• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
duminică, 18 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
duminică, 18 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Twin Peaks: Se întâmpla din nou!

Twin Peaks: Se întâmpla din nou!

13 noiembrie 2014
in Blitz
A A

Poate ca niciun film nu a fost mai iubit de români, la începutul anilor ’90, decât Twin Peaks. Serialul american de televiziune creat de Mark Frost si David Lynch urmarea investigatia condusa de agentul special FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) asupra uciderii tinerei si frumoasei Laura Palmer (Sheryl Lee). Dincolo de a fi doar un film politist, pelicula îmbina misterul, scenele horror, supranaturalul, cu o muzica desprinsa parca din alte sfere. Era ceva ce cinefilii nu mai vazusera pâna atunci.

 

Un fenomen planetar

 Episodul pilot a fost difuzat de postul ABC pe 8 aprilie 1990, facând audiente-record. Au urmat alte sapte episoade, iar seria a fost îmbogatita, în sezonul urmator, pâna la un total de 30 de episoade. Twin Peaks a devenit rapid un fenomen, fiind aclamat atât de critici, cât si de publicul larg si generând o adevarata industrie de gadgeturi.

 Serialul a cucerit trei Globuri de Aur în 1991, inclusiv „cel mai bun serial de televiziune” si „cel mai bun actor într-o drama de televiziune” – Kyle MacLachlan. Dezvaluirea, la mijlocul celei de-a doua serii, a numelui ucigasului Laurei Palmer a generat o isterie generala, cum America nu mai cunoscuse de la episodul „Cine l-a împuscat pe JR?”, din la fel de popularul serial Dallas. În 1992 Lynch a lansat filmul artistic Twin Peaks: Focule, vino cu mine, care este atât un preambul, cât si un epilog al seriilor de televiziune.

Nu exista coincidente!

 Iata însa ca, pentru fanii serialului, regizorul David Lynch a anuntat ca în 2015, adica la exact un sfert de veac de la primul episod Twin Peaks, va relansa productia, pentru o noua serie. Împatimit al saradelor, el si-a tinut ca pe ghimpi fanii, obisnuindu-i, treptat, pe contul lui de Twitter, cu ideea unei posibile reveniri.

 La început a scris „Dragi prieteni… se întâmpla din nou” – fraza leit-motiv a serialului. Apoi, luna trecuta, în aceeasi zi, la aceeasi ora si în acelasi minut, el si coscenaristul Mark Frost au scris, pe conturile lor: „Dragi prieteni, prajiturica pe care o adorati va fi iar la moda”. Asta le-a reamintit fanilor de un alt citat din serialul lor favorit: „Când doua evenimente care vizeaza acelasi obiect al investigatiei se întâmpla simultan trebuie sa fim foarte atenti, Diane” – spunea agentul Dale Cooper adresându-se reportofonului lui.

 Ulterior, într-o conferinta de presa, David Lynch a dat vestea mult asteptata: da, scrie de zor, alaturi de prietenul lui, Mark Frost, scenariile a noua episoade dintr-o ultima serie Twin Peaks, care va fi lansata anul viitor.

Vietile secrete din Twin Peaks

 Anuntul lui Lynch nu este singular – deci nu avem de-a face cu o singura coincidenta: într-o alta mutare surpriza, Mark Frost a anuntat ca a scris un roman despre personajele filmului, intitulat „Vieti secrete”, care va dezvalui ce s-a întâmplat cu personajele din orasul imaginar în ultimii 25 de ani.

 Cartea, publicata de editura Flatiron Books, se va afla pe piata tot anul viitor. Desi Lynch nu a anuntat cine va face parte din distributia noii serii si nici daca actiunea va avea loc în zilele noastre, se pare ca actorul Kyle MacLachlan nu va lipsi de pe afis. În ultimii ani, cariera acestuia a intrat într-un con de umbra si probabil ca o noua serie din Twin Peaks ar relansa-o. Nici Lara Flynn Boyle (în film Donna Hayward) nu a avut, dupa Twin Peaks, o cariera prea stralucita, ea fiind chiar nominalizata la premiul „Zmeurica”, pentru cea mai slaba actrita, în filmul Men in Black II (2002).

 Interpreta Laurei Palmer, Sheryll Lee, a jucat destul de rar în filme în ultimii ani, ea devenind pasionata de protejarea mediului, stoparea schimbarilor climatice si participând la numeroase campanii de prevenire a cancerului la sân.

 Sherylin Fenn – în film frumoasa Audrey, îndragostita lulea de agentul Cooper, dupa o cariera promitatoare în cinematografie (Boxing Helena, Instinct Fatal), a devenit tot mai pasionata de serialele de televiziune, ultimul în care a evolat fiind CSI: Crime Scene Investigation, care ruleaza si pe micile noastre ecrane.

GABRIEL TUDOR

ShareTweet
Articolul precedent

Horoscopul saptamanii: 17-23 noiembrie 2014

Urmatorul Articol

Lumea absurdului

Articole Similare

Blitz

Woody Allen, un „Sagetator” prins între comedie si filosofie

13 ianuarie 2026

Woody Allen este una dintre cele mai prolifice si fascinante figuri din...

Blitz

Muzeul virtual al Sudanului

13 ianuarie 2026

Devastat si jefuit în primele luni ale razboiului care face ravagii în...

Blitz

„Cravata galbena” – Portretul unui geniu care nu s-a lasat înteles

22 decembrie 2025

Cel mai recent film al regizorului Serge Ioan Celibidachi (fiul marelui dirijor...

Blitz

Craciunul confiscat

22 decembrie 2025

Sarbatorile autentice din satul traditional românesc – cu vechi colinde si miros...

Blitz

Cele mai bune filme despre Frankenstein

15 decembrie 2025

Savantul Frankenstein si creatura sa monstruoasa au captivat generatii întregi, dand nastere...

Blitz

Enciclopedie a provinciei

15 decembrie 2025

Primul volum al trilogiei „Encyclopaedia Bannatica”, semnat de medicul timisorean Adrian Badescu,...

Urmatorul Articol

Lumea absurdului

Traista-ciobanului – tratamente „cu dedicatie”

Varsta si stratul genetic se pot opune virusului Ebola

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

8 ianuarie 1297 – Francesco Grimaldi cucereste Monaco

13 ianuarie 2026

Cucerirea orasului Monaco, pe 8 ianuarie 1297 reprezinta unul dintre cele mai...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Pentru o inima sanatoasa

13 ianuarie 2026

În fiecare clipa, pe meridianele planetei, se îmbolnavesc nenumarati oameni, din cauze...

Citeste mai departe
Femina Club

Sfaturi de sezon

13 ianuarie 2026

Frigul iernii departe de a fi „prietenul” pielii. Mai degraba poate aduce...

Citeste mai departe
Femina Club

Aripioare de pui cu iaurt

13 ianuarie 2026

1 kg aripioare pui, 300 g iaurt grecesc, 50 ml ulei de...

Citeste mai departe
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 12-18 ianuarie 2026

13 ianuarie 2026

BERBEC 21.03-20.04: Vreti sa explorati si sa va distrati. Totusi, o noua...

Citeste mai departe
Istorii

Coca-Cola incolora, bautura secreta a Maresalului Jukov

13 ianuarie 2026

Moscova, 1946. În biroul sau de la Marele Stat Major, maresalul Georgy...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.