• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 22 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
joi, 22 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Portretul-robot al barbatului ideal

Portretul-robot al barbatului ideal

22 noiembrie 1999
in Frumusete
A A

    Sociologii si psihologii au prilejul sa analizeze si ulterior sa ne atraga atentia asupra unui fenomen foarte actual: mai mult de 20 la suta dintre femeile tinere, cu vârste cuprinse între 25 si 35 de ani resping ideea vietii în doi.

           De fapt, idealul masculin, în viziunea lor un Fat-Frumos perfect, greu de gasit, daca nu chiar imposibil, conduce la amânarea deciziei de a întemeia un cuplu. Potrivit opiniei sociologului Jean-Claude Kaufmann vom asista la o veritabila revolutie demografica: „Modul femeilor de a intra în viata sociala nu mai este casatoria. Fondarea unei familii este considerata ca fiind sinonima cu erodarea carierei. Din acest motiv, ele gândesc ca mijlocul prin care îsi pot câstiga o anumita autonomie este de a trai o vreme singure". Dincolo de cariera solitudinea tinerelor este si consecinta faptului ca, mai mult ca niciodata ele se viseaza alaturi de… un print încântator. „El simbolizeaza stacheta exigentelor sub care femeia singura nu va accepta sa coboare. Ea se agata de imaginea aceasta pentru a-si lua timp sa elaboreze noi coduri ale iubirii, alte modele conjugale". Si aceasta pentru ca trebuie sa faca fata presiunilor infernale ale familiei si un prietenilor care la unison le împing spre casatorie de frica sa nu „îmbatrâneasca singure".    
         
     Jean-Claude Koufmann (specialist ce a elaborat mai multe studii cu acest subiect în cadrul Comisiei europene) si Kathleen Kelly-Lainé (psihanalist) au elaborat si „portret-robot" al barbatului-ideal al anului 2000 dorit de exigentele femei ale sfârsitului de mileniu.    
         
     – În primul rând, el trebuie sa aiba umeri lati. Pe care sa-si odihneasca tânara femeie capul greu de probleme profesionale, completeaza malitios sociologul. Umerii lati, spune psihologul, pot fi comparati cu aripile… dorintei. El zboara detasându-se de lucrurile materiale.    
     – Barbatul-ideal trebuie sa aiba mâini delicate, pentru ca femeile au nevoie de tandrete. Sau pentru ca delicatetea mâinilor poate fi similara cu magia. Doar atingându-le, tinerele se transforma, miraculos, în printese iubite, seducatoare, bogate… u Barbatul-ideal are o aura luminoasa si o piele diafana. Ireala, completeaza psihologul, efemerul rezonând perfectul cu ideea de aventura.    
     – Are simtul umorului, râsul sau fiind extrem de erotic. Acesta poate fi semn ca are capacitatea de a nu lua lucrurile prea în serios.    
     – În mod obligatoriu este foarte frumos, având o figura androgina. În plus, nu este niciodata violent sau agresiv. Are o statura impozanta si brate protectoare.    
     – În ciuda dorintei de independenta financiara a femeilor, barbatul visurilor lor trebuie sa fie si din punct de vedere financiar foarte bine dotat. Pentru ca banii, simbol al fortei, asigura deopotriva securitate dar pot pune în practica si dorinta de aventura.

ShareTweet
Articolul precedent

Inventika ’99      Eugen Pavel un Gutenberg al informaticii

Urmatorul Articol

Când femeile o dau pe bautura

Articole Similare

Femina Club

Remedii utile

19 ianuarie 2026

De regula frigul iernii îsi pune amprenta în mod nefavorabil asupra tenului....

Femina Club

Sfaturi de sezon

13 ianuarie 2026

Frigul iernii departe de a fi „prietenul” pielii. Mai degraba poate aduce...

Femina Club

O amprenta olfactiva

28 decembrie 2025

Una din dilemele momentului se refera la cadoul cel mai potrivit pe...

Femina Club

Daca purtati ochelari

22 decembrie 2025

...efectul de lupa al lentilelor va obliga la meticulozitate în privinta machiajului....

Femina Club

Stralucire si luminozitate

15 decembrie 2025

Exista multiple „trucuri” la care e bine sa apelati pentru a da...

Femina Club

Greseli de evitat

8 decembrie 2025

Acneea, problema medicala frecventa, care afecteaza una din zece persoane din lume,...

Urmatorul Articol

Crap umplut cu ciuperci

Creier prajit in aluat

Mamaliguta la cuptor

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

15 ianuarie 69 d.Hr. – Otho se proclama împarat al Imperiului Roman

19 ianuarie 2026

La 15 ianuarie 69 d.Hr., Imperiul Roman a fost aruncat într-o noua...

Citeste mai departe
Blitz

Cele mai asteptate filme ale anului 2026

19 ianuarie 2026

Anul 2026 se anunta a fi unul de exceptie pentru pasionatii de...

Citeste mai departe
Blitz

Ziua Culturii Nationale

19 ianuarie 2026

Institutiile publice de cultura din subordinea Ministerului Culturii deschid larg usile pentru...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

De ce sunt bune grasimile naturale?

19 ianuarie 2026

Numeroase alimente consumate zi de zi de contin grasimi de diverse tipuri,...

Citeste mai departe
Femina Club

Pulpe de pui în sos de smântâna

19 ianuarie 2026

600 g pulpe de pui dezosate, o ceapa, 3 catei usturoi, 50...

Citeste mai departe
Horoscop

Horoscopul saptamanii: 19-25 ianuarie 2026

19 ianuarie 2026

BERBEC 21.03-20.04: Este o saptamâna minunata si veti face o impresie grozava...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.