• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 18 decembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 18 decembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Animale la masa bogatilor lumii

Animale la masa bogatilor lumii

13 iunie 2015
in Glob
A A

Mor de foame oameni pe planeta? Miliarde de indivizi muncesc în sclavie pentru un câstig mizerabil? Ei si? Pe aceeasi „a treia planeta de la Soare”, draga noastra Terra, traiesc si animale care detin realmente bogatii fabuloase. Ma rog, nu ca s-ar fi spetit chiar ele pentru a le dobândi, caci nici macar nu constientizeaza aceasta situatie bizara, dar generosii, excentricii si oarecum ingratii lor stapâni nu-si mai încap în piele de bucurie pentru faptele lor umanitare (sic!) de a-si îmbogati rudele necuvântatoare cu averi imense.

 Cimpanzeul Kalu, din Africa de Sud, e detinatorul initial al unei sume frumusele: circa 60 de milioane de euro. Stapâna sa este Patricia O’Neill, fiica a contesei de Kenmore si sotia înotatorului australian Frank O’Neill. Ironia sortii face ca Patricia sa-si fi pierdut aproape toata averea în 2010, în urma unor plasamente dezastruoase, asa ca, maimutica a ramas posesoarea unei averi de „numai” 160.000 de dolari cu care sa speram sa duca un „trai decent”.

 Gunther IV (observati numele nobiliar) este un câine, ciobanesc german, a carui avere se ridica la multe sute de milioane de euro. Tatal sau, Gunther III, animal de companie al contesei germane Karlotta Liebenstein, a mostenit averea stapânei în 1991: „modesta” suma de 50 de milioane de euro. Tutorii sai însa au stiut sa fructifice din plin oportunitatea deschiderii unei afaceri, astfel ca printul patruped detine azi aproape 300 de milioane prin Compania Gunther Corporation, mai profitabila decât firmele unor „competitori” bipezi mai cunoscuti, precum Madonna sau Sylvester Stallone.

 Toby Rimes era tot câine (un bichon American) si tot bogat. El agonisise cam 65 de milioane de euro, dupa ce fosta stapâna, Ella Wendel, îi lasase în 1931 o mostenire de 15 milioane. Astazi, administratorul micii averi canine foloseste banii în actiuni caritabile si donând pentru biserici.

 În afara speciei umane, exista si alte creaturi peste care a dat norocul, cum e si cazul gainii Gigoo, animalul de companie al familiei ziaristului american Miles Blackwell. Dupa ce acesta si Briony, sotia lui, au murit în mod tragic la un interval de timp scurt, înaripata a primit o uluitoare mostenire de 10 milioane de dolari. Ma rog, banii nu sunt aruncati pe graunte ori pe oua de aur, ci merg în acte de caritate. Trebuie aratat însa ca sunt si animale care câstiga binisor, dar – cum s-ar spune – cu sudoarea fruntii. Astfel, actorul-patruped Moose, câinele unui personaj principal din serialul de succes „Frasier” era platit cu 6.000 de lire pe episod. În 2006, când a murit, adunase aproape 3 milioane de euro.

 La fel, câinele celebrei si foarte bogatei producatoare Oprah Winfrey, „activist” pentru drepturile animalelor, a primit drept cadou de la stapâna lui o bagatela de 30 de milioane de dolari. Totusi, ca sa spunem lucrurilor pe nume, asemenea informatii mediatizate din belsug reprezinta de fapt o strategie de marketing pentru stapânii animalelor. Fiindca banii tot ei îi gestioneaza, iar necuvântatoarelor de-aia li se spune necuvântatoare: fiindca nu pot vorbi!

ADRIAN-NICOLAE POPESCU

ShareTweet
Articolul precedent

Moscheea din Mali

Urmatorul Articol

Look tineresc

Articole Similare

Glob

Metoda moderna de traducere a manuscriselor antice

15 decembrie 2025

Cercetatorii din Israel spera sa faca noi descoperiri despre istoria evreilor prin...

Glob

Fluierul „politistului” antic

8 decembrie 2025

Un fluier vechi de 3.300 de ani, sculptat dintr-un os de deget...

Glob

Astronautii chinezi gatesc în spatiu

3 decembrie 2025

Cuptorul cu aer cald livrat la bordul statiei spatiale chineze de capsula...

Glob

Artizani de cochilii

23 noiembrie 2025

Oamenii de stiinta au descoperit la Charente-Maritime, în sud-vestul Frantei, cel mai...

Glob

Marele Muzeu Egiptean

18 noiembrie 2025

Muzeul, care a fost inaugurat oficial la Cairo, prezinta cele mai emblematice...

Glob

Degradare în leaganul civilizatiei

11 noiembrie 2025

Autoritatile din Irak trag un semnal de alarma în ceea ce priveste...

Urmatorul Articol

Look tineresc

Psihologia teoriei conspiratiei

Nobil si corsar de legenda

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

11 decembrie 969 – Asasinarea împaratului bizantin Nicefor al II-lea

15 decembrie 2025

Nicefor al IIlea Focas (Nikeforos Fokas) a domnit ca împarat bizantin între...

Citeste mai departe
Blitz

Cele mai bune filme despre Frankenstein

15 decembrie 2025

Savantul Frankenstein si creatura sa monstruoasa au captivat generatii întregi, dand nastere...

Citeste mai departe
Blitz

Enciclopedie a provinciei

15 decembrie 2025

Primul volum al trilogiei „Encyclopaedia Bannatica”, semnat de medicul timisorean Adrian Badescu,...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Alimente sanatoase pentru vasele de sânge

15 decembrie 2025

Consumul excesiv de alimente procesate sau de grasimi nesanatoase poate duce la...

Citeste mai departe
Femina Club

Stralucire si luminozitate

15 decembrie 2025

Exista multiple „trucuri” la care e bine sa apelati pentru a da...

Citeste mai departe
Femina Club

Legume cu smantana

15 decembrie 2025

1 kg legume fierte, 250 ml smantana, 30 g faina, sare, 50...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.