• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 10 iulie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 10 iulie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Eschimosii din Alaska

Eschimosii din Alaska

15 august 2008
in Minuni ale lumii
A A

Originile eschimosilor se situeaza in nord-vestul regiunii Alaska. Locuiau in case din lemn si pamânt si traiau din vânat, fiind primul popor arctic care s-a perfectionat in vânarea de mari mamifere marine. Pretuiau depotriva foca, morsa, cerbul caribu sau balena. In  urma cu circa o mie de ani, eschimosii au inceput sa se deplaseze spre est pâna in teritoriul arctic canadian. Dupa câteva secole i-au inlocuit pe locuitorii primitivi din regiune, un popor disparut acum pe care eschimosii il numeau tunit.

Migratia s-a produs treptat, in grupuri mici, de 20-30 de persoane care s-au deplasat spre est in speranta unei vieti mai usoare. Unul dintre obiectivele lor erau zonele bogate in balene din jurul insulelor Baffin sau al strâmtorii Somerset. Acolo au construit sate de vânatoare reluându-si modul de viata prosper din Alaska. Alte grupuri s-au instalat in zone de coasta departe de bogatele resurse baleniere, in care depindeau de foci si peste. Oriunde se instalau, eschimosii construiau acelasi tip de case si foloseau aceeasi tehnica de vânatoare a stramosilor din Alaska.

Prin 1250 d.Ch., primii eschimosi ajung in Groenlanda prin strâmtoarea Smith. Aici au intâlnit colonii de vikingi, in sud-vestul insulei, care au disparut in secolul XV in urma deteriorarii climei. In momentul in care europenii exploreaza Groenlanda in secolul XVI, eschimosii erau singurii locuitori de aici si din toata Arctica nord-americana. Prin 1500, zonele importante si bogate in balene din Arctica Extrema au fost abandonate ca urmare a inrautatirii conditiilor climatice. Eschimosii se indreapta spre sud. Viata lor devine tot mai dificila si precara. Casele din lemn si pamânt sunt abandonate in favoarea celor construite din blocuri de gheata si zapada, usor de construit.

Armele de vânatoare predilecte, harponul, arcul cu sageti si cutitul, erau confectionate din arama, lemn, colti de fildes ai morselor, oase sau piatra. Pentru haine, cizme, manusi, caciuli, foloseau blana si pielea uscata si tabacita a cerbilor caribu. Barcile si saniile erau confectionate din lemn acoperit cu piei de morsa, rezistente la apa. In unele cazuri, daca lemnul era de negasit, era inlocuit cu somoni uscati, legati strâns, mai ales pentru confectionarea saniilor.
 Un rol important in viata eschimosilor il constituia religia.

Credeau intr-un zeu denumit saman care, in viziunea lor avea puterea de a influenta spiritele. Pentru a intra in rezonanta cu zeul lor, erau organizate ritualuri, dansuri, „asezonate” cu formule magice. Eschimosii erau preocupati si de latura estetica a vietii lor, arta lor traditionala constând in sculpturi in fildes, piatra sau dinti de animale, in decoratiuni executate pe mânerele de fildes ale armelor, in ornamente aplicate pe blanuri sau in confectionarea de masti din lemn.

DORIN MARAN

ShareTweet
Articolul precedent

Diabetul ataca tineretul

Urmatorul Articol

Ia mai toarna un paharel!

Articole Similare

Minuni ale lumii

Extinderea cronologiei utilizarii focului

6 iulie 2026

Un nou studiu sugereaza ca primii oameni foloseau focul în Pestera Wonderwerk...

Minuni ale lumii

Cea mai veche epidemie de ciuma

30 iunie 2026

Ciuma decima deja mici comunitati de vânatori-culegatori în Siberia în urma cu...

Minuni ale lumii

Fortul Kumbhalgarh, „marele zid” indian

22 iunie 2026

Una dintre constructiile reprezentative ale umanitatii este Marele zid chinezesc, dar mai...

Minuni ale lumii

Mokenii, oamenii marii

15 iunie 2026

„Totul se petrece pe mare. Noi nu suntem legati de niciun pamânt....

Minuni ale lumii

Originile Eufratului

8 iunie 2026

În urma cu aproximativ 5,4 milioane de ani doua râuri curgeau prin...

Minuni ale lumii

O structura care dainuie de-a lungul epocilor

2 iunie 2026

Daca a existat vreodata o structura construita pentru a trece testul timpului,...

Urmatorul Articol

Ia mai toarna un paharel!

Delhi - orasul marilor moguli

Crap umplut

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

2 iulie 1644 – Batalia de la Marston Moor

6 iulie 2026

La 2 iulie 1644, pe câmpiile mlastinoase de lânga York, în nordul...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Roluri celebre, regrete uriase

6 iulie 2026

Publicul vede de multe ori doar gloria din spatele marilor roluri de...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Monumentul domnitorului Barbu Stirbei

6 iulie 2026

Una dintre cele mai importante creatii monumentale din Râmnicu Vâlcea, statuia dedicata...

Citeste mai departeDetails
Consultatii fara plata

Oul, aliment si medicament

6 iulie 2026

Unul dintre cele mai consumate alimente de când exista specia umana, oul...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Cum sa mâncati pe saturate cirese la dieta

6 iulie 2026

E vremea cireselor, iar dietele „minune” cu aceste fructe zemoase si gustoase...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Friptura de porc cu sos

6 iulie 2026

1 cotlet porc, 400 g ciuperci, 100 g unt, 200 g orez...

Citeste mai departeDetails
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.