• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
sâmbătă, 18 octombrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
sâmbătă, 18 octombrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Dispozitive si inventii din „Fantastikstan”

Dispozitive si inventii din „Fantastikstan”

19 februarie 2015
in Glob
A A

Fara niciun fel de indoiala, idei trasnite, aproape utopice sau, ca sa folosim un eufemism, „originale”, avem mai toti. Dar de la faza virtuala pâna la materializarea lor e uneori o distanta atât de mare, incât nimeni nu prea crede ca ele ar putea deveni (ori chiar sunt) realitate. Totusi, unele dintre acestea exista in anumite locuri de ani buni, pentru anumiti oameni vor fi devenit de-a dreptul banale, altele au ajuns foarte utile (unii nu s-ar sfii sa le considere indispensabile), iar altele se afla inca intr-un fel de stand by. Din numeroasele exemple de acest tip, va prezentam câteva mai jos.

 Se zice ca butonii pentru camasi nu prea mai sunt la moda, cei ce inca ii poarta fiind considerati un fel de „tataie”. Pesemne insa ca nu la fel s-ar zice despre o pereche de butoni care au incorporat in ei câte un stick!

 Shuriken ninja este o arma alba in forma de stea, cu diferite forme, prezentata in filme, cam exagerat, drept extrem de periculoasa si deseori letala. Ma rog, cineva cât se poate de pasnic i-a gasit o utilitate foarte domestica: infipta intr-un suport solid de lemn, mica rozeta cu margini taietoare poate servi drept portmantou!

 Water Jet Pack, acea dracovenie atârnata in spate care te face sa zbori cumva deasupra valurilor marii folosind jeturile puternice de apa, a ajuns de-o vreme si pe plajele „de fite” dintr-o anumita zona litorala româneasca. Principalul utilizator al costisitorului aparat de generat senzatii tari a fost la inceput chiar un anume primar. Si, ca sa ramânem tot la malul marii, doar mentionam, tot pentru sejururile buzunarelor generoase, scuterul subacvatic.

 Ce iubitor de muzici (mai ales dintre cele ascultate la un nivel „supersonic” de decibeli) nu s-ar fali in cartier cu o pereche de boxe Marshall! Un ingenios inventator s-a gândit, mai mult, sa imprime calitati ametitoare la propriu aparaturii de amplificare, dându-i si o alta utilizare: aceea de minibar.

 Cam pentru orice persoana, fara discriminare de vârsta, sex, pozitie sociala ori financiara, intr-un moment de relaxare – chiar si in afara vacantelor, de ce nu? – un hamac militar de nylon poate deveni iatacul personal ideal. Mai ales ca are doar 250 de grame, dar poate sustine pâna la 200 de kilograme. Ar tine deci impreuna, fara probleme, partenerii oricarui cuplu normal!

 Domeniul HiTech este de departe cel mai favorizat din perspectiva abordata de noi aici, asa ca putem remarca macar in treacat ca pe Terra exista aievea caciuli cu MP3 incorporate in ele, fotolii muzicale, boxe audio care leviteaza (nu sunt… fachiri!), jacuzzi portabil, mese de biliard interactive si câte si mai câte. Bani sa fie!…

ADRIAN-NICOLAE POPESCU

ShareTweet
Articolul precedent

Imparatia tacerii

Urmatorul Articol

Muschi de porc cu sos de mere si legume sote

Articole Similare

Glob

Parcursuri sinuoase catre premiul Nobel

15 octombrie 2025

Daca unii dintre laureatii premiilor Nobel au urmat un parcurs scolar clasic,...

Glob

Robotul ultrarealist

6 octombrie 2025

Ai-Da a prezentat la începutul lunii iulie noul sau tablou, un portret...

Glob

„Dimensiunea” reala a Africii

29 septembrie 2025

Pe harta lumii utilizata în salile de clasa din întreaga lume, suprafata...

Glob

Misterul unui diamant

23 septembrie 2025

La un secol dupa ce a fost depus într-un seif, Daria-i-Noor înca...

Glob

Cand va disparea Universul?

17 septembrie 2025

Un nou studiu bazat pe derularea unor simulari în cadrul unui model...

Glob

Dronele colecteaza deseurile

7 septembrie 2025

Versantii Everestului sunt atât de poluati încât uneori sunt descrisi drept groapa...

Urmatorul Articol

Muschi de porc cu sos de mere si legume sote

Masti... miraculoase

Faimoasa poveste cu „gazul de mlastina”

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

9 octombrie 1859 – S-a nascut Alfred Dreyfus, victima celei mai mari erori judiciare

15 octombrie 2025

Alfred Dreyfus a fost un ofiter francez de origine evreiasca, cunoscut în...

Citeste mai departe
Blitz

Cele mai palpitante filme despre supravietuire

15 octombrie 2025

Filmele de supravietuire au fascinat dintotdeauna publicul prin povestiri intense despre lupta...

Citeste mai departe
Blitz

Obiecte cu poveste

15 octombrie 2025

O parte esentiala a patrimoniului etnografic, teascurile pentru presat struguri vor putea...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Când „dulcele” devine amar

15 octombrie 2025

Atrasi de produsele comestibile cu gust dulce, copiii fiind cei mai rasfatati...

Citeste mai departe
Femina Club

In atentie decolteul si gâtul

15 octombrie 2025

Preocupate excesiv de aspectul obrazului, uitam adesea ca decolteul si gâtul au...

Citeste mai departe
Femina Club

Telina cu ciuperci

15 octombrie 2025

3 teline mari, 5 linguri unt, 10 ciuperci, o ceapa, o lingura...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.