• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 19 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 19 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Roluri celebre din tinerete, reluate la batrânete

Roluri celebre din tinerete, reluate la batrânete

10 februarie 2025
in Blitz
A A

Pentru actori si actrite, reluarea unora dintre rolurile lor cele mai emblematice poate fi o sugestie cu adevarat terifianta. Din cauza presiunii, multe vedete asteapta ani – uneori decenii – sa reia rolurile care le-au facut celebre.

Desi aceasta decizie poate condamna adesea un actor sau o actrita sa devina un „fost”, uneori aceste interpretari le relanseaza complet cariera. În cazul în care vedetele reusesc cu adevarat sa joace rolul fostelor lor personaje, aceste reveniri sunt întâmpinate cu aprobarea bine mediatizata a fanilor si a criticilor.

Cu toate acestea nu putem sa nu ne întrebam cum s-au simtit cei care au îndraznit sa îsi reia la vârsta deplinei maturitati rolurile care i-au facut faimosi în tinerete. Lista de mai jos contine câteva marturii ale unor asemenea staruri.

Mark Hamill

Dupa ce a jucat rolul lui Luke Skywalker în primele trei filme Star Wars, Mark Hamill a simtit ca este timpul sa se concentreze pe roluri din afara francizei. În timp ce coechipierii Harrison Ford si Carrie Fisher au trecut la roluri principale în unele dintre cele mai mari filme de la Hollywood, Hamill a încercat sa se impuna pe Broadway.

El si-a amintit socul pe care l-a avut când a aflat ca franciza era interesata ca el sa revina pentru a juca rolul eroului povestii: „Am fost complet socat… Credeam ca nimeni nu vrea sa vada versiuni ale noastre de 50, 60, 70 de ani, alergând si batându-ne cu sabii laser pe Steaua Mortii.”.

Pâna în 2020, Hamill era convins ca a terminat definitiv cu rolul. Dupa disparitia personajului sau, el a explicat ca nu putea concepe un motiv pentru a reveni la rol: „Oh, nu-mi pot imagina asta, nu. Am avut un început, un mijloc si un sfârsit.” Cu toate acestea realizatorii francizei aveau alte planuri pentru Hamill.

Când producatorii serialului de televiziune The Mandalorian l-a abordat pentru un cameo, el s-a trezit din nou neîncrezator: „Terminasem de jucat acel rol si nu ma asteptam sa îl mai fac vreodata. M-am gândit ca daca vor spune vreodata povesti despre Luke în acea perioada, vor avea un actor potrivit vârstei. Asa ca, atunci când mi-au spus ce vor sa faca, am fost pur si simplu uimit, dar am acceptat.”

Harrison Ford

Fanii au fost încântati de adaugarea, în 2008, a unui nou episod la seria Indiana Jones, în parte pentru ca un foarte tânar Shia LaBeouf a turnat fara dubluri si cascadori majoritatea scenelor mai solicitante fizic. Dar cei mai încântati au fost de revenirea lui Harrison Ford, eroul primelor serii.

„Am vazut personajul dezvoltându-se si crescând de-a lungul timpului si este perfect adecvat si în regula ca el sa revina cu un film grozav în jurul sau, în care nu trebuie neaparat sa loveasca atât de mult”, a spus Ford. „Pentru mine, ceea ce a fost interesant la personaj a fost ca a învins, a avut curaj, a avut spirit, a avut inteligenta, a fost speriat si ca a reusit totusi sa supravietuiasca. Asta pot sa fac si eu.”

Jamie Lee Curtis

Jamie Lee Curtis si-a gasit marea sansa în industria cinematografica în rolul lui Laurie Strode în filmul de groaza Halloween din 1978. Cu toate acestea dupa câteva continuari care nu s-au ridicat la înaltimea asteptarilor criticilor sau ale publicului, ea a presupus ca timpul ei petrecut portretizând dadaca acoperita de sânge s-a încheiat.

Când Curtis a fost abordata prima data pentru reluarea, în 2018, a filmului clasic, initial a ezitat: „Nici macar nu mi-a trecut prin cap sa mai fac un film din seria Halloween… Nu am vrut, dar apoi am primit un telefon de la Jake Gyllenhaal, finul meu pe care îl cunosc de când era un baietel. El lucrase cu regizorul David Gordon Green si mi-a spus ca acesta vrea sa discute cu mine. Asa ca i-am spus sa-i dea numarul meu si telefonul a sunat din nou un minut mai târziu… David ascunsese o drama în mijlocul unui film horror… Facuse ceva intim care era stratificat în tesuturi însângerate si capete care explodau. Am citit scenariul în aproximativ o ora si apoi l-am sunat pe Green si i-am zis ca trebuie sa-i dam drumul. Curtis trecea printr-o perioada dificila atunci când a acceptat sa joace în Halloween: H2O, în 1998.

Rolurile proeminente în superproductii deveneau rare, iar ea se straduia sa îsi gaseasca locul în cariera si în familie. „La doua decenii dupa primul Halloween, am facut H20. Mi-am pus întrebarea: Ce se întâmpla cu cineva care a fost traumatizat si pe fuga toata viata? Ei bine, Laurie se ascundea; a trebuit sa-si schimbe identitatea. Ea cazuse în alcoolism. Filmul se termina cu Laurie înfruntându-l pe criminalul în serie Michael Myers si recunoscând ca singura modalitate de a avea o sansa în viata este sa-ti înfrunti demonii unul câte unul. Si eu am avut demonii mei. Ascundeam o dependenta de opiacee si un alcoolism continuu si, desi ascunse pentru oricine în afara de mine, era un demon omniprezent pe care trebuia sa îl înfrunt. Am facut asta în 1999, când mi-am dat seama ca îmi priveam problema în oglinda. De atunci am ramas treaza, iar viata mea s-a îmbunatatit pe toate planurile.”

GABRIEL TUDOR

ShareTweet
Articolul precedent

Atlantida. Lumi pierdute

Urmatorul Articol

6 februarie 1664 – S-a nascut sultanul Mustafa al II-lea

Articole Similare

Blitz

Cele mai asteptate filme ale anului 2026

19 ianuarie 2026

Anul 2026 se anunta a fi unul de exceptie pentru pasionatii de...

Blitz

Ziua Culturii Nationale

19 ianuarie 2026

Institutiile publice de cultura din subordinea Ministerului Culturii deschid larg usile pentru...

Blitz

Woody Allen, un „Sagetator” prins între comedie si filosofie

13 ianuarie 2026

Woody Allen este una dintre cele mai prolifice si fascinante figuri din...

Blitz

Muzeul virtual al Sudanului

13 ianuarie 2026

Devastat si jefuit în primele luni ale razboiului care face ravagii în...

Blitz

„Cravata galbena” – Portretul unui geniu care nu s-a lasat înteles

22 decembrie 2025

Cel mai recent film al regizorului Serge Ioan Celibidachi (fiul marelui dirijor...

Blitz

Craciunul confiscat

22 decembrie 2025

Sarbatorile autentice din satul traditional românesc – cu vechi colinde si miros...

Urmatorul Articol

6 februarie 1664 – S-a nascut sultanul Mustafa al II-lea

Tema: „SOARELE”

Gent, perla ascunsa a Belgiei

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

15 ianuarie 69 d.Hr. – Otho se proclama împarat al Imperiului Roman

19 ianuarie 2026

La 15 ianuarie 69 d.Hr., Imperiul Roman a fost aruncat într-o noua...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

De ce sunt bune grasimile naturale?

19 ianuarie 2026

Numeroase alimente consumate zi de zi de contin grasimi de diverse tipuri,...

Citeste mai departe
Femina Club

Remedii utile

19 ianuarie 2026

De regula frigul iernii îsi pune amprenta în mod nefavorabil asupra tenului....

Citeste mai departe
Femina Club

Pulpe de pui în sos de smântâna

19 ianuarie 2026

600 g pulpe de pui dezosate, o ceapa, 3 catei usturoi, 50...

Citeste mai departe
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 19-25 ianuarie 2026

19 ianuarie 2026

BERBEC 21.03-20.04: Este o saptamâna minunata si veti face o impresie grozava...

Citeste mai departe
Istorii

„Indraznetul Peter”, capitanul care a cerut inamicului munitie!

19 ianuarie 2026

Istoria maritima europeana este presarata cu personaje îndraznete, dar putine sunt atât...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.