturbatorii endocrinieni – o amenintare omniprezenta

27 februarie 2017
in Consultatii fara plata
A A

Apa, alimentele, cosmeticele, medicamentele – toate acestea contin perturbatori endocrinieni, care sunt, prin urmare, prezenti pretutindeni în viata noastra cotidiana. Din nefericire, influenta lobby-urilor industriale înca este mult mai puternica decât a celor care invoca dreptul natural si legitim al omului la sanatate si viata.

Zonele sexuale si creierul, puternic afectate

 Totusi, nu exista controversa stiintifica asupra periculozitatii acestor reziduuri chimice. Industria tutunului este una dintre cele mai vehemente aparatoare ale utilizarii perturbatorilor endocrinieni, propagând îndoieli în rândul populatiei si subminând initiativele decidentilor de a lua masuri eficace împotriva lor.

 Oamenii de stiinta care au lansat semnalul de alarma remarca faptul ca aceste periculoase substante, prezente în special în substante ignifuge din mobila si din produse electronice, în agenti plastifianti, produse igienice si reziduuri de pesticide, apar si în alimentatia umana. Drept urmare, perturbatorii endocrinieni interfereaza cu sistemul nostru hormonal, fiind considerati responsabili pentru o parte din cancerele de sâni, testicule, ovare si prostata, pentru anumite tulburari de dezvoltare a creierului, pentru diabet, obezitate, necoborârea testiculelor la nastere, malformatii ale penisului si deteriorarea calitatii spermei.

 În încheierea unui apel semnat de mai multi cercetatori, acestia propun crearea sub auspiciile ONU a unui grup cu acelasi statut international si cu aceleasi prerogative ca GIEC (Grupul international de experti în evolutia climei). Un asemenea grup ar avea sarcina de a evalua informatiile stiintifice destinate responsabililor politici, cu scopul general de a pune stiinta la adapost de influenta intereselor private.

Alte otravuri „cotidiene”…

 Apa, alimente, medicamente, cosmetice si multe altele. Totusi, perturbatorii endocrinieni au fost depistati, mai nou, si în prezervative, dupa cum a relevat publicatia „Le Lanceur”. Pentru a ajunge la aceasta concluzie, redactia s-a interesat de un anume model (Classic Jeans) al celei mai vândute marci în Franta. Rezultatul – în respectivele prezervative au fost depistate mai multe substante toxice. Între acestea se afla cyclotrisiloxanul, care are un impact negativ asupra fertilitatii. De asemenea, s-au depistat dodecan, pentadecan si octadecan, substante toxice la inhalare.

 Descoperirea unui profesor de endocrinologie pediatrica indica faptul ca „aceste produse toxice sunt cu prioritate introduse în lubrifiant si deci foarte usor absorbite de mucoasele intime ale barbatului si femeii”. Aratam mai sus ca perturbatorii endocrinieni afecteaza sistemul hormonal si provoaca diverse maladii.

 Mai mult decât atât si chiar mai îngrijorator este faptul ca, în urma cu câteva luni s-a publicat raportul unei cercetari care arata ca pâna si cursurile de apa din metropole contin pesticide „suspectate ca sunt perturbatori endocrinieni”!

ADRIAN-NICOLAE POPESCU

ShareTweet
Articolul precedent

Legume ideale pentru persoane supraponderale

Urmatorul Articol

Razboinicii cu sânge neandertalian

Articole Similare

Consultatii fara plata

Steatoza hepatica grasa

3 august 2026

În marea majoritate a cazurilor de steatoza hepatica grasa exista convingerea ca...

Consultatii fara plata

Eficacitatea „ceasurilor inteligente”

27 iulie 2026

Ceasurile inteligente au devenit instrumente comune pentru monitorizarea sanatatii, care colecteaza date...

Consultatii fara plata

Durere brusca în ficat?

20 iulie 2026

Când se îmbolnaveste, ficatul nu se manifesta prin durere, dar el nu...

Consultatii fara plata

Recunoasterea si tratarea eczemelor

13 iulie 2026

Eczema este o afectiune a pielii necontagioasa, însa destul de frecventa, caracterizata...

Consultatii fara plata

Oul, aliment si medicament

6 iulie 2026

Unul dintre cele mai consumate alimente de când exista specia umana, oul...

Consultatii fara plata

Protectie împotriva gingivitei

30 iunie 2026

Aparitia gingivitei este semnalata cel mai frecvent de gingiile rosii, umflate si...

Urmatorul Articol

Razboinicii cu sânge neandertalian

Arta si... antiarta

Fortul Gwalior

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

30 iulie 1898 – Moartea lui Otto von Bismarck

3 august 2026

Pe 30 iulie 1898, la vârsta de 83 de ani, înceta din...

Citeste mai departeDetails
Blitz

„Odiseea”, între mit, realism si controverse

3 august 2026

Noul film al lui Christopher Nolan, „Odiseea”, este unul dintre cele mai...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Expozitie de Preistorie

3 august 2026

La peste o jumatate de secol de la organizarea expozitiei de baza...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Topul bauturilor care îngrasa

3 august 2026

Daca vreti sa slabiti sau sa va mentineti greutatea evitati bauturile care...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Pui umplut cu struguri si nuci

3 august 2026

1 pui, 300 g struguri albi, 150 g miez de nuca, 100...

Citeste mai departeDetails
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 3-9 august 2026

3 august 2026

BERBEC 21.03-20.04: Este o perioada prielnica pentru socializare si veti cauta o...

Citeste mai departeDetails
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.