• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 5 decembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 5 decembrie 2025
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Manastirea Cocos

Manastirea Cocos

26 februarie 2024
in Amprente ale spiritualitatii, Terra X
A A
Aflata în comuna Niculitel din judetul Tulcea, Manastirea Cocos, cu obste de calugari, are hramurile „Pogorârea Sfântului Duh” si „Sfintii martiri Zotic, Atal, Camasie si Filip”, pentru biserica mare si „Sfântul Nicolae” pentru paraclis.
Numele asezamântului provine de la „Dealul Cocosului” aflat în apropiere. In acelasi timp, traditia spune ca în 1833, ctitorii bisericii, calugarii Gherontie, Visarion si Isaia, de la manastirea Neamt, se întorceau pe Dunare cu o corabie de la Muntele Athos pe timp de noapte si au auzit cântecul unui cocos salbatic. Vazând în acest cântec un semn divin, s-au oprit, au cumparat un petic de pamânt si au construit o biserica mica, din nuiele lipite cu pamânt, fara turle, respectând legile musulmane de atunci. Aceasta a dainuit o vreme, apoi a fost demolata, pe locul ei asezându-se o troita.
In 1853 parintele Visarion, devenit arhimandrit si staret al manastirii, construieste o noua biserica din piatra si caramida pe cheltuiala unui ardelean înstarit, care se calugareste ramânând aici. Manastirea devine centru spiritual pentru ortodocsii români din Dobrogea. Biserica a avut hramul „Sfânta Treime”. Dupa Razboiul de Independenta s-au construit si cele 3 turle ale bisericii.
Din 1862 pâna în 1884 urmeaza ca staret Daniel, iar în timpul staretiei se ridica clopotnita înalta de 30 m, existenta si astazi. Tot în aceasta perioada se construiesc cladirea chiliilor dinspre vest, un pridvor si cerdac pe ambele parti, acoperite cu olane.
La 1 septembrie 1911 se pune temelia noii biserici, construita de pietrari italieni dupa planurile arhitectului Toma Dobrescu. Lucrarile sunt terminate în 1913. Locasul a suferit serios dupa cutremurul din 1940 si dupa un incendiu puternic din 1946, când a ars clopotnita topind clopotele. Lucrarile de res-taurare s-au desfasurat între 1954-1956, prilej cu care sunt montate sase clopote. Restaurarile au fost facute dupa planurile arhitectului Eugen Cheffneaux.
La 17 ianuarie 1973 sunt aduse în manastire moastele sfintilor martiri: Zotic, Atal, Camasie si Filip, descoperite în comuna Niculitel, praznuirea acestora facându-se pe 4 iunie.
Biserica este construita în forma de cruce cu absidele naosului foarte adânci, latimea totala atingând 19 metri. Latimea pronaosului este de 9 metri. Naosul se delimiteaza de pronaos prin doi stâlpi masivi, lipsiti de ziduri. Are un pridvor închis, luminat de o fereastra spre dreapta si de cea de deasupra usii de intrare. Pictura în stil bizantin a fost executata, între 1914-1916, de pictorul F. da Biasse si restaurata între 1957-1960.
Manastirea a suferit noi restaurari dupa 1990. Trapeza este pictata în fresca de Daniela Moldoveanu. De asemenea, manastirea detine si un muzeu în care sunt expuse icoane, carti vechi si numeroase odoare.
IRINA STOICA
ShareTweet
Articolul precedent

Tema: „OGLINDA”

Urmatorul Articol

Gradina zânelor

Articole Similare

Terra X

Case si suflete

3 decembrie 2025

În mod firesc, dar si sub imperativele existentei umane, arhitectura lumii se...

Terra X

Palatul Episcopilor

3 decembrie 2025

Capodopera în stil baroc, Palatul Mirabell din Salzburg a fost construit în...

Terra X

Visele papusilor automate

23 noiembrie 2025

Suprarealismul, curent artistic ce a marcat foarte puternic deceniile de mijloc ale...

Terra X

Atomium din Bruxelles

23 noiembrie 2025

Ridicat aproape de centrul capitalei belgiene, în zona de nord, rezervata în...

Terra X

Scufundarea în mituri

18 noiembrie 2025

O sursa de inspiratie foarte consistenta o constituie legendele si miturile omenirii,...

Amprente ale spiritualitatii

Biserica Sfânta Ecaterina

18 noiembrie 2025

Biserica Sfânta Ecaterina din Bucuresti, cunoscuta drept paraclis al Facultatii de Teologie...

Urmatorul Articol

Gradina zânelor

Primul cuvânt descifrat din papirusurile de la Herculaneum

Primele flori bioluminescente

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

27 noiembrie 602 – Împaratul bizantin Mauriciu este executat

3 decembrie 2025

A fost o zi rece de toamna târzie, care avea sa marcheze...

Citeste mai departe
Blitz

Filme care au schimbat lumea

3 decembrie 2025

Cinematografia este o arta care nu doar deconecteaza si ne face sa...

Citeste mai departe
Blitz

Zabrenicele Bucovinei

3 decembrie 2025

Doua colectii importante si doua personalitati esentiale pentru istoria muzeografiei românesti, Alexandru...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Sfaturi „de sezon” pentru pacientii cu tiroidie

3 decembrie 2025

Perioada rece a anului creste nevoia organismului de hormoni tiroidieni. Din acest...

Citeste mai departe
Femina Club

Ridurile pot fi estompate

3 decembrie 2025

O îngrijire atenta a tenului va poate salva de obsesia trecerii anilor...

Citeste mai departe
Femina Club

Cartofi cu ciuperci

3 decembrie 2025

400 g ciuperci, 2 cepe, 4 cartofi, ulei, sare, piper. Se curata...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.