• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
miercuri, 20 mai 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
miercuri, 20 mai 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Jökulsárlón – laguna glaciara

Jökulsárlón – laguna glaciara

29 martie 2022
in Minuni ale lumii
A A

Un fenomen geologic rar intalnit face ca binecunoscuta laguna formata in imediata vecinatate a unei mari sa poata aparea in locul unde sunt dominanti ghetarii.

 In Islanda – fabuloasa insula pe care se intalnesc fenomene naturale deosebit de spectaculoase – pot fi vizitate asemenea lagune ce ofera prilejul unor experiente unice.

Un peisaj in permanenta schimbare

 Jökulsárlón, laguna glaciara din sud-estul Islandei, in Parcul National Vatnajökull, este probabil cea mai faimoasa atractie a tarii insulare. O laguna glaciara se formeaza cand un ghetar incepe sa se topeasca, in acest fel impingand roca si sedimentele in fata sa, care uneori se dezvolta
intr-un baraj, blocand curgerea apei rezultate din topirea zapezii si a ghetii.

 De obicei, fenomenul s-a petrecut in epoci geologice foarte indepartate, insa laguna glaciara Jökulsárlón s-a format in primii ani ai secolului trecut. In timp ce ghetarul a castigat cativa kilometri in timpul micii ere glaciare dintre anii 1600 si 1900, s-a retras masiv incepand cu anii 1920.

 Morenele glaciare existente atunci au format laguna asa cum o cunoastem astazi. Apa acumulata rapid a umplut spatiul respectiv, iar gheturile desprinse succesiv in timpul procesului de topire s-au pozitionat in lac, ca pentru a-si petrece astfel „senectutea”, pana la disparitia definitiva.

 Dimensiunile aisbergurilor, ale lacului si ale ghetarului sunt enorme. Se cunoaste despre aisbergurile marine, ca o mare parte a lor este invizibila, deoarece se afla sub apa, fenomen ce pare sa fie similar pentru ghetari.

 Lacul Jökulsárlón are adancimea de peste 240 de metri in punctul sau cel mai adanc, iar aisbergurile care plutesc pe el pot atinge inaltimea de cel putin 30 de metri. Totodata, oamenii de stiinta presupun ca aici se va forma un fiord.

 Lacul Jökulsárlón se afla la 1,5 km de marginea oceanului Atlantic si este doar o chestiune de timp pana cand laguna se va conecta complet la mare. Autoritatile locale se gandesc deja cum sa faca fata acestei schimbari, deoarece soseaua de centura din apropiere va fi direct afectata.

Plaja diamantelor negre

 Vizitatorii lagunei glaciare Jökulsárlón se pot astepta la intalnirea cu locuri si fenomene rarisime. In afara fascinantei aurore boreale, a carei aparitie nu poate fi anticipata, ci doar admirata atunci cand iese „in scena”, coplesitoarele imagini ale gheturilor plutitoare uriase, de culoare albastra datorita numeroaselor microorganisme continute, sunt completate si de „Diamond Beach”, asa-numita plaja neagra cu diamante, aflata in imediata vecinatate a soselei ce imbratiseaza laguna, strabatand fragila fasie de uscat ce margineste lacul.

 Tot compozitia minerala determina si nuantele foarte intunecate in care sclipeste nisipul ingustei plaje pe care procesiunile de gheturi de dimensiuni mici sunt oprite din drumul lor catre ocean, dand intregii zone straluciri diamantine.

 De mentionat ca, desi pe lac se organizeaza in mod regulat tururi pentru oaspeti, zona nu este amenajata pentru turismul clasic, cu numeroase cai de acces, cu localuri si facilitati specifice domeniului.

 In consecinta, afluenta turistilor este mai redusa, ceea ce ajuta la protejarea frumusetilor naturale si a faunei reprezentate indeosebi de pasarile care cuibaresc pe mal si de simpaticele foci care gasesc aici un refugiu sigur, avand in vedere ca apele din sud-estul Islandei sunt renumite pentru populatia de orci.

 Pe de alta parte, splendoarea peisajelor a fost pusa in valoare pe plan cinematografic. Hollywoodul a descoperit laguna glaciara, iar producatorii de film au inchiriat situl in mai multe randuri si l-au folosit pentru inregistrari.

 Actorul Roger Moore a fost primul care a venit aici in postura de James Bond, filmand pentru „A View to a Kill”. Acelasi personaj, insa cu Pierce Brosnan ca titular, a filmat pentru pelicula „Die Another Day”. Lara Croft, interpretata de Angelina Jolie, a fost si ea atrasa de aisberguri, in cautarea „Leaganului Vietii”.

 In mod constant apar ghetari in laguna, unici ca marime, forma si culoare, de la albastrul cerului pana la negrul in dungi al cenusii vulcanice, astfel incat devine o provocare sa vizitezi laguna glaciara de fiecare data.

ADRIAN-NICOLAE POPESCU

ShareTweet
Articolul precedent

Prevenirea afectiunilor cardiovasculare

Urmatorul Articol

Lacrimile Soarelui

Articole Similare

Minuni ale lumii

Sigiriya, „a opta minune a lumii”

18 mai 2026

Imensul bloc de piatra care se înalta pâna la 200 de metri,...

Minuni ale lumii

Vatra de foc

11 mai 2026

Oamenii de stiinta au descoperit cea mai veche dovada a producerii focului...

Minuni ale lumii

Altare pentru un ritual misterios

4 mai 2026

Un altar roman dedicat Soarelui si unul dedicat zeului Mithras, descoperite în...

Minuni ale lumii

Coridorul cu „zvonuri”

27 aprilie 2026

Este un culoar prin care au circulat zvonurile lumii: zidurile coridorului care...

Minuni ale lumii

„Giulgiul din Torino”, originar din India

20 aprilie 2026

Giulgiul din Torino, pânza de in despre care se presupune ca ar...

Minuni ale lumii

Calatoria penelor de papagal

14 aprilie 2026

În urma cu aproximativ un mileniu, cultura preincasa Yschma facea negot cu...

Urmatorul Articol

Lacrimile Soarelui

Manastirea Buna Vestire

“Pieile rosii” - inventatori de top

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

14 mai 1878 – Are loc ultimul proces pentru vrajitorie din SUA

18 mai 2026

Procesul de vrajitorie început la 14 mai 1878 în orasul Salem reprezinta...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Calatoria spre Luna pe marele ecran

18 mai 2026

Putine teme au fascinat cinematografia la fel de mult ca ideea de...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Oglinda frumusetii

18 mai 2026

Muzeul National al Banatului din Timisoara îsi deschide publicului galeriile cu exponate...

Citeste mai departeDetails
Consultatii fara plata

Dureri de origine necunoscuta

18 mai 2026

Fibromialgia este o afectiune de durata, care provoaca dureri musculo-scheletice în tot...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Tendintele primaverii

18 mai 2026

Mese lungi, fluide, feminine, aproape hipnotice încadreaza figura ca o cascada. Parul...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Cotlete cu sos de lamâie

18 mai 2026

3 cotlete, 5 rondele ananas din compot, 50 ml ulei sau unt,...

Citeste mai departeDetails
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.