Aluat: 400 g faina, 150 g unt, 1 ou, 3 linguri apa, 1/2 lingurita sare, putin zahar.
Umplutura: 500 g rosii, 100 g unt, 200 g telemea rasa, 300 g scrumbii sau heringi afumati, 100 ml vin, 3 linguri ulei, nucsoara rasa, sare, piper.
Se pregateste aluatul si se lasa la rece. Se curata rosiile de pielite, se toaca marunt si se pun la fiert cu untul si vinul pâna se obtine un sos bine scazut care se asezoneaza adaugând zaharul, sarea si nucsoara, dupa preferinta. Se pregateste o forma de pizza care se unge bine cu ulei. Din aluat se întinde o foaie care se pune pe fundul si marginile formei si se înteapa în câteva locuri cu furculita. Se toarna sosul de rosii si vinul, se asaza apoi feliile de scrumbii sau heringi (care în prealabil au fost desarate si li s-au scos oasele), se stropeste cu putin ulei întreaga compozitie si se presara telemea rasa. Se pune forma la cuptorul cald, la foc potrivit, 25-30 minute.
Rulouri de cartofi
800 g cartofi, 4 oua, 75 g faina, 65 g pesmet, 50 g cascaval ras, sare, piper, ulei.
Cartofii se fierb în coaja si se curata. Se freaca untul spuma, se adauga 3 oua, cartofii rasi, faina, sare si piper. Se amesteca bine, se scot bucatele si se formeaza cu mâna rulouri mici. Rulourile se dau mai întâi prin faina, apoi în ou batut, iar la urma prin pesmet si se prajesc pe toate partile în ulei bine încins. Se servesc calde, cu cascaval ras.
Comentarii